Araba sevdalılarına özel!

Range Rover Hangi Ülkenin?

0 178

Range Rover hangi ülkenin? Lüks araç grubu içerisinde yer alan Range Rover, Land Rover markasının yan kuruluşu olarak karşımıza çıkmaktadır. İngiltere merkezli bir araç olan Range Rover, üst seviyede performans ortaya koyabilen bir araç olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Peki, Range Rover hangi ülkenin? İngiltere’nin uluslararası bir markası olan Range Rover hangi ülkenin markasıdır. İşte bu sorulara dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Range Rover, 2008 yılından bu yana Tata Motors bünyesinde yer alan ve Jaguar Land Rover’a ait bir İngiliz lüks araç markasıdır. Bu araç ilk olarak 1970 yılında piyasaya sürüldü. Bu tarihten sonra da hızlı bir şekilde gelişim gösterdi. Range Rover şu anda 140’tan fazla ülkede satılıyor! Mercedes-Benz ve BMW’den sonra dünyanın en çok satan üçüncü premium SUV markası haline gelmiştir.

Range Rover hangi ülkenin arabası

Range Rover, popülaritesi nedeniyle 20. yüzyılın en etkili arabalarından biri seçilmiştir. Hatta 2012 yılında Range Rover Evoque, Yılın Motor Trend Arabası ödülünü kazanmayı da başarmıştır. Dolayısıyla bu aracın uluslararası çapta beğenilen bir marka olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Esasında bu durumun oluşmasında aracın hem tasarım özelliğinin hem de performans yapısının dikkat çekici bir etkiye sahip olması etkili olmaktadır.

Range Rover ilk olarak 1970 yılında Solihull’da üretilmiştir. Bu tarih itibariyle sadece 100 adetle sınırlı üretimle lüks bir arazi aracı olarak tanıtılan Range Rover; Seri III Land Rover’a dayanan bir kasaya sahiptir. Özellikle alüminyum alaşımlı bagaj kapağı ve kaputu olan çelik bir gövdesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Bu aracın orijinal prototipi, gelecekteki Range Rover için geliştirme çalışmaları için yapılmıştı. Bununla birlikte üretim modellerinde kullanılandan farklı bir ızgaraya sahip olmasından dolayı kendine özgü bir tasarım özelliğini de kullanıcısıyla buluşturuyordu.

Range Rover hangi ülkenin

İçerik Tablosu

Range Rover hangi ülkenin arabası

Range Rover bir İngiliz otomobil üreticisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu marka; 1947’de Land Rover olarak kurulmuştur. Sonraki süreçte adını 1989’da Land Rover Group ve ardından 2001’de Land Rover olarak değiştirmiştir. Markanın sahibi, Haziran 2008’de Ford Motor Company’den satın alan Hintli holding Tata Motors firmasıdır. Dolayısıyla bu markanın artık bir Hintli firmaya ait olduğunu ifade edebiliriz.

Range Rover markası piyasaya sürüldüğü 1970 yılından bu yana 1,2 milyondan fazla toplam satış yapmıştır. Bu satış rakamına göre dünyanın en çok satan lüks 4×4’lerinden birisidir. Bu durumun doğal sonucu olarak her geçen gün itibariyle bu markanın iddialı bir konumda yer aldığını ifade etmek mümkün olmaktadır. Özellikle kullanıcısına prestij katan bir araç olan Range Rover; lüks ve konfor konusunda da ideal bir yapıya sahiptir.

Range Rover isim levhası olan; Land Rover’ın normal Land Rover’lardan daha fazla konfor ve daha yüksek donanım seviyeleri sunan ilk “lüks” modelini piyasaya sürdüğü 1970 yılına kadar uzanmaktadır. Range Rover, Land Rover Defender’ı temel almıştır. Ancak sabit başlı bir gövde stili, daha lüks iç donanımlar ve kaplamalar, isteğe bağlı bir V8 motor ve klima ile hidrolik direksiyonuyla bu araç kendine özgü tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

Range Rover hangi ülkenin arabası

Range Rover hangi ülkenin markası

Range Rover hangi ülkenin? İngiltere merkezli olarak kurulan Range Rover; 1970 yılından bu yana dünyada ün yayan lüks araç grubu içerisinde yer almaktadır. Range Rover, Jaguar Land Rover’ın bir bölümü olan Land Rover tarafından üretilen lüks bir SUV aracı olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. İlk olarak Range Rover 1970 yılında tanıtıldı ve orijinal modelin üretimi 1996 yılına kadar devam etti. Birinci nesil Range Rover’ların tümü, diğer Land Rover araçlarıyla paylaşılan Mark One şasisine dayalı gövde ve üstü tasarımlardı. Böylece aracın tam olarak kendine özgü bir tasarımla karşımıza çıkması mümkün oldu.

1997’de Land Rover, eskiyen Discovery II’nin yerini alacak Discovery model serisini piyasaya sürdü. Bu model biraz daha konfor ve çok daha fazla miktarda performans vaat ediyordu. Range Rover Sport, 2005 yılında tam boyutlu Range Rover’ın daha uygun fiyatlı bir versiyonu olarak tanıtıldı. Önceki modellere kıyasla ağırlığı azaltan ve yapısal sertliği %77 artıran alüminyum alaşımlı bir gövdeye sahip olan yeni model kısa bir süre içerisinde kullanıcıların ilgisini görmeyi de başardı. Elbette ki bu durum ülkemiz açısından da geçerliliğini korumaktadır. Bu yazımızda Range Rover hangi ülkenin, sorusuna detaylarıyla yanıtlar verdik! Siz de yorum kısmından görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.