Araba sevdalılarına özel!

Dacia Arıza Lambaları ve Anlamları 2023

0 970

Dacia arıza lambaları farklı uyarı ve sembollerden oluşur. Dacia marka araçlar son yıllarda ülkemizde oldukça yüksek satış rakamları elde etmiştir. Sürücülerin beğenerek kullandığı bu araçların gösterge panelleri sade ve anlaşılabilir sembollerle donatılmıştır. Bu semboller olası arızalarda yanmakta ve sürücüyü uyarmaktadır. Dacia modellerinde kullanılan sembollerin çoğu ortaktır. Bu semboller aşağıdadır;

Üzerinde çapraz şerit olan oturan insan; emniyet kemeri takılı olmadığı zaman yanan bir işarettir. Sadece sürücü ve yanında ki koltuğun emniyet kemerlerini kapsar. Bu emniyet kemerleri takıldığında işaret söner.

Önün daire şekli olan oturan insan; hava yastığı aktif olduğu zaman yanan bir işarettir. Araç çalıştırıldığında bir kere yanıp söner. Eğer sürekli yanıyorsa hava yastığı sisteminde bir arıza olabilir.

Araç ortasında anahtar işareti; immobilizer sisteminin arızalı olduğunu gösteren işarettir. Aracın beyni anahtarı algılayamamış olabilir. Sürücü anahtarı birkaç kere denemeli işe yaramıyorsa servis çağırmalıdır.

Kapıları açık araç işareti; aracın kapılarından birisi açık olduğunda bu işaret yanar. Kapılar kapalıysa bunlardan birisi tam kapanmamış olabilir. Sürücü bütün kapıların tam olarak yerine oturduğundan emin olmalıdır.

Bagaj kapağı açık araç işareti; Bagaj kapağı yerine tam olarak oturmadığında yanan bir işarettir. Sürücü bagaj kapağının kapalı olduğundan emin olmalıdır.

Dacia arıza lambaları

Dacia Arıza Lambaları Anlamları

Dacia arıza lambaları ve anlamları söz konusu olduğu zaman karşımıza çoğunlukla; evrensel semboller çıkmaktadır. Kullandığı sembollerin çoğu farklı markalarda da yer aldığından sürücüler zorluk yaşamayacaktır. Arıza işaretleri genelde kırmızı renktedir. Böylece sürücünün dikkatini daha kolay şekilde çekebilir.

Dacia arıza lambaları arasında yağ değiştirme, bakım uyarısı ve motor arıza lambaları en önemlileridir. Sürücü bu arıza lambalarından herhangi biri yandığında en kısa sürede servise gitmelidir. Aksi taktirde aracın sistemleri zarar görebilir.

Yakıt pompası işareti; aracın yakıtının bittiğini gösteren bir işarettir. Çoğunlukla araçta 7 litre benzin kaldıktan sonra yanmaya başlar. Sürücü en kısa sürede yakıt doldurmalıdır.

Direksiyon yanında ünlem işareti; elektronik direksiyon sisteminin arızalı olduğunu gösteren işarettir. Aracı sürmek tehlikeli olabileceğinden sürücü dikkatli olmalıdır.

AFLS yazısı; Adaptif ön aydınlatma sisteminin arızalı olduğunu gösteren bir işarettir. Sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir.

YouTube video
Dacia Arıza Lambaları Anlamları

Yol üzerinde kar tanesi işareti; hava sıcaklığı düşük değerlerde olduğunda yanan bir işarettir. Sürücüyü kötü yol şartlarına karşı uyarmak için aktif hale gelir.

SET yazısı; Hız sabitleyici aktif olduğunda yanmaya başlayan bir işarettir. Sistem pasif konuma gelince söner.

Depo işareti; yakıt filtresi kirlendiğinde aktif olan bir işarettir. Araç performansı olumsuz etkileneceğinden sürücü servise gitmelidir. Yakıt filtresi temizlendikten ya da değiştirildikten sonra söner.

Akü işareti; akü tükendiğinde ya da elektrik sisteminde arıza olduğunda bu işaret yanmaktadır. Elektrik sistemi ciddi sorunlar yaşatabileceğinden sürücü dikkatli olmalıdır.

Dacia Arıza Lambaları Anlamları

Dacia Duster Arıza Lambaları

Duster markasında kullanılan sembollerin çoğu diğer modellerle aynıdır. Diğer araçlardan farklı olarak Duster modelinde bulunan sembollerden bazıları ise şunlardır;

ECO yazısı; ekonomik araç kullanım modu aktif olduğunda yanar. Pasif olduğunda ise yazı söner.

Alt kısmı tırtıklı parantez içinde ünlem işareti; lastiklerden herhangi birinin basıncı azaldığında yanan bir işarettir. Araç farklı yönlere çekme yapabileceğinden lastikler kontrol edilmelidir. Hasarlı lastik varsa değiştirmeden hareket edilmemelidir.

Kıvrık tel işareti; Dizel olan modellerde bulunur. Isıtma bujilerinden birisi arızalı olduğunda yanar.

Dacia Duster Arıza Lambaları

Dacia Dokker Arıza Lambaları

Dokker modellerinde diğer modellerden farklı olarak bulunan işaretler şu şekildedir;

İngiliz anahtarı işareti; aracın elektrik sisteminde bir arıza olması durumunda yanmaya başlar.

Yokuş aşağı inen araç işareti; İniş kontrol sisteminin aktif olduğunu gösteren işarettir. Eğer yanmıyorsa sistem çalışmıyor demektir.

Kırmızı süspansiyon işareti; süspansiyon sistemlerinde bir arıza olduğunu gösterir. Sürücü aracı dikkatli şekilde sürmelidir. 

Dikdörtgen ortasında çizgi ve ok işareti; havalandırma filtresinin tıkandığını ya da arızalandığını gösterir. Filtrenin temizlenmesi ya da değiştirilmesi gereklidir.

Dacia Dokker Arıza Lambaları

Dacia Sandero Arıza Lambaları

Sandero marka araçlarda bulunan sembollerden bazıları görüntü olarak diğer modellerden farklıdır. Dacia arıza lambaları gündeme geldiği zaman aşağıdakine benzer işaretler ve anlamları karşımıza çıkar;

Ekran içinde elektro grafi işareti; elektrik sorunları olduğunu gösteren işarettir. İngiliz işareti yerine kullanılmıştır.

Kare içinde yuvarlak işareti; immobilizer işaretidir. Bir arıza olduğunda yanar. Anahtar işareti yerine kullanılmıştır.

A işareti etrafında daire üzerinde çapraz şerit; durdur başlat sistemi pasif konumda olduğunda yanan bir işarettir.

Dacia arıza lambaları konusunda merak ettiklerinize bu yazımızda yer verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.