Araba sevdalılarına özel!

Doblo Triger Kayışı Ne Zaman Değişir

0 5

Doblo Triger kayışı ne zaman değişir? Araçlar için triger kayışı en önemli parçalar arasında her alır. Genellikle hemen her araç tipi için ortalama 100 bin km’lik bir triger kayışı kullanma süresi karşımıza çıkmaktadır. Peki, Doblo Triger Kayılı ne zaman değişir? İşte bu soruya dair kapsamlı yanıtların tamamı bu yazımızda yer alıyor!

Fiat markasının ürettiği Doblo hem geniş aileleri hem de hafif ticari araç arayanları mutlu edebilecek bir araçtır. 2000 yılında ilk kez piyasalara çıkmıştır. Birinci nesil modelleri Fiat ve Tofaş tarafından ortak olarak üretilmiştir. İkinci nesilleri ise tamamen Tofaş markasının elinden çıkmıştır. Aracın üçüncü neslinin ise 2023 yılında piyasalarda olacağı ve Stellantis firması tarafından üretileceği tahmin edilmektedir. 

Doblo Triger kayışı ne zaman değişir?

İkinci neslin üretimi ise 2009-2015 yılları arasında gerçekleşmiştir. Bu neslin araçlarında ise 1.4, 1.6, 2.0 motor seçenekleri bulunmaktaydı. 2015 yılından sonra ise araç makyajlanmıştır. Yakıt olarak yine dizel tercih etmişlerdir. Fakat aracın yakıt tüketimi büyük oranda düşmüştür. Araçlar ortalama 5,9 litre yakıt tüketmekteydi. Ayrıca araçlara düz vitesin yanında otomatik vites seçeneği de gelmiştir.

Bunun haricinde Doblo’nun sınırlı üretim Carioca adında bir sürümü de çıkmıştır. İlk nesil Dobloların üretimi 2001-2009 yılları arasında gerçekleşmiştir. Dizel olarak üretilen aracın 1.9, 1.4, 1.3, 1.2 olmak üzere 4 ayrı motor kapasitesi bulunmaktadır. İlk nesil araçlarda manuel şanzıman ve 5 vites bulunmaktaydı. Araçlar ortalama 7,4 litre yakıt tüketmekteydi.

Fiat Doblo 1.6 Triger Kayışı Ne Zaman Değişir

Araç için oldukça önemli bir parça olan triger kayışının diğer adı zamanlama kayışıdır. Bu kayışta bir sorun olması hem güvenliğinizi tehdit eder hem de performansın düşmesine sebep olur. Kayış hareket eden krank milinden güç alır. Daha sonra bunu eksantrik miline iletilir. Böylece supaplar açılıp kapanır. Bu işlemi araç hareket halindeyken binlerce kere yaptığından üzerinde büyük bir stres yükü vardır.

YouTube video

Haliyle bu yükten dolayı kayış aşınmaya başlar. Genelde kayış aşındığı zaman araç içinde metalik bir ses gelmeye başlar. Sese aldırmaz ve sürüşe devam ederseniz aracınız siyah duman atmaya başlar. Böyle bir ses duyduğunuzda en yakın servise gitmeniz en doğrusu olacaktır. Aracı daha fazla zorlasanız sonunda motor büyük bir gürültüyle iflas eder. Aracı tekrar çalıştıramazsınız.

Böyle bir durumla karşılaşmamak ve yolda kalmamak için kayışı zaman zaman kontrol ettirmelisiniz. Aksi taktirde motorunuz büyük zarar görebilir. Böyle bir durumda sadece kayış değil gergi bilyesi ve devridaim pompasının da değişmesi gerekebilir. Buda size büyük maliyetlere sebep olacaktır. Takılan kayışın tipine ve kalitesine göre 60.000 km ile 100.000 arasında kayış dayanacaktır.

Ama Doblo araçlar yük taşımak için olduğu ve yükle beraber aracın stresi azalacağı için bu süre daha da kısalabilir. Yine Doblonuzla uzun yollar yapıyorsanız da bu sürenin kısalmasına sebep olacaktır. Doblo araçlarda triger kayışı motorun hemen önünde tevzi kapağının altında yer almaktadır. Eğer araçlardan anlıyorsanız kendinizde kayışı görsel olarak kontrol edip yıpranma olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Son olarak ikinci el araç alırken de bu kayışı ve parçalarını mutlaka kontrol ettirmenizi öneririz. Eski sahibine değişimin ne zaman yapıldığını sormanız yeterli olmayabilir. Çünkü alacağınız Doblo araç uzun kilometreler sarf etmiş ya da büyük tonajlı yükler taşımış olabilir. Tüm bunlar triger setine zarar vermişse komple değişim gerekebilir. Bu değişimde size pahalıya mal olabilir.

Fiat Doblo 1.6 Triger Kayışı Ne Zaman Değişir

Doblo Araçlarında Triger Kayışı Neden Önemlidir

Aracın makyajlanmasının ardından boyutları uzatılmış ve 5 koltuklu araç 7 koltuk kapasitesine kadar çıkmıştır. Ayrıca aracın vites sayısı da 5 vitesten 6’ya yükselmiştir. Bunun yanında aracın teknik özelliklerinde de iyileştirilmeye gidilmiştir. Hidrolik direksiyon, bağımsız süspansiyon sistemleri bunlardan bazılarıdır.

Üçüncü neslin ise önümüzde ki sene duyurulacağı ve elektrikli olabileceği konuşulmaktadır. Böylece araç çağı yakalamış ve modernleşmiş olacaktır. Doblo araçlarda triger kayışı oldukça önemlidir. Belirli periyodlarda değişmesi gerekmektedir. Aksi taktirde yolda kalabilirsiniz. Arıza olduğunu anlamak için farklı yöntemler vardır.

  • Araçlarda triger kayışı arızası olduğunda motor arıza ışığı yanmaktadır
  • Aracınızın motoru eski performansında çalışmıyordur.
  • Araçtan başlama sesi geliyor ama motor çalışmıyordur
  • Motordan sürekli tıkırtı sesi geliyordur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.