Araba sevdalılarına özel!

Araba Neden Su Eksiltir?

0 26

Araba neden su eksiltir? Aracınızda motor suyunun eksiliğini fark ettiyseniz tavsiyemiz aracınızı servise götürmenizdir. Çünkü aracınızın kapsamlı bir bakıma girme zamanı gelmiş demektir. Araçlarda su eksilme sebepleri şu şekildedir;

 • Bir sebepten radyatör kapağı yerinden oynamıştır
 • Radyatörde bir delik olabilir
 • Radyatör borusu delik olabilir. Bağlantıları hasar almış olabilir
 • Motor su hortumu hasar almış olabilir
 • Su deposu hasar almış olabilir

Şoförlerin bilmesi gereken ilk nokta araçta su eksilmesi normal bir durum değildir. Su eksilmesi demek araçta bir kaçak var demektir. Kaçağın kısa sürede bulunması ve onarılması elzemdir. Çünkü bugün su kaçacağı diye küçümsediğiniz durum ilerde başka parçaların arızalanmasına sebep olabilir.

Eğer araç bakımı konularında deneyimliyseniz bağlantı noktalarını sıkıp kelepçelerini değiştirerek kaçağın devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. Sorun bundan kaynaklıysa su eksilmesi durur, sizde servise gitmek zorunda kalmazsınız. Ama sorun devam ediyorsa diğer parçalarında kontrol edilmesi gereklidir. Motor sıcakken su depolarını kontrol edebilirsiniz.

Eğer depoda çatlak varsa motor sıcakken rahatlıkla sızıntıyı görebilirsiniz. Aynı şekilde boruları bir mendille silerek sızıntı olup olmadığına bakabilirsiniz.  Peki, Araba neden su eksiltir? Dahası conta yakan araba ne kadar su eksiltir? İşte detaylar!

Araba neden su eksiltir
Araba neden su eksiltir

İçerik Tablosu

Conta Yakan Araba Ne Kadar Su Eksiltir

Conta yanması sorunu özellikle LPG’li araçlarda sık görülen bir durumdur. Doğru şekilde ayarlanmamış sistemlerin bu sorunun temel sebebidir. Genelde conta yandığında ilk etapta tespit edilmesi zordur. İlerleyen zamanlarda araçta çıkan diğer sorunlarla birlikte contanın yandığı anlaşılır. Conta yakan aracın verdiği ilk tepki hararet artışı olacaktır. Yanan conta sızdırmaya başlayacağından motor yağının içine su karışmaya başlar. Zamanla motor yağının verimi düşerken, soğutma suyu eksilmeye başlar.

Contanın yandığı ilk günlerde aracınızın performansı düşmeye başlar. Aracınızı ilk çalıştırdığınızda hemen marş almayabilir. Birkaç kere aracı çalıştırmayı denemeniz gerekebilir. Çekiş gücünün düşmeye başladığını fark edersiniz. Nedensiz yere soğutma suyu azalmaya başlar. Aracınız egzozundan su fışkırtır. Hatta gaza basınca su haznesinde ki su seviyesi yükselir. Su yağa karıştığı için yağda köpürme olur. Bu belirtileri göz ardı ederseniz aracınız sonunda hararet yapacak kadar kötü hale gelir.

YouTube video

Eğer aracınız gereksiz yere sık sık hararet yapmaya başladıysa aracı kullanmayı bırakmalı ve en yakın servise gitmelisiniz. Çünkü bu şekilde aracı kullanmak araç parçalarına zarar verir ve size daha büyük masraflar çıkarır. Üstelik bu sorun sebebiyle yolda kalma ihtimalinizde bulunmaktadır.Siz motorun devrini ne kadar yükseltirseniz aracın harareti de o kadar hızlı artar. Bir süre sonra artık motorunuz sıcaktan kullanılamaz hale gelir.

Dizel Araba Neden Su Eksiltir?
Dizel Araba Neden Su Eksiltir?

Dizel Araba Neden Su Eksiltir?

Dizen yakıtla çalışan aracınızın suyunun eksilmesinin sebepleri bunlar olabilir;

 • Devir daim pompası arızalanmış olabilir
 • Radyatörde delik olabilir
 • Aracın içinde ki hortumlardan birisi hasar almış olabilir
 • Donma tapaları hasar almış ya da ömrünü tamamlamış olabilir
 • Isıtma sisteminde bir kaçak olabilir
 • Contalardan herhangi bir eskimiş ve görevini yerine getiremiyor olabilir

Bu sorunların herhangi biri özellikle yaşlanmış araçlarda görülebileceğinden teknik servisten yardım almak gereklidir. Üstte sıraladığımız sorunlardan biri olabileceği gibi birden çok noktada da su kaçacağı olabilmektedir. Bu nedenle su eksilmesi sorununun giderilmesi için parçaların tek tek kontrol edilmesi şarttır. Sorunun kaynağına ne kadar geç inilirse yaşanacak olan sorun o kadar büyüyecektir.

Özellikle radyatör sisteminde ki kaçaklar şoförler tarafından koruyucu özelliği bulunan geçici yamalarla giderilmeye çalışılmaktadır. Bu hareket oldukça yanlıştır. Çünkü radyatör kaçağı sorunlarını tespit etmek uzun zaman almaktadır. Yama ile giderilen sorun tekrar nüksettiğinde yeniden hasar vermeye devam edecektir. Bunun yerine radyatörü değiştirmek ya da servisten profesyonel yardım almak daha doğru olacaktır.

Gazlı Araba Neden Su Eksiltir

Gazlı Araba Neden Su Eksiltir

Araba neden su eksiltir? Gazla çalışan araçlarda genelde LPG sisteminin doğru şekilde araca entegre edilmemesi sorunların sebebi olmaktadır. Bu nedenle aracınıza LPG taktıracaksanız mutlaka lisanslı firmalara bu işlemi yaptırmanızı öneririz. Aracınızın su kaybetmesinin sebebi LPG sistemi olabileceği gibi şunlarda olabilir;

 • Regülatör bağlantı hortumu hasar görmüş olabilir
 • Regülatör hasar almış olabilir
 • Hortumların bağlantı noktaları gevşemiş ya da hasar almış olabilir
 • T borusu hasar almış olabilir
 • T borusu bağlantıları gevşemiş ya da hasar almış olabilir

Gazlı araçlarda su oldukça önemlidir. Çünkü sıvı halde ki LPG’nin yeniden yanıcı gaz haline dönüşebilmesi için basınç regülatöründen geçmesi gerekir. Burada da ısıl bir işlem söz konusudur. Bunun kontrollü şekilde yapılması ve tehlike arz etmemesi için su büyük önem taşır. Bu nedenle özellikle LPG’li araçlarda su eksilmesi ciddiye alınmalıdır.

Suyun eksildiği görüldüğü anda araç daha fazla zorlanmamalı ve en yakın servise gidilmelidir. Yine aracın hararetine dikkat edilmelidir. Eğer aracın harareti hızla yükseliyorsa devir yükseltilmemelidir. Araç sık sık dinlendirilmelidir. Böylece Araba neden su eksiltir? Sorusuna detaylı bir şekilde yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.