Araba sevdalılarına özel!

Opel Corsa Arıza İşaretleri

0 19

Opel Corsa arıza işaretleri gündeme geldiği zaman karşımıza geniş kapsamlı teknik işaretler çıkmaktadır. Günümüzdeki çoğu araba artık akıllı bir sisteme sahip olduğu için artık aracın motorunda, ehliyet kemerlerinde hatta hava yastığı (airbag) sistemlerinizde hata olduğunda araba direk kendi arıza lambalarını yakıp otomobil sahibini uyarmaktadır. O arıza lambaları yandığında ise derhal vakit kayıp etmeden yetkili servise gidilmelidir eğer vakit kaybedilirse ufak arızalar daha büyük hasarlar oluşturabilmektedir. Artık günümüzde her arabada arıza işaretleri mevcuttur fakat bazı model arabalarda kendisine özgü arıza işaretleri bulunmaktadır.

 Opel markasının corsa modelinin arıza lambalarında toplam 4 adet ışık türü mevcuttur. Bunlar kırmızı, mavi, yeşil ve sarı olarak arıza sebebiyetlerini renklendirmişlerdir. Eğer aracınızda kırmızı renkte bir arıza lambası yanıyor ise acilen arabanızı durdurup yetkili servise haber vermeniz gerekebilir. Sarı renkte ise arabanızın daha çok aciliyeti olmayan ama yinede kısa bir sürede arabanızı yetkili servise götürmeniz için bir uyarıdır. Mavi ve yeşil ise aciliyeti olmayan bir arıza uyarı rengidir.  Opel Corsa arıza işaretleri, konusunda detaylı bilgilere sahip olmanız; aracınıza daha iyi bakmanız anlamına gelecektir.

Acil arızalar kırmızı, bakım ve onarım gibi daha az önemli olan durumlar ise sarı renkli uyarı rengi ile ışıklandırılmıştır.  Eğer kırmızı renkli uyarı ışığı yanıp sönüyor ise bu durumun oldukça ciddi olmasını göstermektedir. Carsa model araçlarında araç çalıştırıldığında yani kontak çevrildiğinde arıza ışıkları yanmaktadır. Arıza ışıkları kısa bir süre sonra sönüyor ise bu aracınızda bir sorun olmadığını gösterir. Fakat arıza ışıkları yanmaya devam ediyorsa bu aracınızda bir problem olduğunu belli eder. Opel Corsa arıza işaretleri konusunda bilgi sahibi olmak; bu tarz sorunların hızlı bir şekilde giderilmesine katkı sunmaktadır.

İlgini Çekebilir  Fiat Doblo Arıza Lambaları ve Anlamları Bir Arada
Opel Corsa arıza işaretleri

Opel Corsa Arıza İşaretleri Ve Anlamları

Eğer aracınız ABS uyarı ışığı veriyorsa aracınızı muayeneye götürmekte fayda vardır. Kontak ilk açıldığında ABS arıza ışıkları yanar fakat daha sonrasında kısa bir süre sonra söner fakat sönmüyorsa ABS’nin bozuk olduğu anlamına gelmektedir. ABS arıza ışığınız yanıyorsa keskin virajlarda dikkatli gitmelisiniz. Çünkü aracınızı savurabilir. Opel Corsa arıza işaretleri, tamircilerin araçta ne türden bir arızanın bulunduğunu çok daha isabetli bir şekilde belirlemesine katkı sunmaktadır.

Eğer motor soğutucu sıcaklığı uyarı ışığınız yanıyorsa motor suyunuz olması gereken su değeri sıcaklığından daha yüksek anlama gelmektedir. Bu durumda acil bir şekilde aracınızı uygun alana çekmeniz gerekir çünkü diğer durumda motorunuz fazla ısınır ve motorunuz hasar alır.  Kenara çektikten sonra bir müddet motor suyunuzun soğumasını beklemelisiniz. Asla motor suyunuzu aniden açmaya kalkışmayın aksi takdirde suyun patlaması ile kendiniz yanarsınız.

Eğer Opel Corsa ön ısıtma ve dizel partikül filtresi uyarı ışığınız yanıyorsa filtrenizin temizlenmesi gerekiyordur. Bu durumda araç hızınızı arttırarak araç kendini otomatik temizleyecektir. Eğer Opel Corsa akü şarj sistemi uyarı ışığınız yanıyorsa akünüzün voltajının çok düştüğü anlamına gelmektedir. Bu durumda en yakın servise gitmeniz ya da servisi çağırmanız gerekir. Opel Corsa servis ikaz ışığının yanması sürücüye aracın servise gitmesi gerektiğini uyarır. En yakın sürede servise gitmeniz gerekir. Opel Corsa arıza kodları hızlı bir şekilde arıza tespitinin yapılmasını mümkün kılmaktadır.

Opel Corsa Arıza Kodu Öğrenme

Opel Arıza Kodları Resimli

Opel Corsa arıza işaretleri konusunda bilgi sahibi olmak; arazınızda sorun yaşadığınız zaman bu soruna daha hızlı bir şekilde müdahale etme fırsatına sahip olmanızı mümkün kılar. Opel Corsa arıza işaretleri aşağıdaki sıraladığımız hatalardan oluşmaktadır;

 • P0000 = Hata Kodu Yok
 • P0001 = Hat kesintisi
 • P0002 = Ayar Kontrol Selenoid
 • P0003 = Kontrol Devresi Düşük
 • P0004 = Artıya şaseye hat kesintisi ya da kısa devre
 • P0005 = Yakıt Kapatma Valfi
 • P0006 = Yakıt Kapatma Valfinde Sinyal Düşük
 • P0007 = Artıya şaseye hat kesintisi ya da kısa devre
 • P0008 = Motor Zamanlama Sisteminde Hata / Bank 1 Motor Performansı
 • P0009 = Motor Zamanlama Sisteminde Hata / Bank 2 Motor Performansı
 • P0010 = Kam Mili Giriş Sensörü /Ön/sol/ Bank 1 Devresinde Hata
İlgini Çekebilir  BMW Hava Akış Metre Tamiri
Opel Arıza Kodları Resimli

Opel Corsa Arıza Kodu Öğrenme

Yolda giderken aniden arabanızda arıza ışıklarınız yanabilir ve siz eğer bunun ne demek olduğunu anlamıyorsanız arıza koduna bakarak anlayabilirsiniz. Peki, ya bunu nasıl yapacaksınız?  İlk olarak aracınızda hangi arıza olduğunu anlamadığınız için aracınızı en hızlı şekilde müsait bir yere çekmelisiniz çünkü eğer vakit kaybederseniz aracınıza daha fazla hasar verebilirsiniz.  

İlk öncelikle anahtarınızı arabadan söküp yeniden takmalısınız ve ardından hem gaza hem de frene aynı anda sonuna kadar basmalısınız. İki ayağınızda hem gaz hem frende sonuna kadar basılıyken kontağı iki kere çevirmelisiniz. Bu pozisyonda bir müddet bekledikten sonra ekranda km göstergesinin yanında kodlar çıkacaktır ve bu kodlar hangi arızanın olduğunu söyleyecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.