Araba sevdalılarına özel!

Renault Df1012

0 1.198

Df1012 Renault kodu, sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. İnternette DF 1012 kodunu aratırsanız karşınıza “RV/LV için çoğullanmış tutarlılık bilgileri” şeklinde bir ifade çıkar. Bu ifadenin anlamı aracın hızını sabitleyen ya da sınırlayan sistemlerin birinde veya her ikisinde de arıza var demektir. Günümüzde birçok araçta artık güvenli bir sürüş bu tarz sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemlerin çalışmasını sağlayan servolar ya da sensörler zamanla arızalanabilmekte ya da çevre koşullarından etkilenebilmektedir. Bu gibi durumlarda araçlarda bu tarz uyarılar çıkabilmektedir.

Renault markasının birçok yenilikçi modelinde bu tarz sistemler standart olarak bulunmaktadır. Bu araçlara örnek olarak

  • Megane
  • Kadjar
  • Clio

Modellerini verebiliriz. Hız kontrol özelliği sayesinde şehir içinde seyahat ederken sürekli olarak hızınızı kontrol etmenize gerek kalmaz. Sistem açık olduğu sürece siz ne kadar gaz pedalına basarsanız basın araç belirli bir hızın üstüne çıkmayacaktır. Hız sabitleme sistemi ise özellikle uzun yollarda işe yaramaktadır. Sürücüler uzun yollarda sürekli gaz pedalına basmaktan yorulmaktadır. Hız sabitleyici sistem ise aracı gaz pedalına basmaya gerek olmadan belirli bir hızda tutar. Sadece gerekli hallerde frene basmanız yeterli olur.

Hız sabitleyici sistemin bir diğer yararı da uzun yollarda yakıt tasarrufu sağlamasıdır. Aracın hızını ayarlamak için sürekli olarak gaza ve frene basmak aracın daha fazla yakıt harcanmasına neden olur. Hız sabitleyici kullandığınızda ise araç otomatik olarak belirli bir hızda yoluna devam eder. Özellikle düz yollarda seyahat eden sürücüler hız sabitleyici ile ne kadar tasarruf ettiklerini görünce oldukça şaşıracaktır. Df1012 Renault kodu farklı durumlarda karşımıza çıkmaktadır.

Renault Df1012
Renault Df1012

İçerik Tablosu

Df1012 Renault Arıza Kodu

Aracınızın yol bilgisayarında DF 1012 kodunu görüyorsanız aracınızda ki hız sabitleme sistemi arızalanmış demektir. Bu uyarıyı gördüğünüzde korkmanıza gerek yoktur. Hız sabitleyicinin bozulması fren ya da gaz sistemini etkilemez. Sadece bu özelliği kullanamayacağınız anlamına gelir. Müsait bir zamanda aracınızı servise götürüp tamirini yaptırdıktan sonra yeniden bu sistemi kullanmaya devam edebilirsiniz. Aracınızı servis götürdüğünüzde ustalar öncelikle aracı OBD cihazına bağlarlar. Böylece sorunu çok daha iyi analiz edebilirler.

Ardından sıra sensörlerin kontrol edilmesine gelir. Çünkü araçlarda ki ECU denilen işlemci kısmından çok sensörlerin arıza yapması daha olasıdır. Sensörler özel cihazlara bağlanır ve gönderdikleri veriler karşılaştırılır. Eğer gelen veriler birbirini tutmuyorsa bu durumda bir sensör arızası olduğu kanaatine varılır. Yanlış ya da eksik veri gönderen sensör ya da sensörler değiştirilir ve yeniden gelen veriler değerlendirilir. Sensörler eşlenik şekilde veri gönderiyorsa bu durumda arıza kodu silinir ve araç sahibine teslim edilir. 

YouTube video

Sorun sensörlerde değilse bu durumda ECU yani işlemci kısmında bir arıza olduğu düşünülür. Genelde ECU arızalarında bu parçanın değiştirilmesi tavsiye edilir. Fakat sürücüler bunu istemezse bu durumda sisteme reset atılabilir ya da yeniden kalibrasyonu yapılır. Ama ECU bütün sistemin sorunsuz çalışmasını sağlayan parça olduğundan dolayı ustalar riske girmemek için yenisinin takmak isterler. Ayrıca bu işlem yapılmadığı taktirde ECU yeniden bozulursa araç sahibinin ekstradan tamir masrafına katlanması da söz konusu olacaktır.

Df1012 Renault Arıza Kodu

Df1012 Renault Clio 4

Ülkemizde birçok sürücünün tercihi olan Renault markasının Clio modelinde de DF 1012 arıza görülebilmektedir. Bu sorunun görülmesinin ardından farklı arıza göstergeleri de yanmaya başlayabilir. Eğer diğer arıza göstergeleri yanmıyorsa sadece hız sensörlerinde bir arıza oluşmuş demektir. Bu durumda çok endişelenmenize gerek olmaz. Çünkü sadece hız sabitleme ya da sınırlama sistemlerini kullanamazsınız. Fakat bunun yanında farklı ikaz göstergeleri de yanıyorsa o zaman dikkatli olmanızda yarar olacaktır. Df1012 Renault kodu farklı araçlarda da karşımıza çıkmaktadır.

Çünkü hız sensörleri arızaları ABS, ASR gibi sistemlerinde arıza yapmasına neden olabilmektedir. Bu durumda o sistemleri de kullanamazsınız. Aracı sürmeniz güvensiz hale geleceğinden dolayı tavsiyemiz aracınızı en yakın servise götürmenizdir. Ustalar aracı kontrol edecek ve sistemlerin yeniden aktif hale gelmesini sağlayacaktır. Bazen aküden kaynaklı olarak hız sensörleri veri göndermeyebilmekte ya da çalışmayı durdurabilmektedir. Aynı şekilde eskimiş, zarar görmüş kablolarda verilerin iletilmemesine neden oluyor olabilir.

Df1012 Renault Clio 4

Eğer bağlantılarda ve akülerde sorun yoksa bu durumda sensörlerin kontrol edilmesi gerekecektir. Sensörlerde de bir sorun yoksa sorun ECU’da demektir. Fakat sürücülerin endişelenmelerine gerek yoktur. Çünkü Renault markasının yedek parçaları kolaylıkla bulunabilmektedir. İşçilik masrafları da düşük olmaktadır. Kısa süreler içinde aracınızın parçaları değişecektir. Böylece Df1012 Renault kodu sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.