Araba sevdalılarına özel!

Rektefe Ne Demek?

0 60

Rektefe ne demek? Motor rektifiyesi motorun tamiridir. Rektefe terimi, oto tamir işinde kullanılan bir terimdir. Kötü bir piston segmanı ya da segmanları olan bir motoru onarmak veya değiştirmek anlamına gelen bir işlem olarak karşımıza çıkar. Motor rektefiye terimi; bir veya daha fazla motorun tamamen yenilenmesini tanımlamak için kullanılır. Bu işlem çeşitli nedenlerle yapılabilir. İşte bir motora rektefiye yapılmasının nedenleri;

  • Aşınan parçaları daha kaliteli olanlarla değiştirmek
  • Piston, valf ve yatak gibi aşınmış parçaları değiştirmek için
  • Artık orijinal üretici tarafından üretilmeyen yıpranmış parçaları değiştirmek için
  • Zayıf yakıt ekonomisi veya zayıf hızlanma gibi performans sorunlarını ele almak için

Bir motorun elden geçirilmesi, tüm motor parçalarının değiştirildiği bir süreçtir. Bu maliyetli bir süreçtir. Ancak aracınızın daha iyi performans göstermesini, daha uzun süre dayanmasını ve daha verimli olmasını sağlar. Aracınızın performansı, bileşenlerinin zamanla aşınması ve yıpranması nedeniyle bozulmuş olabilir. Aşınan tüm parçaları yenileriyle değiştirerek bu sorunu gidermek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda en mantıklı seçenek olarak karşınıza rektefiye yaptırmak çıkacaktır.

Rektefe Ne Demek?

Rektefiye ne demek

Rektefiye, en net tanımla motor revizyonudur. Daha geniş anlamda tam motor revizyonu olarak da tanımlanmaktadır. Tam motor revizyonu, motorun sökülüp yeniden monte edilmesini içeren karmaşık bir süreçtir. Genellikle motor normal hizmet ömrüne ulaştıktan sonra veya örneğin bir kaza nedeniyle hasar gördüğünde yapılır. Bu aşamada motor revizyonu yaptıracaksanız mutlaka bu alanda uzman olanlardan destek almak durumundasınız. Ancak bu sayede tam talebinize uygun bir şekilde bu tür bir işlemi yaptırabilirsiniz. Burada tercih ettiğiniz ustanın deneyimli olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor.

YouTube video

Özel aletler, beceriler ve deneyim gerektirdiğinden, her araç sahibi için tam bir motor revizyonu önerilmez. Ancak, işi kendiniz yapmaya karar verdiyseniz, motoru nasıl elden geçireceğinizi bilmek çok önemlidir. Arabanızın motoru üzerinde çalışmaya başlamadan önce, tüm parçalarını ve işlevlerini bildiğinizden emin olmalısınız. Aracınızın motorunun belirli parçalarını nasıl tanımlayacağınızı bilmiyorsanız, bu görevde size yardımcı olabilecek bir uzmana danışmak durumundasınız.

Tüm parçalarının düzgün çalışmasını sağlayarak arabanızın ömrünü uzatmak istiyorsanız en mantıklı çözüm olarak karşınıza rektefiye yaptırmak çıkar. Yine yıllarca kullandıktan sonra bile aracınızın sorunsuz çalıştığından emin olmak istiyorsanız da aracınızın motorunu gözden geçirmenizde fayda vardır. Böylece aracınızdan çok daha üst seviyede bir performans elde etmek konusunda önemli bir kazanıma da sahip olursunuz. Bu arada son zamanlarda araç rektefiye fiyatlarının daha makul seviyede seyrettiği de biliniyor. Böylece bütçe dostu bir şekilde bu tarz işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Rektefiye ne demek

Motor rektefe ne kadar tutar?

Motor rektefiye fiyatları, neyin yanlış olduğuna ve ne kadar iş yapılması gerektiğine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin, hasarlı bir pistonunuz varsa, bu genellikle basit bir yağ değişiminden veya buji değişiminden daha pahalıya mal olur. Burada tamir işlemi için gereken yedek parça maliyeti de fiyatlar üzerinde etkili olacaktır. Motor rektefiye fiyatları modelden modele değişmektedir.

Motor Rektifiye Fiyatları Listesi 2023 Güncel

Tofaş ( Şahin, Doğan, Kartal )16.000 TL – 20.000 TL
Hyundai ( Era, Accent , Elentra, Gez )14.000 TL – 20.000 TL
Skoda ( Favorit, Felicia, Forman )12.000 TL – 22.000 TL
Opel Vectra, Astra13.000 TL – 24.000 TL
Lada Samara, Niva12.000 TL – 14.000 TL
Renault 19, Clio, Megane18.000 TL – 28.000 TL

Bir motor düzeltme işleminin size tam olarak ne kadara mal olacağını bilmek istiyorsanız, birkaç tamirciden fiyat teklifi almanızı tavsiye ederiz. Aracınızı kimin tamir edeceğine karar vermeden önce ikinci bir görüş almayı da düşünebilirsiniz. Çünkü motorun maliyeti, satın almanız gereken şeye bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Motor rektefe ne kadar tutar?

Motor Rektefe Yapılırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Rektefe ne demek? Bir aracın motorunun baştan aşağı  gözden geçirilerek tamir edilmesine rektefe denir.  Bir motor elden geçirilmeden önce yapılabilecek pek çok şey vardır. Ancak yapılmaması gereken bazı şeyler de vardır. Motor revizyonu yapılırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Aracınızın kilometresine dikkat etmelisiniz
  • Motor rektefiyesi için zaman ve bütçenizi ayırmalısınız
  • Motorun mevcut performansını göz önünde bulundurmalısınız

Arabanızı 500 bin km’den daha uzun bir süre elinizde tutmayı planlıyorsanız, muhtemelen mevcut motoru yeniden inşa etmeye değecektir. Motorunuzda bir sorun varsa ve kısa bir süre içerisinde satacaksanız da rektefiye yaptırmanız önerilmektedir. Burada aracınızın mevcut performansını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Yine bu tür bir işlem için etkili bir planlama da yapmalısınız.

Bütçeniz kapsamlı bir yeniden yapılandırmaya izin veriyor mu yoksa yalnızca değiştirilmesi gerekenleri değiştirmekle yetinecek misiniz? Motor rektefiye işlemi için hem bütçe hem de zaman ayırmalısınız. Çünkü bu tarz işlemler zaman alıcı ve maliyetli tamiratları içermektedir. Böylece Rektefe ne demek? Sorusuna detaylarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.