Araba sevdalılarına özel!

Araba Marş Basmıyor

0 4

Araba marş basmıyor! Sorunu can sıkıcı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Şayet aracınız marş basmıyorsa; yapılacak ilk şey aküyü kontrol etmektir. Akü eskiyse, yenisiyle değiştirmenizin vakti gelmiş demektir. Bu aşamada iyi durumda ve arabanızı çalıştırmak için yeterli güce sahip bir akü kullandığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Araba marş basmıyor ve çalışmazsa, arızalı bir marş rölesi veya kontak anahtarı olabilir. Bu bileşenlerin arızalı olması durumunda değiştirilmesi gerekir. Bu adımlardan hiçbiri işe yaramazsa, aracınızın elektrik sisteminde veya motor kontrol modülünde başka bir sorun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Özellikle araba marş basmıyor sorunu gündeme geldiği zaman karşımıza farklı hata türleri ve arızalar çıkmaktadır.

Bir arabanın çalışmamasının en yaygın nedeni, bitmiş bir aküdür. Özellikle uzun süre bekletilen arabalarda veya soğuk havalarda, akülerin bitmesi çok yaygındır. Arabanızı kullanıyorsanız ve siz durduktan sonra çalışmıyorsa, akü motoru çalıştıramayacak kadar boşalmış olabilir. Aynı şey, arabanızı bir süre beklettikten sonra çalıştırmaya çalıştığınızda ve aküsü bittiğinde de olur.

YouTube video
Araba Marş Basmıyor

Bir arabanın çalışmamasının diğer bir yaygın nedeni, arızalı bir marş motorudur. Marş motoru arızalıysa, motoru hiç çalıştıramayabilir. Bu nedenle aküde ne kadar meyve suyu olursa olsun, hiç yardımcı olmaz. Böyle bir durumda aracınızı kesinlikle tamirciye götürmelisiniz. Diğer türlü vurdurarak vs çalıştırsanız da bir gün bu arıza sizi mutlaka yolda bırakacaktır.

Araba marş basmıyor hatasında bir diğer olasılık da marş motorunuzun eskimiş olması ve değiştirilmesi gerekmesidir. Aşınmış bir marş motoru pek çok soruna neden olabilir ve sorununuzun nedeni buysa, değiştirmek sorunu tamamen çözmelidir. Bu biraz masraflı gibi görünse de bu sorunun kalıcı bir şekilde çözülmesi için bu değişimin yapılması gerekiyor.

Araba marş basmıyor

Araba çalışmıyor marş basmıyor

Bir arabanın çalışmamasının en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Bitmiş bir akü
 • Bağlantı kopukluğu
 • Marş solenoidi arızası
 • Marş dinamosu arızası
 • Marş rölesindeki arızası

Akünün bitmesi veya bağlantı sorunları en çok yaşanılan sorunlardır. Araç birkaç gündür duruyorsa ve aküde hiç şarj kalmamışsa akü bitebilir. Buradaki basit çözüm, size başlamanız için yeterli gücü verecek olan hızlı çalıştırmadır. Arızalı marş veya marş rölesi anahtarı da aracınızın marşının basmamasına neden olabilir. Marş motorunuz tıkladığı halde motoru çalıştırmıyorsa, bu marş motorunun kendisiyle ilgili bir sorun veya marş motoruna güç gönderen arızalı bir röle anahtarı olabilir.

Arabanız marş basmıyorsa marş solenoidi arızalı olabilir. Marş motorunuzun klik sesini duyuyorsanız ancak kontak anahtarını çevirdiğinizde hiçbir şey olmuyorsa,

 • kontak anahtarı
 • marş motoru solenoidi
 • Kablo tesisatındaki arızalar

Bu şu üç şeyden birinde bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Burada daha isabetli bir şekilde karar vermek için mutlaka aracınızı tamircinize götürmenizde fayda vardır. Unutmayın, ne kadar geç giderseniz, hasar boyutu o kadar artacaktır.

Araba çalışmıyor marş basmıyor

Araba neden marş basmaz

Arabanız çalışmazsa, akünüzde bir sorun olabilir. Bunu test etmenin birkaç yolu varDIR. Öncelikle, akü sıvı seviyesini kontrol edin. Düşükse, akü direklerinin üstüne ulaşana kadar saf su eklemelisiniz. Terminallerde paslanma belirtisi yoksa aracı çalıştırmayı deneyin. Hala başlamazsa, pilinizi değiştirmeniz gerekebilir.

Aracınızın çalışmamasına neden olabilecek başka bir şey de kötü bir alternatör veya voltaj regülatörüdür. Bu bileşeni test etmek için, başka biri arabanızı çalıştırmaya çalışırken akü kablolarının bağlantısını kesin ve yeniden takın. Başlarsa, yukarıda belirtilen bileşenlerden herhangi birinde bir sorun olduğunu ve motorunuzun içindeki çalışması için bu iki bileşenden gelen güce dayanan diğer parçalara daha fazla zarar gelmeden en kısa sürede değiştirilmesi gerektiğini bilirsiniz.

Araba neden marş basmaz

Marş basmayan araba nasıl çalıştırılır

Araba marş basmıyor ve arabanız çalışmazsa, vurdurmayı deneyebilirsiniz. Hala başlamazsa, bunun nedeni muhtemelen aküyle ilgili bir sorundur. Yeni bir aküye ihtiyacınız olabilir. Böyle bir durumda ilk önce akü terminallerinde korozyon olup olmadığını kontrol edin. Korozyon bulursanız, kabartma tozu ve su kullanarak terminalleri temizleyin. Korozyonu gidermek için sirke veya limon suyu da kullanabilirsiniz; sadece arabanızı takviye ile çalıştırmayı denemeden önce onları iyice durulamayı unutmayın. Yine de arabanızı çalıştıramazsanız;

 • İki arabayı da aküleri birbirine temas etmeyecek şekilde yakın park edin
 • Her iki arabanın da motorlarının kapalı olduğundan emin olup park konumuna getirin
 • 2 kırmızı kablonun bir ucunu bitmiş akünüzün artı (+) kutbuna ve ardından diğer kırmızı kablonun bir ucunu sağlam akünün artı (+) kutbuna bağlayın.
 • Bir kablonun her iki ucunu da her akünün bir terminaline aynı anda bağlamayın! Her zaman kırmızı kabloları sadece pozitif terminallere ve siyah kabloları sadece negatif terminallere bağlamalısınız
 • Sonrasında aküsü sağlam olan arabayı çalıştırın ve diğer akünün şarj olmasını bekleyin.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.