Araba sevdalılarına özel!

Adblue Yerine Su Koymak

0 125

Adblue yerine su koymak nasıl bir etki yapar? Araçların daha çevreci olması için kullanılan bir sıvı olan Adblue dizel araçlarda kullanılır. Zararlı gazların tesirini azaltan bir üründür. Sentetik bir çözelti diyebileceğimiz bu ürün suyun minerallerinden ayrıştırılması ile imal edilmektedir. Bilinenin aksine zehirli değildir. Yine bilinenin aksine üretiminde domuz idrarı kullanılmamaktadır. Bu ürünler renksizdir. Emisyon sistemi olan SCR’ye sahip araçlarda kullanılır.  Araca konulan Adblue motorun ısınmasıyla birlikte harekete geçer. Bunun ardından bir dizi tepkime oluşur.

Öncelikle amonyak serbest kalır. Amonyağın açığa çıkmasıyla birlikte nitrojen oksit tepkimeye girer. Su ve nitrojen olarak ikiye ayrılır. Daha sonra bu gazların hepsi egzozdan dışarı çıkar. Adblue çok pahalı bir ürün değildir. Ama araca görünür bir katkısı olmadığı için birçok sürücü bu ürün yerine kullanabilecek alternatifler aramaktadır. Bazı sürücüler ise bu ürün yerine su koymayı düşünmektedir. Bu davranış araca oldukça fazla zarar verebilir.

Su koymak araçtan çıkan zararlı gazların eksilmesini sağlamaz. Katalizör sistemi sudan dolayı zarar görmeye başlayacaktır. Bu sistem bozulunca aracın yakıt püskürtme sistemi de etkileneceğinden bir süre sonra araç çalışmaz hale gelecektir. Aynı şekilde Adblue yerine alacağını sahte ürünlerde araçta aynı etkiyi yapabilir.

Bazı sürücüler ise doğduran ECU’ya müdahale edip sistemi iptal etmeyi denemektedir. Bunu yapan sürücüler de doğaya zarar verdiklerini unutmamalıdır. Ayrıca yakıt kullanımları da artacaktır. Sonuç olarak Adblue yerine su koymak hatalı bir davranış olacaktır.

Adblue yerine su koymak

İçerik Tablosu

Adblue Seviyesi Nedir

Euro 6 standartları çerçevesinde kullanımı zorunlu hale getirilmiş olan Adblue aşağıda ki araçlarda kullanılmaktadır.

  • Tarım makineleri
  • Dizel Arabalar
  • Otobüsler
  • Kamyonlar
  • Minibüsler

Kısaca SCR sistemli ve dizel yakıt kullanan bütün araçlar için zorunludur. Dizelden çok daha az kullanılır. Yakıt miktarının yüzde 4’ü kadar tüketilir. Araçların kullanım kılavuzundan kullanılması gereken miktarlar yazmaktadır. Çünkü aracın motor hacmine tankların boyutları birbirinden farklı olmaktadır.

Genelde 5 ila 6 litre kadar depoya doldurmak en az 5.000 kilometre boyunca gitmenizi sağlayacaktır. Eğer aracınızda Adblue’nun bittiğini gösterir ışık yanarsa hemen panik olmanıza gerek yoktur. Böyle bir durumda araç 60 ile 70 kilometre daha gidebilmektedir. Adblue kış şartlarında donabilen bir üründür. -11 dereceden sonra donmaya başlar. Bunun önüne geçilmesi için genelde Adblue depolarında ısıtıcı bir sistem yer almaktadır.

YouTube video

Evinizde de Adblue saklamak isterseniz oda sıcaklığına sahip bir noktada saklamanızı tavsiye ederiz. Güneş görmemesi de oldukça önemlidir. Ayrıca ürünün kirlenmemesi için sakladığınız kabın ağzını dikkatlice kapatmayı unutmamalısınız. Bu koşullara dikkat ederseniz ürünü 1 yıl boyunca sorunsuz şekilde saklayabilirsiniz.

Ürün kolayca doldurulması için yanında huni benzeri bir aparat ile gelir. Fakat doldurma aşamasında dökerseniz mutlaka nemli bez ile silmenizi öneririz. Çünkü ürünün formülü boyaya zarar verebilecek niteliktedir.

Adblue Seviyesi Nedir

Adblue Su Karışırsa Ne Olur

Kimi sürücüler bu ürüne su katarak ürünü çoğaltmayı deneyebilmektedir. Bu oldukça yanlış bir hamledir. Ürünün yapısı bozulduğunda yarardan çok zararı olacaktır. Bu tarz denemeler genelde SCR sistemine zarar verir. Aracın tamiri zarara göre 1 ay bile sürebilir. Ürünün içinde su bulunduğu için sürücüler bunun bir zararı olmayacağını düşünmektedir. Fakat ürünün yüzde 70 kadarlık kısmı sudur. İçine konulacak su mineral dengesinin değişmesine sebep olacaktır.

Değişen mineral dengelerinden dolayı sisteme gerektiği kadar kimyasal girmeyeceğinden SCR sistemi normal çalışmayacaktır. Bunun sonucunda sensörler çıkan azot gazlarını yüksek bulacak ve arıza sinyali vermeye başlayacaktır. Bu durum çoğunlukla can sıkıcı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sistem bunu kapatmak için zorlanacaktır. Bir süre sonra haliyle aracınızı servise götürmek zorunda kalacaksınız. Çünkü motor performansı gitgide düşecektir. Serviste aracınızın yoğun bir bakıma ihtiyacı olacaktır. Sistemin yeniden kullanılabilir hale gelmesi için parça değişimi yapmak gerekebilir.

Adblue Su Karışırsa Ne Olur

Bazı araçlarda su ekleme işleminden dolayı Adblue tankları etkilenebilmektedir. Eğer servis tankın değişmesi gerektiğine karar verirse bunun maliyetleri yüksek olacaktır. Bu ve bunun gibi yararsız yöntemleri denemek yerine deneyebileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biriside yüksek litrelerde satılan Adblue ürünlerinden almaktadır. Bu ürünlerin fiyatı çok daha uygun olmakta ve uzun süreler gitmektedir. Ayrıca taksit imkânı veren satıcılardan almakta fiyatı uygun hale getirecektir. Yazımızda Adblue yerine su koymak konusunda detaylarıyla yer verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.