Araba sevdalılarına özel!

Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar? 2022

0 19

Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar? 2022 yılında pek çok araç sahibinin merak ettiği sorulardan biridir. Geçtiğimiz yıllarda bu hurda belgeli araçlar çeşitli adımlarla otoparktan çıkartılarak tekrardan kullanılabilmekteydi ancak 2022 yılından itibaren yeni çıkan kanun ile birlikte bu araçların trafiğe çıkmaları tamamen yasaklanmıştır.

YouTube video

Çekme belgeli araçlar otoparktan çeşitli masraf ve işlemlerle tekrardan çıkartılabilse de bu durum hurda belgeli araçlar için artık geçerli olmamakta ve bu nedenle kişilerin ellerinde bulunan veya otoparkta yatan hurda belgeli araçları, tamamen restore edilse dahi bu belgeye sahip olduğu için trafikte tekrardan kullanılamamaktadır.

Hurda Belgeli Araç Trafiğe Çıkarma Masrafı 2022

Hurda belgeli araç trafiğe çıkarma masrafı 2022 yılında bulunmamaktadır. Çünkü artık hurda belgeli araçların tamamen trafiğe çıkabilmeleri yasaklanmış, bu araçların trafikte bulunması durumunda da kişilere 3.698 TL para cezası uygulanmaya ve araçlarının mülkiyeti alınmaya başlanmıştır.

Kısacası kişilerin önceden olduğu gibi bu araçları otoparktan belirli bir masraf ile çıkarması durumu artık mümkün olmadığı ve bu araçlara ne kadar yenileme ve modifiye yapılırsa yapılsın tekrardan trafiğe çıkarılamadığı için herhangi bir çıkarma masrafı da bulunmamaktadır.

Ancak bu araçların trafikte kullanılması halinde kişiler, bir cezayla karşı karşıya kalarak önemli bir masrafa girebilmekte ve yalnızca bununla kalmayıp araçlarının mülkiyetini de devlete kaptırmaktadırlar.

Hurda Belgeli Araç Trafiğe Çıkarma Cezası

Hurda belgeli bir aracın trafiğe çıkartılması kesinlikle yasaktır ve bu yasağın çiğnenerek aracın trafiğe çıkartılması durumunda trafikte yakalanan bu araca ceza kesilmektedir. Hurda belgeli araç trafiğe çıkarma cezası pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

İlgini Çekebilir  Arabanın Kaloriferi Isıtmıyor

Öncelikle bu araçlar ömrünü tamamlamış araç kapsamında değerlendirilmekte ve bu araçların trafikte olması sürücü ve yolcu hayatını tehlikeye sokacağı için ciddi bir trafik cezası ile karşılaşılmaktadır. 2022 yılında hurda belgeli bir aracın trafiğe çıkarılma cezası 3.698 Türk Lirası olurken, bunun yanı sıra kişilerden bu hurda aracın mülkiyeti alınarak devlet üzerine geçirilmektedir.

Trafikte hurda belgeli bir aracın yakalanması durumunda öncelikle bu araç otoparka çekilirken, ardından idari işlemleri gerçekleştirilerek devlet mülkiyeti olmaktadır. Kısacası hurda belgeli bir aracın trafikte bulunması halinde hem kişilere para cezası kesilirken hem de bu aracın mülkiyeti ellerinden alınmaktadır.

Hurda Belgeli Araç Ne İşe Yarar?

Hurda belgeli araç ne işe yarar? Sorusuna yanıt olarak; Öncelikle bu araçların herhangi bir şekilde trafiğe çıkabilmesi artık günümüzde mümkün değildir. Ancak yine de bu belgeye sahip araçların satın alındığı sıkça görülmektedir. Bunun sebebi ise, özellikle sanayide araba tamircilerinin veya hurda yedek parçacılarının bu araçların içerlerinde yer alan çalışan mekanizmaları kullanabilmek için bu araçları satın almasıdır.

Hurda belgeli araçların çalışan mekanizmaları, sanayiciler tarafından araçtan toplanarak, ardından tekrardan piyasaya sürülmekte ve bu parçalar yedek parça olarak bir kullanıma sahip olabilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle çekimler için ihtiyaç duyulan hurda araçlar da bu belgelere sahip araçlardan seçilmektedir.

Hurda Belgeli Araç Trafiğe Çıkarsa Ne Olur?

Hurda belgeli araç trafiğe çıkarsa ne olur? Sorusuna yanıt olarak; Öncelikle bu araçların trafiğe sokulması hem sürücüler hem de yolcular açısından oldukça tehlikelidir. Bu araçlar, ömrünü doldurmuş araçlar oldukları için herhangi bir sorunla karşı karşıya kalabilme olasılığı çok yüksek araçlardır ve bu nedenle de trafikte bulunmaları yasaklanmıştır.

Hurda belgeli araçların trafikte yakalanması halinde trafik polisleri tarafından kişilere para cezası kesilerek araçları otoparka çekilmekte ve araç mülkiyetleri devlete aktarılmaktadır.

İlgini Çekebilir  Katalizör Ne İşe Yarar?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.