Araba sevdalılarına özel!

Manifold Arıza Belirtileri Nelerdir

0 92

Manifold arıza belirtileri gündeme geldiği zaman karşımıza pek çok farklı kriter çıkmaktadır. Manifold kelime karşılığı bir boru sistemidir ve bu borulardan daha sonra birçok boru birleşir. İçten yanmalı motorlarda araçların çalışmak için havaya ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaçlarını manifold otomasyon sistemi sayesinde giderirler. Manifold çeşitleri genellikle iki çeşittir.

 • Emme manifold
 • Egzoz manifold

Araçların kaputunu açtığınız zaman karşınıza çeşme borusuna benzer metal borular çıkar. Bunlar emme manifold diye adlandırdığımız parçalardır. Diğer olarak bildiğimiz hepimizin egzoz manifoldudur ve çok önemli parçalardır. Manifold arıza belirtileri genellikle aynıdır. Bu oluşan belirtileri aşağıda ki sıralamak mümkündür.

 • Araç rölantisi çalıştığı sırada rölanti sabitte durmuyorsa
 • Aracınızın arıza durumunu gösteren arıza panellerinde arıza ışığı yanıyorsa

Oluşan manifold arızalarını tespit edebilmek için birkaç yol bulunmaktadır. Bu yollardan en kesin olan paylaşımı şu şekilde özetleyebiliriz. Emme ve egzoz manifoldu üzerine yağ sürüldüğünde egzoz çıkışında normal şartlarda atılan gazlardan farklı bir gaz atılıp atılmadığına bakılır.  Bu dışarı olan salınım sırasında farklı bir duman çıkışı oluyorsa emme manifoldun da bir arızanın olduğunun göstergesi olarak karşımıza çıkacaktır.

Manifold Arıza Belirtileri Nelerdir

Oluşan arıza belirtilerinin oluşma sebeplerinin tespiti araçta bulunan insanların daha sağlıklı yol alması için çok büyük önem taşımaktadır. Diğer önemli olan unsur ise bu arıza durumunun aracınızın başka parçalarını etkileme durumudur. Böylelikle bir arıza durumundan başka arıza durumlarının ortaya çıkmasına engel olarak cebinize de katkıda bulunmuş olacaksınız.

İçerik Tablosu

Egzoz Manifold Arıza Belirtileri

Egzoz manifoldu içten yanmalı motorlarda hava değişimi yapmak için motordan gelen yanmış gazlarıkatalitik konvektöre iletir. Daha sonra bu gazlar dışarı atılır. Egzoz manifoldu arıza yaptığında ya da kaçak olduğunda araçta bazı sıkıntılar ortaya çıkmaktadır.

Araç sahipleri aracımın yakıtı arttı? Niye bu kadar yakıyor? Aynı model araç sahiplerine senin araban ne kadar yakıyor gibi sorular sormaya başlar ve internetten araştırmalar yapar. Aslında bunun gibi çekmeyen araçlar, bağıran araçlar, geç çalışan araçlar ve bunun gibi arızalar aslında egzoz manifoldnun arızası olabilir.

Egzoz manifoldun da oluşan arızları nasıl anlayabileceğimizi sizler için yaptığımız araştırmada derledik. İsterseniz egzoz manifoldun da oluşan arızanın belirtilerini sıralayalım.

 • Aşırı yakıt tüketimi
 • Çekmeyen araç
 • Araç gürültülü çalışır
 • Araç geç çalışır ve istop eder
 • Araç içinde egzoz kokusu

Bu belirtiler haricinde gözlem olarak da dikkat etmemiz gereken hususlardan bir tanesi de manifoldun üzerinde bulunan çatlaklar ve sızıntılardır. Bu çatlaklar önemsenmediği zaman daha büyük arızalara neden olabilir.

Bu arızaların herhangi birini fark ettiğiniz zaman en yakın zamanda bir teknik servise gitmenizde fayda olacaktır. Bir diğer değinilmesi gereken konu da eğer manifold arızası tespit edilir edilmez yaptırılmaz ise, araç egzoz emisyon pulu (egzoz muayenesi) alamazsınız. Bu da size hem maddi hem de zaman kaybı olacaktır. Manifold arıza belirtileri mevcutsa biran önce tamirciye gitmelisiniz!

Egzoz Manifold Arıza Belirtileri

Manifold Basınç Sensör Arıza Belirtileri

Map sensör araçların hava ve yakıt karışımı için gerekli olan parçadır. Ne kadar hava ne kadar yakıt gerekiyor onu gönderdiği sinyaller ile belirler. Bu sinyaller aracın sağlıklı çalışması için hayati öneme sahiptir. Bunlar araca gerekenden fazla veya gerekenden az hava veya yakıt almasına sebep olur. Buna zengin yakıt veya fakir yakıt denir. Her ikisinde de araç fazla yakıt tüketimi yapar ve çekişi düşer.

Şimdi gelin map sensör arızası belirtileri nedir? Bunları bir inceleyelim.

 • MAP sensör araçların yakıtları fazla olmaması çiğ yakıt atmasına neden olur.
 • Araçta çekiş düşüklüğü
 • Araç rölanti dalgalanması
 • Aracın aniden hızlanıp yavaşlaması
 • Bujilerin yağlanması kirlenmesi
 • Fazla ateşlemeye bağlı patlama riski vardır

Tüm bu yukarda yazdığım belirtiler aracın motor sağlığı ve sizin hem can hemde mal güvenliğiniz için çok önemlidir. Map sensör arızası gazlı araçlarda daha da tehlikeli bir durum oluşturur. Mapsensörü arızası önce tespitedilir ve eğer kirli temizlenmesi gerekiyorsa temizlenmelidir ancak değiştirilmesi gerekiyor ise değiştirilmelidir.

YouTube video

Değişim yapılacağı zaman parçanın uygun olanı ile hatta mümkünse birebir orijinali ile değiştirmelidir. Eğer değiştirilmez isearacın arızası giderilmemiş olur.  Araç eğer beş yaşından büyük ise map’e bağlanan hortumlarda değiştirilmelidir. Böylece Manifold arıza belirtileri konusuna ayrıntılarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.