Araba sevdalılarına özel!

P1351 Arıza Kodu

0 388

P351 arıza kodu, aracınız açısından dikkat etmeniz şart olan bir uyarı kodudur. Peugeot markası Armand Peugeot tarafından kurulmuş fransız otomobil markasıdır. Otomobil sektöründe genişleyen otomobil çeşitliliği ile her zaman tutulan bir marka olarak dikkat çekmektedir.

Peugeot marka otomobiller ülkemizde de değişik modelleri ile her gün trafikte karşılaştığımız markalar arasında yerini almaktadır. Peugeot markasına duyulan güven model araçlarına olan ilgiyi ve satışı gün geçtikçe artırmaktadır. Günümüzde ülkemiz trafiğinde peugeot markalı araçlara birçok yerde karşılaşırız.

Peugeot  marka arabalarda arabayı çalıştırdığınız zaman gösterge ekranında bulunan uyarı ışıklarının hepsi aynı anda yanar. Yanan gösterge ekranı yaklaşık bir saniye içinde söner. Gösterge ekranında kırmızı yanan gösterge varsa bu durum bir arızanın habercisidir. Her arızanın bir kodu vardır.

P1351 Arıza Kodu

Aracın ekran göstergesinde yanıp sönen arıza lambası yanıp sönmeye devam ettikçe sorun davam ediyor anlamını çıkarabiliriz. Her arızanın bir kodu vardır. Bu kodlar teknik olarak arızanın otomobilin

Peugeot arıza kodu veren uyarı işaretleri

•             Check engine uyarı işareti

•             Abs uyarı işareti

•             Şarj uyarı işareti

•             Sis lambası işareti

•             Buzlanma işareti

•             Eğik çizgi işareti

•             Benzin pompası işareti

•             Emniyet kemeri işareti

•             Araç far işareti

•             Yuvarlak içinde ünlem uyarı işareti

•             Direksiyon yanında ünlem işareti

Aracınızın motor kontrol lambası yanıp sönüyorsa arıza o an için ortaya çıktığı anlamına gelir. Aracınızın motor kontrol lambası kırmızı yanıyorsa aracınız bu fabrika değerlerinden sapan durumu fark etmiş ve araç beynine kaydettiği anlamına gelmektedir. Motor arıza lambasının genel olarak yanma sebebi ateşleme ve yakıt sistemi arızasından kaynaklanmaktadır.

Peugeot marka araçlarda arıza kodlarından bir diğer ise abs uyarısıdır. Bu durumda aracın abs fren sisteminde bir arıza oluştuğunu anlamamız mümkündür. Peugeot marka araçlarda arıza kodlarından biri şarj işaretidir. Bu işaretin yanması durumunda aracın aküsünde bir problem olduğunu anlarız. Bu durumda en yakın teknik servise aracımızı götürmemiz gerekmektedir.

P1351 Peugeot Partner

P1351 Peugeot Partner

Peugeot marka araçlarda bir aksamda arıza olması durumunda arıza kodlu uyarı verebilir. Bu tarz olası durumlarda arıza kodunun verdiği uyarıya yönelik çözümler aramamız gerekmektedir. Motor kontrol lambası uyarısı varsa fabrika kodlarından farklı bir değer sapması olduğu için aracınızı teknik serviste aracınızı bilgisayara bağlayarak sorun tespiti yapılabilir. P351 arıza kodu, Peugeot araçlar için kritik bir etkiye sahiptir.

Arıza kodlarından bir diğeri sis lambası göstergesidir. Bu işaret arkada bulunan sis lambalarını kullandığınız zaman uyarı işareti vermektedir. Arıza kodlarından bir diğeri ise buzlanma göstergesidir. Bu durumda yolda buzlanma olduğunu ve soğuk hava şartlarına karşı alınması gereken önlemler olduğunu ifade eder.

YouTube video

Arıza kodlarınden bir diğeri ise eğik çizgi göstergesidir. Arabayı çalıştırdığınız zaman sürekli yanıyorsa denge konusunda arabada arıza olduğunu ifade eder. Arıza kodlarından bir diğeri ise benzin pompası işaretidir. Bunun anlamı araçta yakıtın tükenmek üzere olduğunu ifade eder.

Ekran İşaretlerinden bir diğeri ise emniyet kemeri işaretidir. Bunun anlamında araç ön koltuğunda emniyet kemerinin takılı olmadığını gösterir. Arıza kodlarından bir diğeri ise araç far göstergesidir. Araç farları yandığı zaman yanmaktadır.

Arıza kodlarından bir diğeri yuvarlak içinde ünlem işaretidir. Bunun anlamı araç çalıştığı durumlarda el freni indirilmezse yanar ve uyarı verir. El freni inik durumdayken uyarı veriyorsa fren sıvı seviyesinin düşük olduğu ve ya fren sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelir.

  • Peugeot aracınızda eğer bu kodla ilgili bir uyarı çıkıyorsa otomobilinizin bir aksamının arızalandığını anlayabilirsiniz. Peki, bu arıza kodu tam olarak otomobilin hangi bölümünde ki arızayı işaret etmektedir.
  • P1351 kodunun anlamı aracınızda bulunan buji sisteminde yer alan arızanın göstergesidir. Bu arıza kodunun anlamı aracınızda yakıt yakma konusunda sorun olduğuna yönelik uyarı vermektedir.
P1351 Peugeot Partner

P1351 Arıza Kodu Çözümü Nasıldır?

P 1351 arıza kodu bir uyarı alınıyorsa aracımızda ateşleme sisteminde bir elektrik sorunu olabilme ihtimali yüksektir. Bundan dolayı

  • Aracın yakıtı iyi yakamaması
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Egzoz manifoldlarının tıkanması

gibi sorunlar ile karşılaşılabilir.

Bu karşılaşılan ve ya karşılaşma riski bulunulan sorunları çözmek için mutlaka aracınızı teknik servise göstermelisiniz. Teknik ekipler aracınızın P1351 arıza koduna yönelik en uygun çözümleri bulacaktır. Böylece P351 arıza kodu konusuna ayrıntılı bir şekilde yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.