Araba sevdalılarına özel!

Megane Hangi Segment?

0 15

Megane hangi segment? 95 yılından itibaren üretilmeye başlanmış olan Megan Renault markasının sevilen modellerinden birisidir. Aile arabası olarak tasarlanmış olan model C segmentine girmektedir. Kullanan kişiler tarafından performansı yüksek ve konforlu olarak tanımlanan araç Megan 95 yılından beri üretiliyor. Yaklaşık 27 yıldan beri üretimi devam eden aracın yeni bir versiyonunun yapılmayacağı geçtiğimiz günlerde açıklandı. Günümüzde kadar kasası makyajlanarak ve yeni özellikler eklenerek gelen araç yerini haleflerine bırakacak.

Araç çıktığı günden itibaren araç severler tarafından oldukça beğenildi. Baş ve diz mesafesi konusunda cömert bir araç. Bu nedenle aile arabası arayan kimseler bu aracı oldukça sevdi. Bunun yanında modelin birçok farklı paketi de çıkarıldı. Bu sayede performans isteyenler güçlü motora sahip olanlarını seçti. Uygun yakıtlı isteyenler ise dizel yakıtlı olanları yada düşük hacimli motorlara sahip paketleri tercih etti. Geçmişe doğru baktığımızda modelin 2004 yılında en yüksek satış rakamlarına ulaştığı görülüyor.

Yüzbinlerce satış yapan model SUV tarzı araçların moda olmasıyla beraber ne yazık ki üzerinde ki ilgiyi kaybetmeye başladı. Haliyle satış rakamları da bir hayli geriledi. Her ne kadar üzerinde değişiklikler yapılsa da araç eski günlerine bir daha dönemedi. 2022 yılı itibariyle de fişi çekilmiş oldu. Fakat sosyal medyada aracın elektrikli bir modelinin yapılacağı da konuşuluyor. İlerleyen dönemlerde tamamen elektrikli modellere döneceğini açıklayan Renault’un elektrikli bir Megan ile sahalara dönmesi belki modelin yeniden ilgi görmesini sağlar.  Peki, Renault Megane hangi segment? İşte detaylar!

Megan hangi segment?

Megane 4 Hangi Segment

C segmenti bir araç olan Megan segmentinin bütün özelliklerini yansıtıyor. Bu nedenle adı segmentinin öncüleri arasında yer alıyor. Aracın tavan yüksekliği 1,4 metre. Genişliği ise tekerden tekere 2 metre. Toplam uzunluğu ise 4,6 metreyi buluyor. 5 kişi hiç rahatsızlık yaşamadan araçla uzun süreler yolculuk edebilir. Aracın giriş paketinde 1,3 motor bulunuyor. Bu motorun ürettiği maksimum güç ise 140 beygire kadar çıkıyor. 

4 silindirli olan aracın dizel ve benzinli çeşitleri bulunuyor. Aynı şekilde otomatik ve düz vitesli olan paketleri de mevcut. 200 kilometrenin üzerinde hızlara çıkabilen aracın yakıt tüketimi ise uygun denilebilecek aralıklarda. Şehir içinde 100 kilometrede 7,4 litre tüketen Megan şehir dışında ise 5 litre civarında benzin tüketiyor. Yani araç için ortalama 5,7 litre benzin tüketiyor diyebiliriz. 1,3 ton ağırlığa sahip olan aracın en sevilen özelliklerinden birisi geniş bagajı.

500 litrenin üzerinde olan bagaj hacmi ailelerin ihtiyacı olan bütün ihtiyaçlarını alabilecek büyüklükte diyebiliriz. Özellik olarak da oldukça gelişmiş aracın son çıkan versiyonunda Isofix bulunmaktaydı. Ayrıca AFU, ABS gibi fren destek sistemlerine sahipti. İleri seviye paketlerinde ise hız kontrol sistemi, yokuş kalkış destek sistemi gibi birçok özellik bulunmaktaydı. Son versiyonlarında 4,2 inçlik bir ekranda eklenmiş olan modelin artık yeni versiyonlarının çıkmayacak olması üzücü diyebiliriz.

Megane 4 Hangi Segment

Megane Hangi Segment Daha İyi?

Megan geçmişten günümüze kadar pek çok defa makyajlanmıştır. İnsanlara Megan markası sorulduğunda herkes birbirinden farklı özellikler sayabilir. Çünkü 95 ve 03 yılları arasında aracın

  • Hactback
  • Sedan

Olmak üzere farklı versiyonları piyasaya sürüldü. Bunlar arasında en fazla C segment sedan modeli satılmıştır. İnternette ki verilere baktığımızda 2018 yılında bu modelin markanın en çok sattığı model olduğu görülmektedir.

İkinci versiyonunda araç geniş görüntüsü sebebiyle ilgi görmüştür. Ayrıca içinde ki kartlı çalıştırma gibi farklı özelliklerde araç severleri bu araca yöneltmiştir. İkinci versiyonunda marka aracın farklı modellerini ve paketlerini çıkarmaya devam etmiştir. Bu dönemde station wagon, cabrio gibi farklı modelleri çıkmıştır. Ayrıca RS isminde ki turbo motora sahip olan paketi yüksek performans isteyenleri mutlu etmiştir. Bu pakette kullanılan 2,0 motor 200 beygirin üzerinde güç üretebiliyordu. 

Megane Hangi Segment Daha İyi?

Üçüncü versiyonunda ise ilginç bir şekilde marka sedan modelini üretmedi. Ayrıca aracın hatlarıyla oynarak agresif görüntüsünü biraz yumuşattı. Bunun haricinde aracı yine en gelişmiş teknolojik ögelerle donatmayı ihmal etmedi. 2015 yılında ise marka son Megan versiyonunu piyasaya sürdü. 2016 yılında ise sport tourer modelini tanıttı. Halen dördüncü versiyonu piyasada olan aracın artık yeni bir versiyonu gelmeyeceği açıklandı. Yani Megan severler sadece ikinci el piyasasından bu aracı temin edebilecekler.  Megan hangi segmenttir sorusu hakkında merak edilenlere değindik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.