Araba sevdalılarına özel!

36 3 B Trafik Cezası Nedir?

0 2

36 3 B trafik cezası nedir? Cezai işlemlerin daha kolay yapılabilmesi için trafik cezaları farklı şekilde kodlanmıştır. Her kod farklı bir hatayı temsil eder. Buna göre de belirli bir cezası bulunmaktadır. 36/3-b’de farklı bir trafik cezasını ifade etmektedir. Eğer trafikte ehliyetine el konulmuş bir kişi araç kullanırken yakalanırsa bu kod yazılır. Tabi ki kodlarında alt başlıkları bulunmaktadır. 36 ya 3-b denildiği zaman kişinin ehliyetine el konulmasının sebebinin alkol olduğu da anlaşılmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında 36 3 B trafik cezası nedir? İşte bu soruya dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Alkollü araç kullanmak trafikte ki en büyük suçlardan birisidir. Çünkü kişi sadece kendini değil trafikte ki herkesin canını tehlikeye atmış olur. Bu nedenle alkollü araç kullanan ve ehliyeti alındığı halde araç kullanmaya devam eden kişilere farklı ceza uygulanmaktadır. Normalde cezalar ya araç sahibine ya da sürücüye yazılır. Bu maddeden hüküm giyenlerde ise önce sürücünün aracın sahibi olup olmadığına bakılır. Eğer araç kendisine aitse tek bir ceza kesilir.

Fakat kullandığı araç kendisine ait değilse bu durumda araç sahibine de ayrı ceza kesilir. Bilinenin aksine araç trafikten men edilmez. Sürücüler isterlerse bu cezaya itiraz etme hakları bulunmaktadır. Erken ödeme yaparlarsa indirim alabilirler. Ödeme yapmazlarsa her ay cezalarına faiz işler. Sonunda sürücüler ödemeleri gerekenden çok daha yüksek bedelleri ödemek zorunda kalır. Bu nedenle sürücülerin cezalarını ihmal etmemeleri oldukça önemlidir.

36 3 B trafik cezası nedir

36 3 B Trafik Cezası Ne Kadardır?

36/3-b ceza kodu ile ehliyetine el konulan ve ehliyetsiz yakalanan sürücülere verilecek ceza Karayolların Trafik Kanununda belirlenmiştir. Buna göre sürücüler 2473 TL ceza ödemeleri gerekmektedir. Cezalar her yıl zamlanmaktadır. Geçtiğimiz sene bu suçun cezası 2018 TL’ydi. Sürücüler tebliğ tarihinden başlamak üzere 15 gün içinde ödeme yaparlarsa indirim alabilirler. Yapılan yüzde 25 erken ödeme indirimi ile birlikte cezaları 1513 TL’ye düşecektir.

Sürücüler adlarına kesilen cezalara;

  • E-Devlet
  • Emniyet Genel Merkezi Sistemi

Üzerinden kontrol edebilirler. E- devlet sisteminden kontrol etmek için sitede Emniyet Genel Müdürlüğünün kendi ait sayfasına girilmelidir. Daha sonra buradan araç plakasına yazılan ceza sorgulama sayfası üzerinden ceza görülebilir. Sorgulama işlemi sırasında şirketler tüzel kişi bireyler ise gerçek kişi seçeneğini seçmelidir. Emniyet Genel Merkezinden sorgulama yapmak isteyenler ise doğrudan Emniyet Genel Merkezinin sitesine girmelidir.

Bu sayfada bulunan online işlemler sayfasına girilmelidir. Daha sonra karşısına çıkan sayfada ceza sorgulama seçeneğine tıklanmalıdır. Burada istenen bilgiler doldurulduktan sonra ceza görülebilecektir. Sürücüler ödemelerini ise PTT şubelerine yapabilirler. Ayrıca vergi dairelerine, ilgili bankaların şubelerine, Online İnteraktif Vergi Dairesine de ödemeler yapılabilir. Peki, 36 3 B trafik cezası neden kesilir? İşte detaylar!

36 3 B Trafik Cezası Ne Kadardır?

36 3 B Trafik Cezası Neden Kesilir?

Ehliyetsiz yakalanan sürücülerin ehliyetinin alınma süresinin uzamaması için tekrar alkollü şekilde direksiyon başında yakalanmaması gerekir. Eğer kişiler hem alkollü hem de ehliyetsiz bir şekilde yakalanırsa bu durumda ehliyetin alınma süresi uzayabilir. Sadece ehliyeti yokken yakalanan sürücü sadece ehliyetsiz araç kullanma cezasını öder. Bu cezada ehliyet puanı bulunmamaktadır. Kendisine ceza yazıldığını bilen sürücülerin e-devletten kontrol etmesi gerekmektedir. Böylece sürücüler ceza tebliği evlerine gelmeden hızlıca ödemelerini gerçekleştirebilirler. 

Sürücülerin ödemeleri de oldukça kolaylaşmıştır. Evden çıkmadan internet üzerinden kolayca ödeme yapmak artık mümkün. Sürücülerin cezaya itiraz hakkı bulunmaktadır. Fakat genelde mahkemelerden sürücü lehine karar çıkmamaktadır. Ceza kesilen kimselerin ehliyetlerini alana kadar araç kullanmamaları tavsiye edilmektedir. Çünkü trafikte yakalandıktan sonra ödenecek bedeller oldukça yüksektir. Bu süre zarfında sürücüler toplu taşıma araçlarını kullanabilirler. Ayrıca ehliyet olmadan kullanılabilecek olan araçlar mevcuttur. Sürücüler bu süre zarfında bu araçlardan da faydalanabilirler.

Sürücülerin bu cezayı aldıktan sonra yanıldıkları bir durum vardır. Cezalarını ödeyen sürücüler sorunun ortan kalktığını ve aracı kullanmaya devam edeceğini düşünmektedir. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Sürücülerin ehliyetini alana kadar araçlarını kullanmamaları gerekmektedir. Ehliyeti olmadan kısa mesafe bile gitse cezai işlem uygulanacaktır. Sürücülerin ehliyetinin alınmasından sonra alkol konusunda destek almayı düşünmesi de doğru olacaktır. Çünkü alkollü şekilde araç kullanmak ciddi bir suçtur. Böylece 36 3 B trafik cezası nedir? Sorusuna yanıt vermiş olduk!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.