Araba sevdalılarına özel!

Polen Filtresi Nedir?

0 2

Polen filtresi nedir? Polen filtresi, arabanızdaki havadaki polen, toz ve diğer küçük parçacıkları gidermek için kullanılan bir hava filtresi türüdür. Polen filtresini düzenli olarak değiştirmek önemlidir, çünkü zamanla kir ve artıklarla tıkanabilir. Bu olduğunda, düzgün çalışmayı durduracak ve değiştirilmesi gerekecektir. Peki, araçlar için kritik bir öneme sahip olan Polen filtresi nedir? Dahası; Polen filtresi ne işe yaramaktadır? İşte merak edilen ayrıntıların tamamı!

Araçlardaki polen filtresi, klima yoluyla arabanıza giren polen miktarını azaltmak için aracınıza takılan bir cihazdır. Alerjiniz veya astımınız varsa, bu cihaz, camlar açıkken araç kullanırken yaşadığınız semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca kir ve tozun girmesini önleyerek iç mekanınızın temiz görünmesine yardımcı olacaktır.

Polen çok küçük, ince bir tozdur. Bitkilerden ve ağaçlardan gelir ve rüzgarla havada taşınabilir. Polen, özellikle alerjisi olan kişilerde saman nezlesi veya astıma neden olabilir. Polen filtresi, arabanızın klima sistemindeki polen miktarını azaltmaya yardımcı olabilir ve bu da araba sürerken veya arabanızda seyahat ederken nefes almanızı kolaylaştırır. Bu da aracınızı daha konforlu bir hale getirir.

Polen Filtresi Nedir?

Polen filtresi ne işe yarar?

Polen fitresi; aracınızın klima sisteminin önemli bir parçasıdır. Aracınızın içerisine giren havayı süzerek; havadaki zararlı partiküllerin temizlenmesinde polen filtresi kritik bir etkiye sahiptir. Özellikle egzozdan gelen duman ya da sigara dumanı gibi kokularına araç içine girmesine engel olan polen filtresi, araçlar için olmazsa olmaz parçalardandır. Polen filtresi nedir, ya da ne işe yarar dediğimiz zaman aşağıdaki seçenekler karşımıza çıkmaktadır;

  • Polenleri aracınızın içine ulaşmadan havadan uzaklaştırmak için
  • Toz parçacıklarını arabanızın motor bölmesinden uzak tutmak için
  • Polen filtresi, arabanızın içindeki havadaki partikülleri temizlemek için kullanılır

Polen filtresi, klima sistemi aracılığıyla aracınıza giren polen miktarını azaltır. Bu, özellikle alerjiniz veya astımınız varsa, sürüş sırasında rahatça nefes almanızı kolaylaştırabilir. Polen filtresi, çapı 0,3 mikron veya daha büyük olan parçacıkların en az %99,97’sini yakalayan, yüksek verimliliğe sahip bir partikül hava filtreleme sistemidir. Soluduğunuz havadan polen, toz akarları ve diğer mikroskobik alerjenleri uzaklaştırmak için üst düzeyde bir performansı ortaya koyarlar.

Polen filtresi ne işe yarar?

Polen filtresi ne zaman değişir?

Özellikle aracınıza periyodik bakım yaptıracağınız zaman polen filtrenizi değiştirmeniz önerilmektedir. Bu genelde 10 bin kilometre bakımında yapılmalıdır. Kimi zaman 20 bin kilometre bakımına kadar beklendiği durumlar da yok değildir. Ancak genel kural gereği aracınızın polen filtresini mutlaka aracınıza genel bakım yaptıracağınız zaman değiştirmelisiniz.

Genel olarak arabanızın polen filtresini, camlar açıkken ne sıklıkta sürdüğünüze bağlı olarak, yaklaşık 12 ayda bir değiştirmek önerilmektedir. Bunu daha erken değiştirmek, düzgün çalışmaya devam etmesini sağlayacak ve ileride herhangi bir sorun oluşmasını önleyecektir. Polen filtresi, poleni arabanızın içine ulaşmadan önce havadan uzaklaştıran özel bir hava filtresi türüdür.

Otomobiller, kamyonlar ve ticari araçlar için ticari olarak temin edilebilen polen filtreleri mevcuttur. Polen filtreleri; genellikle polipropilen veya selüloz gibi sentetik malzemeden yapılırlar.

Polen filtresi, bir otomobilin egzoz sistemindeki bir bileşendir. Özellikle insanların oturduğu veya ayakta durduğu alanlarda aracın içine aşırı toz ve partiküllerin girmesini engellemek için kullanılır. Filtre, toz parçacıklarını aracın kabinine girmeden önce yakalayan çok ince gözenekli malzemeden yapılmıştır. Filtreler genellikle kaputun altında veya aracın ön tamponunun altında bulunur.

Polen filtresinin görevini düzgün yapması için düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Kirli bir polen filtresi aracınızın performansının düşmesine, yakıt ekonomisinin azalmasına ve emisyonların artmasına neden olabilir. Bu aşamada polen filtresinin araçlar için olmazsa olmaz ekipmanlar olduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Polen filtresi ne zaman değişir?

Karbonlu polen filtresi nedir?

Karbon filtreler, aracınızın içindeki havadaki zararlı gazları gidermek için tasarlanmıştır. Bunu, toksik buharları çeken ve ciğerlerinize girmeden önce emen aktif karbon bileşenleri kullanarak yaparlar. Alerjisi olanlar için ek koruma sağlamak için genellikle yüksek verimli partikül hava filtreleriyle birleştirilirler. Karbon filtrelerin, değiştirilmeleri gerekmeden önce genellikle 12 aya kadar bir kullanım ömrü vardır. Ancak bu, o süre boyunca ne kadar sürdüğünüze bağlıdır.

Karbon filtreler, evcil hayvan kepeği gibi havadaki kirletici maddeleri, kokuları ve uçucu organik bileşikler gibi gazları yakalamak için aktif karbon granülleri kullanır. Temiz bir karbon filtre, evcil hayvanlardan veya sigara dumanından gelen sert kokuları gidererek iç ortamınızın sağlıklı kalmasına ve konfor seviyelerinin iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.