Araba sevdalılarına özel!

Sel Hasarlı Araç Alınır Mı?

0 1

Sel hasarlı araç alınır mı? Araç almak isteyen kimseler hasarlı araçları alıp tamir ettirerek uygun fiyatlara alım yapabilmektedir. Fakat birçok sürücü hangi aracı almaması gerektiğini bilmemektedir. Örneğin sel bölgelerinde suya maruz kalmış araçlarda yıkanıp tamir edildikten sonra hasarlı araç olarak satılabilmektedir.

Sel hasarlı araç alınır mı? Sürücülere tavsiyemiz su hasarına maruz kalmış araçları almadan önce iki kere düşünmeleridir. Çünkü suyun verdiği hasar ile aracın bir kaza sonrası aldığı hasar birbirinden oldukça farklıdır.

  • Su içinde aracın parçaları bekledikçe özelliğini kaybetmeye başlar.
  • Özellikle kauçuk ve lastik parçalar tuzlu suya maruz kalınca hızlıca gevşemeye ve forumlarını kaybederler.
  •  İlerleyen zamanlarda araç selden kurtarıldıktan sonra tüm bu parçaların değiştirilmesi gerekir.
  • Ayrıca koruyucu malzemelerle kaplanmış olan parçaların dış kısımları da suda kaldığı zamana göre kavlayarak özelliğini yitirir.
  •  Bu şekilde hasar almış parçalar paslanmaya açık hale gelir. Kolayca çevre koşullarından etkilenip yıpranabilir.

Bu nedenle selden etkilenmiş olan araçları almak büyük risk taşır diyebiliriz. Öncelikle profesyonel bir usta tarafından vidalarına kadar incelenmelidir. Zarar görmüş olan bütün parçaların tespiti yapılmalı ve çıkan sonuca göre karar verilmelidir. Eğer aracı alacak kişiler profesyonel ustalarla anlaşmadılarsa bu işe kalkışmamalıdır. Çünkü sel hasarı almış araçların performans kaybı olmadan eskisi gibi çalışabilmesi için kaliteli bir işçilik gereklidir. Aracın adeta sıfırdan sökülüp yeniden birleştirilmesi gerekir desek abartmış olmayız.

Sel hasarlı araç alınır mı

Sel Hasarlı Araç Kasko Yapılır Mı?

Sel hasarı oldukça karışık bir durumdur. Kimi sürücüler sel hasarlı aracını kasko kullanmadan tamir ettirerek satabilmektedir. Bu araçlarda hasar gözükmediğinden dolayı kaskoda çıkmamaktadır. Haliyle bu araçları alan kişiler sorun yaşamayacaktır. Ama bu araçlar işçilik kalitesine göre zamanla sorun çıkarabilir. Bu nedenle bir araç alınmadan önce mutlaka ekspertiz firmalarında dikkatle incelenmelidir. Çünkü sel hasarlı araçlar iyice temizlendikten ve pasta cila atıldıktan sonra hiç hasar almamış gibi görünmektedir.

Genelde hasar alan araçların çoğu yoğun işçilik ile ancak yeniden çalıştırılabilmektedir. Bu nedenle sürücüler genelde araçlarını perte çıkarmakta ve kasko ücretini almaktadır. Bu araçların kargo firması tarafından yenilenip ihale ile satılması mümkündür. Bu araçlar sel hasarlı ibaresi ile satılır. Haliyle ağır hasarlı araç sınıfında değerlendirilir. Bu nedenle kasko firmasına gittiğinizde size aracın tehlikeli sınıfa girdiğini söyleyecektir. Kasko yapması karşılığında da isteyecekleri bedelleri bir hayli yüksek olabilir.

YouTube video

Ayrıca aracı bazı imkanlardan muaf tutmak isteyebilirler. İkame araç verilmesi, sürücü hizmeti, mini onarım gibi hizmetleri alamayabilirsiniz. Yani sel hasarlı bir araç aldığınızda onu kasko yaptırmakta zorlanacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca bu aracı aldıktan sonra satmakta da zorlanabilirsiniz. Çünkü alıcılar sel hasarlı araçların güvenilmez olduğunu bildiğinden almak konusunda tereddüt etmektedirler. Eğer uygun fiyatlı olsun diye sel hasarlı bir araç alırsanız bunu uzun süre kullanmak için almayı düşünmelisiniz.

Sel Hasarlı Araç Kasko Yapılır Mı?

Sel Suyu Arabaya Zarar Verir Mi?

Sel hasarlı araç almadan önce senaryoyu iyi araştırmanız gerekmektedir. Selde araç sadece tekerlerin üzerine kadar su içinde kalmışsa elektronik aksamları su altında kalmamış olabilir. Motor hasarı da nispeten daha düşük olabilir. Bu araçlar alım konusunda değerlendirilebilir. Çünkü aldığı hasar azdır. Önemli parçaları zarar görmediği için kaliteli işçiliğin ardından çok yormadığınız sürece sorun çıkarma ihtimali az olacaktır. Fakat araç suyun altında kaldıysa bu durumda iyi düşünmek gerekir.

Aracın suyun altında kaldığı süreye göre aldığı hasarda oldukça yükselecektir. En az süre suda kalmış olsa bile paslanma sorunu olma ihtimali vardır. Motor keçeleri zarar görmüş olabilir. Motor kulağı gibi önemli bağlantı noktaları gevşemiş ya da hasar görmüş olabilir. Elektronik aksamı kesin olarak hasar almıştır. Araçta iletim problemleri olabilir. ECU su altında kaldığından efektif çalışmayabilir. Yani aracın sıfırdan kalibre edilmesi gerekecektir. Birbiri ardına sorun çıkarabilir.

Sel Suyu Arabaya Zarar Verir Mi?

Son olarak sel denildiği zaman sadece akla su hasarı gelmemelidir. Araç selde sürüklenebilir. Başka parçalar sürüklenerek gelip araca çarpmış olabilir. Tüm bu durumlarda araca hasar verecektir. Şiddetli olmayan bir selde araçta sadece göçükler meydana gelebilir. Fakat güçlü bir selde aracın yürüyen aksamları bile hasar alabilir. Bu nedenle aracın nasıl bir senaryo içinde zarar gördüğü iyice öğrenilmelidir. Aksi alıcılar verdikleri ücretten çok daha fazlasını verse de ara eskisi gibi performans gösteremeyebilir. Bu yazımızda Sel hasarlı araç alınır mı? Sorusuna detaylarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.