Araba sevdalılarına özel!

Arabanın Işıkları Yanıyor Marş Basmıyor

0 511

Araç sürücüleri tarafından günümüzde en çok karşılaşılan problemler arasında arabanın ışıkları yanıyor marş basmıyor problemi yer almaktadır. Bu noktada aracın farlarının yanması aracın çalıştığı anlamına gelmemekte olup aynı zamanda marşın basmaması veya akünün sağlam olması ancak marşın basmaması gibi problemler sıkça rastlanan sorunlar arasında yer almaktadır.

YouTube video

Özellikle arabanın seyir halinde trafiğe çıkabilmesi için marşının sorunsuz şekilde basması gerekmektedir. Araca bindiğinde kontağını çevrilmesi ile birlikte araç gösterge panelindeki ışıkların yanması veya farların çalışması söz konusu olduğunda ancak marşa geçildiğinde motorun çalışmaması motor problemleri arasında yer almaktadır.

Marş dinamosu otomatiği arızası olarak adlandırılan bu sorunun bir an önce tespit edilerek tamir edilmesi gerekmektedir.

Marş Dinamosu Otomatiği Arızası Nedir?

Marş dinamosu otomatiği arızası temelde 2 farklı arıza şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu arızalar marş basıldığında arabanın marş motorunun boşa dönmesi veya marş motorundan hiç ses gelmemesi şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Bu durumda marş motorunun yani marş otomatiğinin görevi araçta bulunan marş dişisini volanta yakınlaştırarak motor ile temasını sağlamaktadır.

Bu noktada ileri geri yaparak çalışmakta olan bu parça bazen iletkenlerin arasında kısa devre söz konusu olduğunda özelliğini kaybetmektedir. Bu durumda ise marş dinamosu otomatiği arızası ortaya çıkmaktadır.

Marş Motorunun Yanması Nedir?

Eğer araç çalıştırılmaya çalışıldığında ışıklar yanıyorsa ancak motor çalışmıyorsa bu durumda marş motorunun yanması söz konusu olabilir. Bu durumda aynı arızaya sebep olmakta olup genellikle elektrik motoru arızaları arasında yer almaktadır.

Bu noktada marş dinamosu otomatiği arızası daha uygun maliyetlerle tamir edilebilirken doğrudan marş motorunun yanması çok daha yüksek maliyetlere sebep olmaktadır.

İlgini Çekebilir  Mazot Pompa Müşürü Arıza Belirtileri Nelerdir

Bu arızanın söz konusu olması halinde kişinin sıfır bir marş motoru taktırması gerekmektedir. Özellikle araçta farların yanması ancak marşın basmaması akünün sağlam olması halinde ortaya çıktığında genellikle sorun doğrudan marş motoru kaynaklı olmaktadır.

Arabanın Marşı Basmıyor Ne Yapmalıyım?

Genellikle arabasını çalıştırmaya çalışan kişilerin sık sık karşı karşıya kaldıkları problemlerden bir tanesi de arabanın marşının basmamasıdır. Bu durumda birçok sürücünün sık sık merak ettiği hususlar arasında arabanın marşı basmıyor ne yapmalıyım? Sorusu yer almaktadır.

Böyle bir problem ile karşı karşıya kaldığınızda ilk olarak problemin akü kaynaklı olup olmadığını tespit edebilmek için akünün kontrol edilmesi gerekmektedir. şarj sinemasında meydana gelen herhangi bir Sorun akünün dolmasına engel olduğu için bu durumda akü bitmekte ve bu da marşın basmasına neden olmaktadır.

Ancak akü normal seviyede ise ve ancak araç yine marş basmıyor olsa bu durumda sorun doğrudan marş dinamosu içerisinde meydana gelmiş olabilir. Bu durumda kişilerin yapabilecekleri pek de bir şey olmadığı için servise götürülmesinde fayda bulunmaktadır.

Marş Dinamosu Arıza Belirtileri Nelerdir?

Marş dinamosu ekstra bir güce ihtiyaç duyulmadan motora çalışması yönünde komutu sağlayan önemli bir unsurdur. Ancak bazen marş dinamosu da meydana gelen arızalar sonucunda birtakım problemler söz konusu olmaktadır.

Bu problemlerin bazıları ciddi problemler olup bazıları ise kolay şekilde tamir edilebilir problemler olmaktadır marş dinamosu arızası belirtileri şöyle sıralanabilir;

  • marş dinamosu arızası söz konusu olduğunda motor hiç çalışmayabilir.
  • marşa basarken yanık kokusu gelebilir.
  • marşa basarken gıcırtı sesi gelebilir.
  • araba çalıştıktan sonra kaputun altından duman çıkabilir.

Özellikle araba çalışırken kaput bölümünden duman çıkması oldukça ciddi sorunlara sebep olabileceği için kişilerin böyle bir durumda aracı kullanmamaları gerekmektedir.

İlgini Çekebilir  Ford Courier Anahtar İşareti

Marş Dinamosu Arıza Nedenleri

Marş dinamosunda meydana gelen arızalar birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu noktada marş dinamosu arıza nedenleri içerisinde yer alan en önemli neden motorun eskimesi, soğuk havalar, marş dinamosu su kaçması veya marş dinamosuna yağ sızması yer almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.