Araba sevdalılarına özel!

Mazot Pompa Müşürü Arıza Belirtileri Nelerdir

0 2.806

Mazot pompa müşürü arıza belirtileri dikkate almanız gereken işaretlerden oluşur. Hemen her araçta olan basınç müşürüne sürücüler basınç sensörü de diyebilmektedir. Bu sensör aracın çalışmasının ardından aktif hale gelir. Görevi motorun çalışması için ihtiyaç duyduğu yakıtı iletmektir. Yeterli yakıt motora girdiğinde basınç sensörü ateşleme sistemine sinyal gönderir. Böylece araç ihtiyaç halinde hızlıca hareket edebilir. Genelde bu sistem sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Fakat bazen arıza verdiği durumlarda olmaktadır.

Araçlarda kullanılan yakıt cinsine göre farklı basınç sensörleri olabilmektedir.

  • Eğer bu sensörlerde sorun olursa aracın kontağını çevirdiğinizde çalışmaz. Bazı araçların ön konsolunda basınç sensörüyle ilgili ikaz ışığı bulunabilmektedir.
  •  Bir arıza durumunda arıza gösterir bir ışıkta yanabilmektedir.
  •  Sensör arızasında yapılması gereken en doğru şey bir an önce servise gitmektir.

 Arıza genel bir durum değil parçalardan kaynaklıysa onarımı yapılabilir. Fakat genel bir sistem arızası varsa bu durumda sistemin komple değişmesi gerekecektir. Mazot pompa müşürü arıza belirtileri farklı nedenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu tür bir sorunla karşılaştığınız an itibariyle aracınızı hızlı bir şekilde tamircinize götürmeniz gerekmektedir.

Bazı araçlar hibrit olmamasına rağmen sonradan hibrit hale gelebilmektedir. Birden farklı yakıt çeşidiyle çalışan araçların basınç sensörü de buna uygun hale getirilmelidir. Çünkü her yakıtın motorda ki ateşleme ölçütü birbirinden farklıdır. Basınç sensörü buna uygun hale getirilmezse motor yeteri kadar beslenemeyecektir. Bu durumda aracın performansı düşecektir. Araç trafik içinde bir anda stop edebilir ve kazalara sebep olabilir.

Mazot Pompa Müşürü Arıza Belirtileri

İçerik Tablosu

Mazot Pompa Basınç Müşürü Arızası

Basınç sensörleri günümüzde oldukça geliştirilmiştir. Bu sayede araçlar az yakıtla çok yol kat edebilmektedir. Dizel araçlarda olan basınç sistemi gazın aktarımında rol oynamaktadır. Gerekli olan gaz motora geldiğinde ateşlenmenin olmasını sağlar. Yakıt sensörü ise benzinin iletilmesinde rol oynamaktadır. Benzinli araçlarda bulunur. Bu iki sistemi haricinde birde turbo basınç sensörü bulunmaktadır. Bu sistem turbo motorlu araçlarda bulunmaktadır. Ayrıca motoru uygun olan araçlara da eklenebilmektedir.

Bu sensör harekete geçirildiğinde turbo sistemini beslemeye başlar. Böylece aracın performansı artırılmış olur. Araçlar çok daha yüksek hızlara çıkabilir. Dizel ve benzin sensörlerinin bozulması durumunda genelde araç yerinden kıpırdamaz. Eğer araç hareket halindeyken bu sistem bozulursa da motora giden benzin miktarının ayarlanması mümkün olmaz. Benzin doğrudan motora akar ve hızla tükenmeye başlar. Çok geçmeden aracın deposunda ki yakıt biter.

Bu nedenle akan trafiğin içindeyseniz bir an önce aracınızı kaza sebep olmayacak güvenli bir noktaya belirlemelisiniz. Aracınızı hızlıca buraya çekebilmek için hareket etmelisiniz. Turbo sisteminde ki basınç sensörü bozulursa bu korkulacak bir durum değildir. Sadece turbo sistemini açtığınızda aracınız hızlanmaz. Performansın düşüklüğünden sistemin çalışmadığını anlarsınız. Aracınız yine normal bir şekilde çalışmaya devam eder. Yeniden turbo sistemini kullanmak isterseniz servise gidip tamir ettirmeniz gerekir. Mazot pompa müşürü arıza belirtileri arasında sensör arızası ilk sıralarda yer alır.

Mazot Pompa Basınç Müşürü Arızası

Mazot Pompası Basınç Sensörü Arızası

Mazot pompası sensörü hassas bir cihazdır. Bu nedenle değiştirilmesi mümkün değildir. Bu sistemin çalışmaması yada sorun çıkarması demek motorun dengesiz çalışması anlamına gelir. Bu nedenle sensörde oluşan bir arızada servisler değiştirmeyi tercih etmektedir. Değişimi için öncelikle sensörle aynı koda sahip parça sipariş edilir. Parça geldikten sonra sensörün etrafında ki diğer parçalar sökülerek çalışma alanı hazırlanır. Sensör takılırken dikkatli olunması gereklidir.

YouTube video

Takarken sensör fazla zorlanırsa kırılabilir ya da pinleri eğrilebilir. Yine parçanın üzerinde bulunan contanın iyi oturduğundan da emin olunmalıdır. Eğer conta yerine oturmazsa yakıt sızdırabilir. Olası bir sızıntı bütün elektronik aksamların zarar görmesine neden olabilir. Parça takıldıktan sonra araç ilk seferde marş almayabilir. Bu korkulacak bir durum değildir. Çünkü parçanın takılması sırasında dışarı motorda ki yakıt sızacaktır. Bu yakıtın yeniden dolması için birkaç kere çalıştırmayı denemek gerekmektedir.

Basınç sensörünün fiyatı için ortalama demek doğru olacaktır. Fakat bazı modellerin sensörleri dışardan ithal olarak gelmektedir. İşte bu sensörlerin fiyatları yüksek olabilmektedir. Servislerden bu parçayı temin etmek yerinde parça satan dükkanlardan bu parçayı temin etmek daha ucuza gelebilir. Ustalık masrafı yüksek olmayan bir parçadır. Parçayı temin edip daha sonra bir ustaya taktırmak tamir maliyetini düşürecektir. Sonuç olarak mazot pompa müşürü arıza belirtileri konusunu her zaman ciddiye almak gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.