Araba sevdalılarına özel!

Asr Off Ne Deme

0 3

Asr off ne demek? Günümüzde araçlar sürücülere yardımcı olabilecek kendi kendine karar alabilen sistemlerle donatılmaktadır. Bu sistemler için yardımcı asistan demek yerinde olacaktır. Sensörler ile bilgiler toplayan ve gelen parametrelere göre hareket eden bu sistemler sürücülerin en büyük yardımcılarıdır. Peki, Asr off ne demek? Dahası Asr off ne işe yarar? İşte bu sorulara dair merak edilenlerin tamamı!

Özellikle deneyimsiz sürücülerin hata yapma ihtimallerini oldukça azaltmaktadır. Aracın olumsuz hava, arazi şartları altında etkin şekilde hareket etmesine imkân verir. Bu sistemlerden birisi ASR ’dir. Türkçeye Anti Patinaj Sistemi olarak geçmiştir.  Bu sistem güvenli sürüş konusunda etkili bir dinamiğe sahiptir.

Yaşlı araçlarda olmayan bu sistem özellikle 2010 yılından sonra üretilmiş olan araçlarda standart bir donanım olarak yer almaktadır. Normalde sürücü ani şekilde hareket etmek isterse ivmelenme hemen oluşmayacaktır. Tekerler olduğu yerde boşa dönecektir. Bu sistem aracın böyle durumlarda patinaj yapmasının önüne geçmektedir.

Hız sensörleri ani hareketlenmeyi algılar. Bunun ardından boşa dönen tekerler ABS sistemi sayesinde frenlenir. Ayrıca motorun devride düşürülür. Tüm bu işlemler saniyeler içerisinde gerçekleştirilir. Böylece araç çok daha sakin bir şekilde kalkış yapabilir. Bu sistemin birçok yararı bulunmaktadır. Bunlar;

  • Lastikler çok az yıpranır
  • Motorun zarar görme ihtimali azalır
  • Trafikte ani hızlanma sonucu kaza olmasının önüne geçer
Asr Off Ne Demek

İçerik Tablosu

Asr Off Ne İşe Yarar?

Bu sistemin ilk adımları 30’lu yıllarda atılmıştır. İlk tasarımlarda aracın yola daha iyi tutunması için araçlara entegre edilmesi planlanıyordu. İlk sistemin ismi Sınırlı Kaymalı Diferansiyeldi. Tekerlerin arasında ki güç aktarımının dengelenmesini amaçlıyordu. O zamanlar çok tutulmayan bu sistem 90’lı yıllarda yeniden ele alınmıştır. Yapılan değişimlerle birlikte Anti Patinaj Sistemi ortaya çıkmıştır. Dijital sistemlerin gelişmesiyle birlikte sistemde geliştirilmiş ve çok daha efektif bir hal almıştır.

YouTube video
Asr Off Ne Demek

Otomobiller, motosikletler, kamyonetler gibi farklı araçlarda kullanılmaktadır. Özellikle enjektörlü sisteme sahip araçlara ASR uygulanmaktadır. Kimi araçlarda ivmelenme yavaş olmaktadır. Sürücü aracın hızlıca ivmelenmesi için daha fazla gaz vermektedir. Enjektörlü araçlarda ise ivmelenme oranı daha yüksektir. Buna alışkın olmayan sürücü biranda yüksek gaz verince ani ivmelenme kazalara varan kötü senaryolara neden olabilmektedir.

İşte ASR sistemi bu tarz sorunların önüne geçmeye yardımcı olmaktadır. Bu sistem her zaman sürüş konforu ve sürüş güvenliği konusunda ideal etkiye sahip olan bir sistem olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bundan dolayıdır ki günümüz itibariyle bu sistemler farklı araç modellerinde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Asr Off Ne İşe Yarar?

Anti Patinaj Sistemi

ASR sistemi yararlıdır. Fakat bazı durumlarda kullanılmaması gerekebilir. Bu nedenle sürücü bir tuşa basarak sistemi açıp kapatabilmektedir. Sürücülerin uygun olmayan hava şartlarında bu sistemi kullanması gereklidir. Böylece araç çok daha az savrulacak ve güvenli bir şekilde aracı sürmek mümkün olacaktır. Fakat aracın bir yere saplandığı durumlarda bu sistem hiçbir işe yaramayacaktır. Aracın ani ivmelenme şansını azaltacak ve saplandığı yerden çıkışını zorlaştıracaktır. Böyle bir durumda en doğru çözüm ASR sistemini kapatmaktır.

İşte sistem kapalı olduğunda ASR Off uyarı ışığı gösterge panelinde yanmaya başlayacaktır. Fakat sürücü sistemi kendi rızasıyla kapatmadığı halde bu ışık yanıyorsa bir arıza olma ihtimali yüksektir. Sistem çeşitli nedenlerle çalışmayı durdurmuştur. Arızalar birçok farklı nedenden kaynaklanabilmektedir. En bilinen arızalardan birisi sensörlerden kaynaklananlardır. Hız sensörleri çevre koşullarından etkilenmektedir. Bu nedenle zamanla ECU sistemine gerekli verileri gönderememeye başlayabilir. Bu durumda da sistem dengeli şekilde çalışmayacağı için kapanır.

Asr Off Ne Demek
Asr Off Ne Demek

Ayrıca ASR sistemi ABS arızalarından dolayı da çalışmayı bırakabilir. ASR Off ışığı yanmaya başladıktan sürücü ABS ışığının yanıp yanmadığını kontrol etmelidir. Eğer iki arıza ışığı da yanıyorsa fren sisteminde bir arıza oluşmuş olabilir. Bunun yanında yıl bilgisayarı da kontrol edilmelidir. Çünkü böyle durumlarda arızaya ilişkin hata kodları üretilmektedir. Sürücü hata kodlarını araştırarak sorun hakkında çok daha detaylı bilgilere erişebilir.

Bağlantı kablolarının aşınması ve verileri iletemeyecek hale gelmesi de bu sistemin kapanmasına neden olmaktadır. Bu durumlar haricinde birde ECU’nun arıza yapması sonucunda sistem kapanabilmektedir. Böyle bir durumu şoförler hiç istememektedir. Çünkü ECU değişimi yüksek maliyetli olabilmektedir.

Asr Off Ne Demek
Asr Off Ne Demektir

ASR sistemi kapandığında sürücülerin en kısa sürede servise gitmelerini önermektedir. Çünkü bu sistem frenleme sistemi ile eşlenik şekilde çalışmaktadır. Hiç olmayacak bir noktada aniden devreye girmesi kazalara yol açabilir. Böylece yazımızda Asr Off ne demek konusunda detaylarıyla yer vermiş olduk.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.