Araba sevdalılarına özel!

Krank Sensörü Arıza Belirtileri

0 4

Krank sensörü arıza belirtileri kendini hissettirebilecek ölçüdedir. Krank sensörü arızası birçok insanın başına bela olmuştur. Özellikle yeni araçlarda birçok elektronik aksam vardır. Bu durum hem iyi hem de kötü bir durumdur. Arıza esnasında elektronik aksamı bol olan araçlarda arızayı bulmak zahmetli olabilir. Krank sensörü arızasından bahsetmeden önce krank sensörü nedir ne işe yarar ilk olarak ondan bahsetmek istiyoruz!

Krank sensörü motoru kontrol eden birçok sensörden sadece birisidir. Bu sensörün çalışmasını en basit şekilde şu şekilde özetleyebiliriz; motorun dönme hızını kontrol eder. Bu sayede gerekli yerlere bilgi göndererek ateşleme, yakıt sarfiyatı gibi birçok durumun kontrolüne yarar sağlar.  Krank sensörü arızası anlamanın en kolay ancak maliyetli yolu bir tamirciye gitmektir. Aracınızı bilgisayara bağlayarak hata koduna bakar ve hata kodundan arızayı tespit edebilir. Tabii ki bu arızayı sizin de anlamanız mümkündür. Krank sensörü arızası belirtileri konusunda ilk dikkat çekici tepki; aracınızın zamanlı zamansız stop etmesidir.

Krank sensörü arıza belirtileri

Krank Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir

Aracınızı çalıştırmak üzere ilk marşı yaptığınızda araç çalışmayabilir bu açıdan buji arızası sanmanız da muhtemeldir ya da çalışıyorsa bile zorlanarak çalışır. Sensör motor hızını hatalı ölçtüğünden ötürü seyir halinde durduk yere aracınız stop edebilir. Rölantıda çalışıyor iken araçta vuruntu olabilir.

Krank sensörü arızası belirtileri gündeme geldiği zaman yakıt tüketim durumu da karşımıa çıkmaktadır. Krank sensörü yakıt sarfiyatı ile de alakalı olduğu için egzozdan tam yanmamış yakıt atabilir buna bağlı olarak egzozdan çiğ yakıt kokusu veya hafif patlamalar olabilir. Gaz yememe, boğulma, devirde dalgalanmalar olabilir. En önemlisi de araç arıza lambası yakar.

Krank Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir

Krank Mili Konum Sensörü Arıza Belirtileri 

Krank mili konum sensörü arızası belirtileri daha önce bahsettiğimiz belirtilere oldukça benzemektedir. Şimdi sizlere bu belirtileri anlatalım. En basitinden motor arıza lambası yanar söner. Bu çoğu sensör arızasında olan bir durumdur. Araç oldukça zor çalışır. Rölantide veya seyir halinde devir saatine baktığınızda bir anormallik varsa, tekleme varsa yine sorun krank mili konum sensöründe demektir. Bu arızaya bağlı olarak yakıt sarfiyatı bir hayli artar.

Genel olarak Krank sensörü arızası belirtileri arcın, arıza lambasının yanması; zor çalışması, beklemedik zamanlarda stop etmesi ve teklemesidir. Tabii ki bu belirtiler başka sebeple de olabilir daha kesin bir sonuca ulaşmak için aracınızı bir ustaya getirerek bilgisayara bağlatabilirsiniz. Sensör arızalarını bulmanın en kolay yolu hata koduna bakmaktır. Hata kodu en doğru tespiti yapmanıza yardımcı olacaktır.

Krank Mili Konum Sensörü Arıza Belirtileri 

Krank Devir Sensörü Arızası

Krank devir sensörü arızasını tespit ettiniz mi? Bundan sonra ne yapılmalıdır? Direkt değişim mi olmalıdır tamiri mümkün müdür? Krank devir sensörü motor ile şanzıman arasında bir yerdedir. Elektronik bir parça olduğu için genel olarak tamiri yapılamaz ve değiştirilmesi gerekmektedir. Sökülme aşaması araçtan araca değişse de genel olarak değişim işlemi kolay olmaktadır. Fiyatları modelden modele değişiklik göstermektedir. Bozulduğu zaman motorun gerçek ölçümleri yapılamadığı için aracınızın birçok yerine zarar verebilir. Bu yüzden arızayı tespit ettikten sonra tez zamanda değiştirmenizi öneririz.

YouTube video

Krank devir sensörünüz arızalandığında durumu anlayamazsanız veya tamir işlemini geciktirirseniz başınıza neler gelir? Aracınız başlarda oldukça zor çalışmaya başlar. Az olan teklemeler zamanla çoğalır. Sensör değiştirilmediği takdirde zamanla araç hiç çalışmamaya veya durduk yere stop etmeye başlar. Yakıt maliyeti çok artar ve tamire harcayacağınız parayı yakıta fazlasıyla vermek zorunda kalırsınız. Daha da ileriki evrede ise araç stop eder ve çalıştıramazsınız. Motor arıza ışığı yanar. Mecburen çekici ile sanayiye aracınızı çektirmeniz gerekebilir.

Krank Devir Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Krank sensörü arızası belirtileri bu arızanın belirlenmesinde en kritik etkiye sahiptir. Krank devir sensörü arızasının tespit edilmesi aslında oldukça zordur denilebilir. Yeni nesil araçlarda elektronik aksam oldukça fazladır ve çoğu sensör arızası birbirine benzemektedir. Belirtileri birbirine çok yakın olan bu sensör arızalarını tespit etmenin en sağlıklı yolu aracı bilgisayara bağlatmaktır. Her ne kadar belirtilerden emin olsanız bile sanayiye gittiğinizde usta aracı kesinlikle bilgisayara bağlayacaktır. Hata koduna baktıktan sonra daha kesin bir şekilde işlem yapacaktır.

Arıza tespit işleminin ardından sorun krank devir sensöründen kaynaklanıyor ise parçacıdan bu sensörü almanız ve sorunlu parça ile yeni parçayı değiştirtmeniz gerekecektir. Arabalarda modelden modele krank devir sensörünün yeri değişse de genel olarak motorla şanzıman arasında bulunmaktadır. Krank sensörünü değiştirdikten sonra eğer hata kodunu araçtan silmezseniz arıza lambası sönmeyecektir. Arıza lambası hafızada iken beyin arızayı hafızaya aldığı için arıza belirtileri hala devam edecektir. Parça değişimi ve hata kodu silinmesi sonrasında aracınızda sorun kalmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.