Araba sevdalılarına özel!

P0335 Arıza Kodu Nedir

0 4

P0335 arıza kodu farkı durumlarda karşımıza çıkıyor! Araçlarda belki de sürücülerin en önemsemediği parçalardan birisi krank milidir. Halbuki krank mili araç için oldukça önemli bir parçadır. Gücün aktarılmasında büyük bir rol oynar. Bunun yanında motor pistonlarının doğru şekilde sıralanmasını sağlar. Yaşlı araçlarda her ne kadar krank milinin konumu önemli olsa da bunu şoförler manuel ayarlardı. Günümüzde ki araçlarda ise milinin hangi konumda olduğu bir sensör aracılığı ile kontrol edilir.

YouTube video
P0335 arıza kodu

Böylece milin doğru konumda tutulması sağlanır. Ayrıca dönüş hızının da kontrolü yapılabilir.  Araç bu bilgilere göre ateşleme sürelerini ve yakıt enjeksiyon miktarlarını da hesaplayabilir. Eğer kontrol sensörü aracın beynine bilgi göndermeyi bırakırsa bu durumda işlemci arıza kodu üretir. Bazı durumlarda gelen arıza kodu ile birlikte motor arıza lambası da yanmaya başlayabilir. Bu noktadan sonra sürücülerin dikkatli olması gereklidir. Çünkü sinyalin kesilmesinin ardından aracın beyni düzgün şekilde hesaplama yapamayacaktır.

Bu durumda;

 • Araç zor çalışmaya başlayabilir
 • Araç hiç çalışmayabilir
 • Hızlanma problemleri yaşanabilir
 • Motor tekleyebilir
 • Motor stop edebilir
 • Motor gücü düşmeye başlayabilir
 • Araç gereğinden fazla yakıt tüketebilir

Şoförlerin bu durumda ne yazık ki yapabileceği bir şey yoktur. En doğru çözüm aracı kısa zamanda bir servise götürmektedir. Ayrıca araçla uzun yollara gitmemeleri de şoförlere önerilir. Çünkü araç bir anda yolda kalabilir.  P0335 arıza kodu özellikle Nissan araçlarında sıklıkla gündeme geliyor.

P0335 Nissan

İçerik Tablosu

P0335 Nissan

Nissan marka araçların yol bilgisayarına yansıyan P0335 kodunun sebebi bunlar olabilir;

 • Krank mili konum sensörünün arızalanması
 • Krank mili konum sensörü ileti kablolarının kısa devre yapmış olması
 • Krank mili konum sensörü bağlantılarının gevşemesi
 • Arızalanmış sinyal plakası
 • Arızalanmış marş motoru
 • Arızalanmış başlatma sistemi devresi
 • Pil zayıflaması
 • Arızalanmış ECU

Sürücülerin bu arızaları tek başlarına tamir etmeleri mümkün değildir. Ancak bir serviste bu sorunların üstesinden gelinebilir. Fakat sürücüler zor durumdaysa genel olarak kontrol edip arızanın boyutunu saptamaya çalışabilirler. Eğer bağlantılarda bir arıza varsa temassızlığı gidermeye çalışabilirler. Yine sıyrılmış ve kopmuş kabloları bantlayarak yeniden devreyi tamamlamaya çalışabilirler. Ama bunu yapmadan önce elektrik çarpmasına karşı önlem almaları şarttır. Yoksa zarar görebilirler.

Genelde bu tarz bir arızanın sebebini bulmak zorlayıcı olabilmektedir. Servislerde sadece aracın OBD cihazlarına bağlanması gerekli sonuçları sunmayabilir. Bu durumda serviste ki ustalar. Bütün sistemi incelemek zorunda kalabilirler. Haliyle aracın tamir süresi de uzayacaktır. Arıza tek bir parçadan çıkabileceği gibi birden çok parçanın arıza yapmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bazen bu sensörün iletişimi kesme sebebi doğrudan krank mili olmayabilir. Marş motoru ya da akü sorunları sebebiyle de sensör arıza verebilmektedir. Bu nedenle sürücülerin gittiği servisi dikkatli seçmeleri elzemdir.

P0335 Nissan

Ckp Sensörü Nedir

Araçların daha efektif çalışabilmesi için artık birçok bilgi sensörler tarafından toplanmakta ve ECU’ya aktarılmaktadır. ECU alınan veriler ışığında aracın optimum düzeyde çalışmasını sağlamaktadır. Araçlarda ki en önemli sensörlerden bir tanesi CKP sensörüdür. Diğer adı krank mili sensörü olan bu parça oldukça kritik bilgileri toplamaya yardımcı olur. Sensör düzenli olarak aracın motor devir sayısının ne kadar olduğu ile ilgili bilgi toplar ve aktarır.

İlk silindirin konumunu gözlemler. Çünkü silindirin konumu sensörün pozisyonunu belirlemesine yardımcı olur. Böylece araç krank milinin bulunduğu konuma göre ivmelenir. Krank mili genelde araçta motorun ön tarafında ki krank kasnağının arka kısmında bulunan bir dişlinin üzerinde yer alır. Fakat modelden modele bulunduğu konum değişiklik gösterebilmektedir. Bunun sebebi sensörün her araçta çalışabileceği efektif konumun değişiklik gösterebilmesidir. Krank mili sensörünün farklı çeşitleri de bulunmaktadır.

Ckp Sensörü Nedir

Manyetik krank mili elektrik beslemesine gerek duymaz. Merkezinde bir mıknatıs yer alır. Oluşan manyetik alana göre değişimleri fark eder ve sinyaller halinde bilgiyi ECU’ya iletilir. Hall etkili krank mili sensörü ise elektriğe ihtiyaç duyar. Merkezinde yarı iletken bir plaka vardır. Bu plaka üzerinden oluşan değişiklikleri tespit eder. Her iki sensörde tipide oldukça hassas şekilde çalışmaktadır. Olası çevre koşulları değişiminden etkilenebilir. P0335 arıza kodu konusunda merak edilenlere bu yazımızda yer verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.