Araba sevdalılarına özel!

Ön Koltukta Oturma Yaşı

0 4

Ön koltukta oturma yaşı her zaman merak ediliyor. Araçlar içinde bulunan kişilerin can güvenliklerini sağlamak için dizayn edilmiştir. Bu dizayn belli standart dahilinde yapıldığından dolayı yolcuların bazı kurallara uyması gereklidir. Bu kurallardan bir tanesi çocukların ön koltuğa oturmamasıdır. Çünkü ön koltukta bulunan hava yastıkları ve güvenlik önlemleri bir çocuğa göre dizayn edilmemiştir. Çocuk burada oturduğu sırada bir kaza olması halinde burada bulunan güvenlik ekipmanları çocuğa yarardan çok zarar verecektir.

Hatta çocukların belirli bir yaşa kadar arka koltukta bile çocuk koltukları olmadan oturmamaları önerilmektedir. Kanunlara göre göre bir çocuğun ön koltukta oturabilmesi için 10 yaşından büyük olması gereklidir. Bu yaşın sınır olmasının sebebi çocuğun ön koltukta oturması için gerekli temel boy ve kiloya erişeceğinin düşünülmesidir. Bir çocuğun ön koltukta güvenle seyahat edebilmesi için boyunun 1,5 metreden uzun olması gereklidir. Kilosu ise 36’dan fazla olmalıdır.

YouTube video

Eğer ebeveynler bu kurallara riayet etmezlerse karşılığından ceza ödemek zorunda kalırlar. Trafik polisleri yaptıkları denetimler neticesinde ebeveynin çocuğunu ön koltukta oturttuğunu görürülerse ceza keseceklerdir.  Bu cezalar her sene güncellenmekte ve katlanarak artmaktadır.

Günümüzde ceza olarak ebeveynlere 196 lira kesilmektedir. Ayrıca bu suçun puan cezası da bulunmaktadır. Direksiyonda olan ebeveynden 10 puan kesilir. Cezaya maruz kalmak istemeyen ve çocuklarının can güvenliğini düşünen ebeveynlerin bu kurallara dikkat etmesi şarttır. Peki, arabada Ön koltukta oturma yaşı kaçtır? İşte detaylar!

Ön koltukta oturma yaşı

İçerik Tablosu

Arabada Ön Koltuğa Oturma Yaşı

Trafik kuralları sadece akan araçların düzenli şekilde hareket etmelerini sağlamaz. Aynı zamanda onların can güvenliğini de korumak içinde vardır. Bu nedenle çocukların belirli bir yaşa kadar ön koltuğa oturması yasaktır. Arka koltukta ise çocuk 1.35 m boya ulaşana kadar çocuk koltuğu olmalıdır. Bu boyu aşan çocuklar emniyet kemerlerini takıp ön koltukta olmamak kaydıyla seyahat edebilirler. Çocuklarının güvende olmasını isteyen ebeveynler isterlerse 8 yaşına kadar destek koltukları da kullanabilirler.

Ebeveynler araçlarına çocuk koltuğu seçerken bazı kurallara dikkat etmelidir. Bunlar;

  • Koltuk çocuğun fiziksel özelliklerine göre seçilmelidir.
  • Malzeme kalitesinin dayanıklı olduğundan emin olunmalıdır.
  • Polipropilen malzemeden enjeksiyonla yapılmış koltuklar seçilirse çocuklar daha güvende olacaktır.
  • Koltuğun yan kısımlarını çarpma esnasında çocuğu koruyacak destekler olmalıdır.
  • Bağlama aparatları İSO Fix güvenlik standartlarına uygun olmalıdır.
  • Yanmaya karşı dayanıklı malzemeden yapılan koltuklar seçilmelidir.
  • Çocuğun rahat edip etmediği denenmeden koltuk alınmamalıdır.
  • Pahalı ürün güvenli ürün demek değildir.
  • Koltuğun araca sabitleme aparatlarının araçla uyumlu olup olmadığına bakılmalıdır. 

Ebeveynlerin seçtikleri koltukları çocuklarının boyu ve kilosu arttıkça yenisiyle değiştirmesi gereklidir. 0 ile 9 kilo arasında ki çocukları için olan koltuklar yatar pozisyonda yüzü arka koltuğa bakacak şekilde kullanılmalıdır.

Arabada Ön Koltuğa Oturma Yaşı

Ön Koltukta Oturma Yaşına Neden Dikkat Etmeliyiz?

Ebeveynlerden bazıları çocuk koltuğu ve ön koltukta oturma kurallarını saçma bulabilmektedir. Ama unutulmamalıdır ki 0 ile 15 yaş aralığında binlerce çocuk kaza sırasında yaralanmış ya da ölmüştür. Çünkü uygun şekilde güvenlikleri sağlanmamıştır. Emniyet kemerleri ve hava yastıkları yetişkinler içindir. Çocukları savrulmalara ve çarpmalara karşı yeterince koruyamayabilirler. Çocuklar boyları küçük olduğundan dolayı bir kazada kapı kolları, cepler gibi çıkıntılara çarpabilirler. Oldukça kötü şekilde yaralanabilirler.

Ayrıca kemer yeterince sıkı olmayacağı için aracın takla atması durumunda yerlerinde sabit kalmayacaklardır. Kemerden kurtulmalarının ardından aracın camlarından dışarı savrulabilirler. Bu nedenle onları güvende tutacak birkaç noktadan bağlanan kemerlere sahip koltuklara ihtiyaçları vardır. Yine bu koltuklar yan kısımlarında köpükten desteklere sahiptir. Bu destekler hava yastığı gibi düşünülebilir. Kafalarını sert yüzeylere vurmalarını, boyun zedelenmesi yaşamalarını engelleyecektir. Seçeceğiniz doğru araç koltuğu ile onun can güvenliğini sağlamış olursunuz.

Ön Koltukta Oturma Yaşına Neden Dikkat Etmeliyiz?

Aynı durum onları araç koltuğu ile bile olsa ön koltuğa oturttuğunuzda da ortaya çıkar. Çocukların bir anda patlayan hava yastığı sebebiyle yaralanma ihtimalleri oldukça yüksektir. Onların boylarına göre hava yastığı ağızlarını kapatabilir. Çocuklar siz kendinizi toplayıp onları kurtarana kadar bu nedenle nefessiz kalabilirler. Patlayan hava yastığının şiddetiyle çocuklar boyun kırığı ya da zedelenmesi yaşayabilirler. Geçmiş dönemlerde ön koltukta oturduğundan dolayı beyin sarsıntısı geçirmiş ya da hayatını kaybetmiş çocuklara dair birçok haber bulunmaktadır. Ön koltukta oturma yaşı hakkından merak edilenlere bu yazımızda yanıtlar verdik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.