Araba sevdalılarına özel!

Katalitik Konvertör Arızası

0 2

Katalitik konvertör arızası araç sahipleri açısından maliyetli bir sorundur. 90’lı yıllardan önce araçların havaya bıraktığı zararlı gazlar çok önemsenmiyordu. Ama küresel ısınmanın da etkilerini daha fazla görmeye başladığımız günümüzde insanların çevreye verdikleri zararı daha da önemsiyorlar. Bu nedenle otomobil firmaları günlük araçlara düşük hacimli motorlar yerleştiriliyor. Ya da egzozdan çıkan zararlı gazları filtreleyen sistemler koyuyorlar. Filtre sistemleri arasında en bilinen aygıtlardan birisi katalitik konvertördür. Bu cihaz oksidasyon katalizörü olarak da bilinmektedir.

Konvertör kanalları paladyum, seryum, platin gibi materyaller ile kaplanmıştır. Böylece içinden geçen gazları tepkimeye sokarak daha az zararlı gazlar haline getirir ve araçtan atılmasını sağlar. Oldukça dayanıklı olan cihaz yüksek sıcaklık değerleri altında çalışabilir. Normalde 80.000 kilometreye kadar değiştirilmesine gerek yoktur. Ama sürücü hatalarından dolayı arızalanabilmektedir. Bu cihazın bozulmasına sebep olan hatalardan birisi aracı sürekli düşük devirlerde kullanmaktır. Bu şekilde kullanıldığında filtreler kısa zamanda tıkanmaktadır.

Yine kullanılan yakıtın kalitesinin kötü olması da filtrenin arızalanmasına neden olabilmektedir. Yakıt içinde ki yanmaya dahil edilemeyen kısımlar araçtan atılması esnasında konvertörden geçer. O sırada filtreye takılır ve burada birikir. Bir süre sonra da cihaz kullanılamaz hale gelir. Yine içinde yüksek çözücü madde ihtiva eden yakıtlarda cihazın fazla ısınmasına sebebiyet verip tepkimeyi oluşturan iç katmanı aşındırabilir. Bu nedenle sürücüler kurşunsuz ve kaliteli olduğundan emin oldukları yakıtlardan kullanmalıdır. Katalitik konvertör arızası sorununda tamir öncesi süreç kritik bir öneme sahiptir.

Katalitik konvertör arızası

Katalitik Konvertör Arızası Nedir

Bu cihazın arızalanması demek egzoz sisteminin bozulması anlamına gelmektedir. Filtreler tıkanmış, cihaz hasar almış olabilir.  Oluşan arıza motoru doğrudan etkiler. Bu nedenle arıza başladığında motor ikaz ışığı yanmaya başlayabilir. Ayrıca motorun performansı da düşmeye başlar. Bunun dışında cihaz arızalandığında aşağıda ki belirtiler görülmeye başlar.

  • Egzoz kötü kokular çıkarır
  • Araç muayenesinde emisyon değerleri normalden yüksek çıkar
  • Araç bariz bir şekilde fazla yakıt harcamaya başlar
  • Motor devir almamaya başlar
YouTube video
Katalitik konvertör arızası

Sürücüler bu sorunları fark ettiğinde aracı servise götürmelidir. Çünkü bu arıza motora ya da egzoz sistemine zarar verebilir. Bazı sürücüler bu parça bozulduğunda fiyatı pahalı olduğu için araçtan çıkartılmasını istemektedir. Fakat deneyimli ustalar bu işlemi asla onaylamamaktadır. Çünkü fabrika çıkışlı bu parça ile gelen araçların çalışma sistemi bu parçaya göre tasarlanmıştır. Bu parçanın olmadığı senaryoda araç çok daha verimsiz şekilde çalışacaktır.

Ayrıca bu parça yakıt tasarrufu konusunda da oldukça işe yaramaktadır. Parça iptal edilince araç daha çok yakıt tüketir. Bunun yanında eğer iptal işlemini deneyimsiz eller yaparsa aracın çalışma düzeni d bozulacaktır. İptal işleminin ECU’da görülen değerler yeniden hesaplanıp düzeltilerek yapılması gereklidir. Bu nedenle sürücülere fiyatı pahalı da olsa bu parçayı tamir ettirmeyi denemeleri tavsiye edilmektedir. Katalitik konvertör arızası söz konusu olduğu zaman karşımıza farklı çözüm seçenekleri çıkar.

Katalitik Konvertör Arızası Nedir

Katalitik Konvertör Arızası Çözümü Nedir

Olası bir arıza durumunda genelde sürücüye tavsiye edilen parça değişimidir. Çünkü artık araçlar hassas bir denge gözetilerek üretilmektedir. Sonradan araca yapılan müdahaleler bu dengeyi bozabilmektedir. Ayrıca arıza yapmış olan bir parçanın daha sonra yeniden arızalanmayacağının garantisi yoktur. Ama araç sahibinin istediğine göre farklı işlemlerde yapılabilmektedir. Aracın katalitik konvertörü tıkanmışsa bunu açmak için temizlik işlemi yapılabilir. Bunun için parça yerinden sökülür. Daha sonra iç kısmı özel solüsyonlar ile temizlenir.

İşlem bitiminden sonra parça tekrar yerine takılır ve teslimi gerçekleştirilir. Yapılan bu işlem sonucunda parça eskisi gibi çalışacaktır. Ama sürücü eski hatalarını tekrarlarsa kısa zamanda yeniden tıkanabilir. Parçada bir tıkanma problemi değilde hasar durumu söz konusuysa bu durumda temizlik işlemi yaramayacaktır. Değişim şarttır. Sürücüler isterlerse ikinci el bir konvertör ya da yan sanayi ürünleri seçebilirler. Ama bu tarz parçaların ömrü uzun olmamaktadır.

Katalitik Konvertör Arızası Çözümü Nedir

Yani araç kısa süre içerisinde yeniden servise gidebilir. Sürücü sıfır bir konvertörün aracına takılmasını isterse bu durumda yüksek bedeller ödemeye hazır olmalıdır. Yerli piyasada bulunabilen ürünlerin fiyatları genelde daha düşük olmaktadır. Ama modele göre parçanın yurtdışından sipariş edilmesi gerekebilir. Bu durumda ödenecek olan bedelde daha yüksek olacaktır. Ayrıca parça bedelinin üzerine işçilik ücretleri konulacağını da hatırlatmamız gereklidir. Katalitik konvertör arızası hakkında merak ettiklerinize böylece kapsamlı bir şekilde yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.