Araba sevdalılarına özel!

Motor Suyuna Yağ Karışması

0 81

Motor soğutma yağ karışması ciddi bir sorundur! Motor soğutma suyu ve yağ motor içinde birbirinden bağımsız kanallar içinde dolaşmaktadır. İki madde de motor için vazgeçilmezdir. Yağ motor parçalarının arasında ki sürtünmeyi en aza indirmek için gereklidir. Yokluğunda motor parçaları hem fazla ısınır hem de aşınır. Motor suyu ise silindirlerin kenarlarında bulunan cep diye tabir edilen kanaların içinde devridaim yapar.

Motor soğutma yağ karışması

 Motorun ısınını almakla görevlidir. Bu iki sıvının birbirine karışması gibi bir sorun oldukça ciddi sonuçlara yol açacaktır. Bu senaryonun gerçekleşmemesi için tasarımcılar ciddi önlemler almaktadır. Bu nedenle böyle bir sorun nadiren yaşanabilir. Ama yaşanması halinde motor suyu giderek koyu ve yapışkan bir hal alacaktır. Motor soğutma yağ karışması söz konusu olduğu zaman hızlı bir şekilde tamir edilmesi şart olan bir durum olarak karşımıza çıkar.

Devridaim pompası bu kıvamda bir sıvıyı döndüremeyeceği için bir süre sonra kanallar tıkanacak ve araç hararet yapmaya başlayacaktır. Eğer sürücü bu durumu önemsemezse motorun çalışması ciddi oranda etkilenecek ve büyük tamir masrafları oluşacaktır. Ayrıca bu karışımın motor soğutma sisteminden tamamen temizlenmesi de zahmetli bir süreçtir. Motor soğutma yağ karışması sorunu yaşıyorsanız mutlaka tamircinize uğramalısınız!

Motor soğutma yağ karışması nasıldır

Dizel Motor Suyuna Yağ Karışması

Sürücülerin karşılaşmak istemediği senaryolardan birisi olan motor suyuna yağ karışması durumu şu parçaların hasar almasından dolayı gerçekleşebilir;

  • Yağ soğutucu
  • Şanzıman yağ soğutucusu
  • Silindirlerin kapak contaları

Bu kısımlar motor suyu ve yağın yakın konumlarda geçtiği noktalardır. Bu noktalarda oluşacak çatlaklar sızıntılara neden olmaktadır. Özellikle yaşlı ve yıpranmış motorlarda görülebilen bu durum motorun rektifiye edilmesine kadar gidebilecek bir süreci başlatmaktadır.

Dizel Motor Suyuna Yağ Karışması

Soğutucu sistemler genelde yer ve maliyet tasarrufu yapılması için çok kanallı şekilde üretilmektedir. Böyle tek bir soğutucu ile birden çok sıvının harareti alınabilmektedir. Ama bu sistemlerin en büyük dezavantajı yıpranma ve hasar durumlarında bütün sıvıların birbirine karışmasına neden olmasıdır. Isı ve çevre koşulları sebebiyle bağlantı noktalarında ki sızdırmazlığı sağlayan parçalar aşınabilmektedir.

Aynı durum kapak contaları içinde geçerlidir. Bu parça normalde motor bloğu ile silindirlerin kapakları arasında sıvı geçişlerinin engellenmesi için vardır. Ama alüminyum gibi sağlam ve ısıya dayanıklı malzemelerden yapılsalar da zarar görebilmektedirler. Ayrıca motor daha önce işlem görmüşse bu parça yanlış şekilde montajlanmışta olabilir. Bu durumlar sonucunda soğutma suyunun içine yağ yavaş yavaş sızmaya başlar ve soğutma suyunun hızlıca etkisini yitirmesine neden olur.

Arabanın Suyuna Yağ Karışması

Arabanın Suyuna Yağ Karışması

Aracın suyuna yağ karışıp karışmadığı hızlıca anlaşılabilir. Sürünün biraz dikkatli olması bunun için yeterlidir. Eğer su kirlenmeye başlarsa şu sorunlar görülmeye başlar;

  • Motor ısısı giderek daha çok yükselir
  • Kirlenmenin ilk başlarında hararet normalden yüksek seyreder
  • Araç teklemeye başlar
  • Aracın çekiş gücü düşmeye başlar
  • Araç performans kayıpları yaşar

Bu durumda sürücü suyun kirlenmesinden şüphelenmeli ve genleşme kabı kontrol etmelidir. Bu kap araçlarda genelde sağ tarafta bulunur. Beyaz yarı transparan renkte nispeten küçük bir kaptır. Suyun renginin kirlendiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. İlk kirlenme durumunda motor bir süre daha idare edebilir. Paniğe kapılmadan en yakın servise gidilmelidir. Ama su yerine kapta artık çamura benzeyen bir sıvı duruyorsa kirlenme çok artmış demektir. Bu durumda aracı zorlamamak doğru bir seçim olacaktır. Servisle görüşülmeli ve gerekiyorsa araç çekici ile götürülmelidir.

Motor Suyuna Yağ Karışması Nasıl Temizlenir

Motor Suyuna Yağ Karışması Nasıl Temizlenir

Araçlarda motor suyuna yağ karışması durumu olduğunda temizlik işlemi nispeten basit bir şekilde çözülmektedir. Ama asıl sorun hasarın olduğu kısmı bulmak ve parçaları değiştirmektedir. Bu şikayetle gidildiğinde öncelikle motor parçaları titizlikle incelenir. Sorunlu olan parça bulunup değiştirilir. Daha sonra radyatör tahliye kapağı açılıp kirlenmiş olan su boşaltılır.

YouTube video
Motor soğutma yağ karışması

Aktarım boruları çıkarılır. Radyatör ve aktarım boruları özel solüsyonlar ve basınçlı su ile yıkanıp bütün yağından arındırılır. Ardından hepsi yerine takılır. Aracın radyatörüne yeniden antifiriz ve su doldurulur. Araç bir süre çalıştırılıp bir sorun olup olmadığına bakılır. Eğer sorun yoksa müşteriye teslimi gerçekleştirilir.

Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için sürücülerin araçlarını bakımına önem vermesi gereklidir. Ayrıca LPG’ye geçirilen araçların motorları fazla ısındığından contalar zarar görebilmektedir. Bu nedenle LPG taktırılmadan önce contaların ve kapakların ne kadar sıcaklığa dayanabileceği kontrol edilmelidir.  Motor soğutma yağ karışması hakkında merak ettiklerinize dair kapsamlı bir şekilde yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.