Araba sevdalılarına özel!

Motor Torku Nedir?

0 3

Motor torku nedir? Şoförlerin araç alımında tercihleri değişmektedir. Kimi sürücüler araçlarının konforlu olmasını ister. Kimi sürücüler ise araçların yüksek performanslı olmasını isterler. Performans isteyen sürücüler için iki değer önemlidir. Bunlar tork ve beygir gücüdür. Bu iki değer birbirine oldukça karıştırılmaktadır. Fakat aslında bu değerler birbirinden oldukça farklıdır. Tork için kısaca aracın toplam çekiş gücü denilebilir. Eğimli arazilerde ve zorlu yollarda aracın kolayca yolu kat etmesini sağlar. Beygir gücü ise aracın hızlanmasıyla ilgilidir. Sürücünün düz bir yolda ne kadar yüksek hızlara çıkabileceğini belirler.

Tork ölçümlerinde kullanılan birim Nm yani Newton metredir. Bu birimin kullanılmasının temel sebebi aracın dairesel hareketlerle ilerlemesidir. Tekerlere gönderilen güç aksın dönmesi ile iletilir. Tekerler dönerek hareket eder. Yani araç için döngüsel hareketlerin önemi büyüktür. Haliyle tork ölçümlerinde Nm birinin kullanılması en doğru sonucun alınmasını sağlamaktadır. Tork gücüne genelde günlük kullanım araçlarından çok arazi araçlarında önem verilir. Aracın daha yüksek tork gücüne sahip olması için özel aks tasarımları bile yapılabilmektedir.

Motor torku nedir

Araçlarda Motor Torkunun Yararları Nelerdir?

Motor torku nedir? Motor torku neden araçlar için önemlidir? Günlük araçlarda torkun yararlı olduğu noktalar ise şu şekildedir;

  • Araç çok daha çabuk yüksek hızlara çıkabilir
  • Yük altında araç çok daha efektif bir şekilde çalışır
  • Aracın gücünü tüketen özellikler çalışırken aracın çekiş gücü düşmez
  • Şehirdeki yokuş alanlarından araç kolayca çıkabilir.
  • Vites geçişleri çok daha hızlı olur.
  • Yakıt tüketimi daha az olur.
  • Araç çok daha hızlı tepki verebilir.
YouTube video
Motor torku nedir?

Günlük araçlarda 200 Nm tork gücü olması yeterli olacaktır. Araçların tork gücü hesaplanırken krank milinin dönüş sayısı baz alınmaktadır. 1 dakika içinde mil ne kadar dönerse bu değer aracın tork değerini belirler. Aracın tork değerleri artırılmak istenirse krank miline müdahale edilmesi gerekir. Piston kolunu uzatmak aracın torkunu artırmakta etkili olacaktır. Örneğin dizel araçlar bu kola daha uzun olduğundan tork değerleri benzinli araçlardan daha yüksek olmaktadır.

Dişlilerin yerlerini değiştirmekte bu noktada yapılabilecek davranıştır. Dişlilerin çaplarını değiştirmekte aracın torkunu yükseltecektir. Tam da bu kapsamda araçlarda tork son derece kritik bir öneme sahip olan bir etmek olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Bütün bu bilgiler ışığında Motor torku nedir? Dahası araçlarda tork neden önemlidir? İşte bu sorulara dair merak edilenler!

Araçlarda Motor Torkunun Yararları Nelerdir?

Araçlarda Tork Nedir

Sürücüler araç alırken genelde uygun yakıt tüketimine sahip olması amacıyla dizel araçları seçebilmektedir. Pek çok sürücü dizel araç alırken aslında yüksek tork gücüne sahip bir araç aldıklarının farkında değildir. Aslında bu araçların uygun yakıt tüketimlerine sahip olmalarının bir diğer sebebi de tork olarak yüksek değerlere sahip olmalarıdır. Benzinli araçlarda düşük devirlerde vites atlamak aracı boğar. Bu nedenle sürücüler daha çok gaz vererek aracın devrini yüksektirler.

Araçlarda Tork Ne Demektir

Dizel araçların ise tork üretme gücü daha yüksektir. Bu sayede düşük devirlerde bile vites atmak aracı boğmaz. Bu durum sürücünün aracı daha sakin ama performanslı şekilde kullanmasına imkân verir. Haliyle sürücünün tatmin olduğu bir sürüş yaşanır. Tabi ki bu durum benzinli motorların kötü olduğu anlamına gelmemelidir. Eğer sürücü yakıt tüketimini önemsemezse benzinli motorlarla da yüksek tork değerleri alabilir.  Özellikle uzun yolda benzinli motorlar devir yükseltirler.

Haliyle çok daha atak bir şekilde çalışabilirler. Ama sürücüler aracın oldukça fazla yakıt harcayacağını da bilmelidir. Yüksek tork gücü isteyen sürücüler arazi araçları ve SUV araçlara yönelebilirler. Normal araçlarda tork gücü 180 ile 200 Nm arasında değişmektedir. Bu araçlarda ise tork gücü 1000 Nm’lere kadar çıkabilmektedir. Yine tork olarak güçlü araçlar arasında tırlar ve kamyonetler yer almaktır. Bu araçlar yük taşıması amacıyla yapılmaktadır.

Araçlarda Tork Nedir

Zorlanmamaları içinde yüksek tork güçlerine ihtiyaç duyarlar. Haliyle bu araçlarda kullanılan motorlar ve akslar en yüksek tork güçlerini üretmek için özel olarak dizayn edilir. Beygir gücü ve tork gücü birbirini tamamlayan iki farklı değerdir. İkisi de araç için oldukça önemlidir. Bunlardan birinin düşük olması durumunda araç oldukça hantallaşacaktır. Bu nedenle sürücülerin araç alırken beygir gücü ve tork gücünün dengeli olduğundan emin olmalıdır.

Günlük araç alırken bile bu değerlere bakılmalıdır. Çünkü değerler sadece performans isteyen sürücüleri ilgilendirmez. Böylece detaylarıyla birlikte Motor torku nedir? Sorusuna detaylı bir şekilde yanıtlar vermiş olduk!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.