Araba sevdalılarına özel!

Gaz Fren Debriyaj Yerleri

0 19

Gaz fren debriyaj yerleri her zaman merak edilmektedir. Araç kullanımı yılların ilerlemesiyle birlikte çok daha kolay hale gelmektedir. Her geçen gün daha fazla modernleşen araçlar artık nerdeyse sürücüye ihtiyaç duymadan bir konumdan ötekine gidebilmektedir. Fakat geçmişe baktığımızda araç kullanımının oldukça zor olduğunu görüyoruz. Birçok işlemi sürücülerin yapması gerekiyor. Haliyle aracı öğrenmek ve deneyim kazanmak önemli hale geliyordu. O zamanlar otomatik vites yeni yeni duyulduğundan dolayı çok tercih edilmiyordu. Ayrıca manuel vitese göre birçok eksisi bulunuyordu.

Manuel vitese sahip araçlarda gazi debriyaj ve fren olmak üzere 3 farklı pedal bulunuyor. Gaz aracın hızlanmasını sağlıyor. Fren aracı yavaşlatıyor. Debriyaj ise vites geçişleri için kullanılıyor. Motor ve vites kutusu bağlantısını kesmeye yarıyor. Sürücüler bu üç pedalı kullanarak manuel aracın hareket etmesini sağlıyorlar. Sürücülerin tıpkı bisiklete binmek gibi aracı kullanırken edindikleri deneyim kas hafızalarına kaydedildiğinden bu pedalların yeri her araçta standart olarak ayarlanıyor.

Kısaca hiçbir marka yada model aracın pedalların yerini değiştirmez diyebiliriz. Manuel bir araçta

  • Gaz sağ tarafta bulunur.
  • Fren orta kısımda yer alır.
  •  Sol kısımda ise debriyaj yer alır.

Konum olarak debriyaj ve frenin gaza nazaran biraz daha yakın durduğunu söyleyebiliriz. Çünkü sürücünün bir ayağının sürekli gaz üstünde durması gerekmektedir. Diğer ayağı ile de debriyaj ve freni koordineli olarak kontrol etmesi gereklidir.  Gaz fren debriyaj yerleri özellikle manuel araçlarda sıklıkla merak edilmektedir.

Gaz fren debriyaj yerleri

İçerik Tablosu

Manuel Arabada Gaz Fren Debriyaj Yerleri

Manuel vitesli araçlarda pedalların yerini değişmemektedir. Sadece engelli araçlarında kişi ayaklarını kullanamıyorsa pedallar yerine elle idare edilebilen bir sistem konmaktadır. Araçların çalışma prosedürleri birbiri ile aynıdır. Yani bir manuel vitesli aracı kullanmayı öğrendiğinizde bütün manuel vitesli araçları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Manuel vitesli aracı kullanmak alışana kadar otomatik vitese göre oldukça zordur. Çünkü manuel vitesli araçlarda kalkış yapabilmek için debriyaja basıp gaza basmadan önce kavrama noktasını bulmak gereklidir.

Eğer sürücüler doğru şekilde bu noktayı bulamazlarsa aracın stop etme riski bulunmaktadır. Bu nedenle manuel vitesli araçlarla trafiğe çıkmak ilk kez araç kullanan bir kişi için oldukça gergin bir durum olabilir. Yeni sürücülere tavsiyemiz öncelikle araçla deneme yapıp kavrama noktasını bulmayı öğrenmeleridir. Bunun için öncelikle debriyaja sonuna kadar basılır. Sonra ayak yavaş yavaş pedaldan çekilmeye başlar. Bir noktadan sonra devir saatinin hareket etmeye başladığı görülür. Ayrıca araçta titremeler olur.

Manuel Arabada Gaz Fren Debriyaj Yerleri

İşte bu işaretler sürücüye kavrama noktasını bulduğunu gösterir. Bu noktadan sonra sürücü yavaş yavaş gaza basmalı ve aynı anda sakin bir şekilde ayağını gazdan çekmelidir. Bu hareketi yapmak sürücüler için zorlayıcı gelebilir. Birçok sürücü bu nedenle otomatik vitesli araçları seçmektedir. Otomatik vitesli araçlar sadece gaz ve fren bulunur. Sürücü aracı tek ayakla bile kolayca idare edebilir. Ayrıca bu araçlarda yokuş kalkış destek sistemi gibi gelişmiş özelliklerde bulunmaktadır. Bu sayede sürücü çok daha kolay bir şekilde aracı kontrol edebilir.

Manuel Arabada Gaz Fren Debriyaj Yerleri

 Modellere Göre Gaz Fren Debriyaj Yerleri

Manuel vitesli araçlarda debriyaj en önemli parçalardan birisidir. Aracı çalıştırırken, vites değiştirirken ve daha birçok noktada bu pedal doğru şekilde kullanılmalıdır. Aksi taktirde aracın parçaları zarar görecek ve tamir masrafları çıkacaktır. Eğer sürücü aracı çalıştırırken debriyajı doğru şekilde kullanmazsa yokuşlarda araç geriye kaçabilir. Düz yollarda ise araç sarılacaktır. Vites geçişlerinde debriyaja yeteri kadar basılmazsa balata ve dişliler aşınacaktır. Kısaca sürücüler debriyajı doğru şeklide konumlandırmayı her şeyden önce öğrenmelidir.

Sürücüler ilk dönemlerinde isterlerse aracı çalıştırdıktan sonra camları açarak motoru dinleme yöntemini deneyebilirler. Böylece kavrama noktasını çok daha rahat bulabilirler. Günümüz araçlarında kabinler ses geçirmemeleri için özel malzemelerle kaplanmaktadır. Bu durum sürücünün motor sesini dinlemesine engel olmakta ve kavrama noktasını bulmayı güçleştirebilmektedir. Bu yöntem motorun sesinin değiştiği noktayı bulmayı daha kolay hale getirir. Ayrıca sürücüler manuel araçlarda kavrama noktasına olası arızaları önceden tahmin etmek içinde dikkat etmelidir.

YouTube video
Gaz fren debriyaj yerleri

Kavrama noktasının yerinin değişmesi genelde aracın bakım zamanın geldiğinin bir göstergesidir. Bunun yanında aracın balatalarının arızalanması gibi durumlarda da aracın kavrama noktası değişebilmektedir. Bu durumlarda sürücüler servise gitmeli ve araçlarını kontrol ettirmelidir. Çünkü balatalarda olan bir sorun ilerleyen dönemlerde sürüş güvenliğini etkileyebilir. Ayrıca sürücüler debriyajı gereksiz kullanmamayı da öğrenmelidir. Virajlarda debriyaja basmak ya da aracı debriyaja yarı basılı kullanmak arızalara ve kazalara yol açabilir. Gaz fren debriyaj yerleri konusunda merak ettiklerinize bu yazımızda yer verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.