Araba sevdalılarına özel!

Kelebek Camı Ne İşe Yarar?

0 13

Kelebek camı ne işe yarar? Sürücüler ve yolcular araçların ön ve arka kapılarında üçgen biçiminde ek bir cam olduğunu görmüşlerdir. İşte bu camın ismi kelebek camdır. Geçmiş dönemlerde açılır özelliğe sahip olan bu cam artık sabit olarak araçlarda bulunmaktadır. Yani kelebek camlar için artık araç tasarımının bir parçası haline gelmiş ve işlevsizleşmiş diyebiliriz. Geçmiş dönemlerde araçlara bu camın konulmasının sebebi hava sirkülasyonunun sağlanmasıydı. Çünkü geçmiş dönemlerde araçlarda iklimlendirme sistemleri bulunmuyordu.

  • Araç içi kabinlerde sadece kalorifer sistemleri vardı.
  • Yaz ayları için eklenmiş bir donanım olmadığından sürücülerin yapabileceği tek şey camları açmaktı.
  •  Fakat gelin görün ki aracın camları açıldığı zamanda içeri adeta kontrolsüz bir hava doluyor ve hastalıklara davetiye çıkarıyor.
  • Ayrıca camlar komple açıldığında da sürüş güvenliği de tehlikeye giriyor.
  • Çünkü sonuna kadar açık olan camlardan içeri girecek dikkat dağıtıcı bir unsur kazalara sebebiyet verebilir.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı yolcu ve sürücülerin işini kolaylaştırmak istemiş tasarımcılar. Araçlara normal camdan bağımsız yatay şekilde hareket eden bir cam konulmuş. Sürüş sırasında 5 santim civarında açılabilen bu cam aracın içinde tatlı bir esinti oluşmasını sağlamış. Çapraz şekilde ön cam kelebeği ve arka cam kelebeği açılırsa içerisi yeterince serinliyormuş. Özellikle araç hızlandıkça esinti arttığından dolayı uzun yolcuklar nispeten çok daha çekilir hale geliyormuş.

Bu hareketli kelebek camları Volkswagen Beetle kullanıcıları hatırlayacaktır. Oldukça basit ve manuel bir sisteme sahip kelebek cam açıldığında içerde ki basık boğucu hava dağılırdı. Aynı kelebek cam modelleri yine başka markalar tarafından da kullanılmıştır. Klasik araç severler bu camları ve kullanımını oldukça iyi biliyordur. Fakat bu camlar bir süre sonra kullanılmamaya başladı. Çünkü güvenlik zafiyeti doğuruyordu. Hırsızlar bu noktaları esneterek açıp aracın içine girebiliyordu. Peki arabanın Kelebek camı ne işe yarar? İşte detaylar!

Kelebek camı ne işe yarar

Arabanın Kelebek Camı Ne İşe Yarar

Günümüzde ki pek çok kimse için kelebek cam bir şey ifade etmemektedir. Çünkü kapının kenarında yer alan bu üçgen kısım işlevsiz şekilde orda durmaktadır. Fakat klasik araçları deneyimleyebilecek kadar yaşlı olanlar için kelebek cam çok şey ifade edecektir. Geçmiş dönemde bu camlar aracın içine hava girmesini sağlıyordu. Böylece yolcular özellikle yaz aylarında daha rahat bir yolculuk geçiriyorlardı. İlerleyen dönemlerde bu camlar sabit hale getirildi güvenlik gerekçesiyle.

Ama tasarımlardan çıkarılmadı. Çünkü camlar sabit olsa da aslında hala oldukça işlevsel. Çünkü camın kenarında ki ayrılmış o ufak üçgen dikdörtgen bir cam şekli ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu sayede eğimli kapı tasarımları oluşturulabiliyor. Böylece araçlar daha kompakt ve ufak boyutlarda tasarlanabiliyor. Eğer kelebek camlar olmasaydı camlar hiç açılmayabilirdi. Camların açılması için kapının dümdüz yapılması gerekirdi. Haliyle aracın tasarımında belki 10 santimlik bir uzantı sırf kapının düz olması için aracın boyutuna eklenecekti.

Kelebek camı nedir

Belki araçta 10 santim bir şeyi etkilenmez diyenler olacaktır. Aslında bu doğru ama araç üreticileri için 10 santim bile büyük bir uzunluk. Birçok araç üreticisi sade ve kullanışlı modeller ortaya koymak için uğraşıyor. Haliyle aracı rakiplerinden 1 santim bile küçük yapmak onlar için önemli hale geliyor. Yani baktığımızda kelebek camlar önemsiz gibi gelse de araç üreticileri için oldukça önemli bir hale geliyor.

Bunun haricinde kelebek camların bir diğer katkısı da içeri giren gün ışığının artmasını sağlaması. Yani kavisli şekilde üretilmiş olan kapıların kenar kısımları kelebek camı ile değerlendirilmemiş olsaydı bu durumda kapalı olacaktı. Sürücüler için sorun olmasa bile yolcular için arka kısımda oturmak çok daha daraltıcı bir hisse sebep olacaktı. Birçok araç tasarımcısı ferah ve yolcuya keyif veren araçlar yapmak için çalışıyorlar. Çünkü sürücüler araç içinde konfor arıyorlar artık.

Kelebek camı nedir, ne işe yarar

Kısaca söylememiz gerekirse evet kelebek camı artık işlevini yitirmiştir. İklimlendirme sistemleri kelebek camlarını geride bırakmayı başarmıştır. Ama kelebek camına alternatif bir tasarım henüz gelmemiştir. Teknoloji gelişip farklı kapı tasarımları gelmediği sürece de kelebek camları araçlarda bulunmaya devam edecektir.  Bu yazımızda Kelebek camı ne işe yarar? Sorusuna yönelik olarak merak ettiğiniz ayrıntılara değindik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.