Araba sevdalılarına özel!

Honda Arıza Lambaları

0 26

Honda arıza lambaları araç sahipleri açısından kritik bir öneme sahiptir. Honda marka araçlarda bulunan işaretlerin çoğu evrensel görsellerden oluşmaktadır. Yeni modelleri teknolojik olduğu için çok sayıda sensör içerir. Haliyle aracın arıza ikaz işaretleri de oldukça fazladır. Bu yazımızda kapsamlı bir şekilde Honda arıza lambaları konusuna yer verdik. İşte detaylar!

Honda arıza lambaları

Honda Arıza Lambaları Nelerdir?

Emniyet kemeri ikaz göstergesi

Bu işaret arka koltukta ki sürücüleri ilgilendirmez. Sadece sürücü ve yolcu koltuğunda ki kişileri uyarmak için yanar. Ayrıca rahatsız bir ikaz sesi de çalmaya başlar. Emniyet kemerleri takılınca son bulur.

Anahtar ikaz göstergesi

Anahtar kontaktayken kapılardan birisi açılırsa bu ikaz işareti yanar. Amacı sürücünün anahtarı içerde unutmasını engellemektir. Anahtarı kontaktan çıkardığınızda ikaz işareti sönecektir.

Üzerinde ünlem olan ikaz göstergesi

İki farklı anlamı bulunan bir uyarıdır. Anahtarsız giriş yapıldığında gösterge panellerinin çalışması için gücün açılması gerektiğini belirtir. Eğer araç çalıştıktan sonra yanıyorsa anahtar sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Üzerinde İngiliz anahtarı bulunan araç ikaz göstergesi; arasın bakım süresine 1 ay kala hatırlatma amacıyla yanar.

Arkasında eğik çizgiler olan araç ikaz göstergesi

İsmi VSA olan araç denge sistemi arıza yaptığında bu gösterge yanmaya başlar. Araç çalıştırıldığında kısa süreliğine yanıp sönebilir. Ama hareket halinde yanıyorsa sistemde sorun var demektir.

Honda Arıza Lambaları Nelerdir?

Arkasında eğik çizgiler ve off yazısının olduğu ikaz göstergesi

VSA adında ki denge çekiş sisteminin açık ya da kapalı olduğunu gösterir. Yokuş kalkış sisteminde sorun olduğunda sürekli yanabilir. Bu sistem açıkken araç hızlanamaz. Kaygan yüzeylerde sürücülere büyük kolaylık sağlar. İki yatay dalgalı çizgi ve bir dik çizgi olan ikaz göstergesi; kenarında C olan bu işaret motor soğutma suyunun soğuk olduğunu gösterir. Motor suyu ideal ısıya geldiğinde bu işaret sönecektir.

Benzin pompası ikaz göstergesi

Yakıt depoda az kaldığın yanmaya başlar. Birçok modelde 7 litreden az benzin kaldığında yanmaya başlar. En kısa sürede depoyu doldurmak gereklidir. Eğer benzin olduğu halde yanmaya devam ediyorsa sensörler bozulmuş olabilir.

Arkasında eğik çizgiler ve off yazısının olduğu ikaz göstergesi

İngiliz anahtarı simgesi ikaz göstergesi

Aracın bakım zamanının geldiğini gösteren bir işarettir. 10 günden az bir süre kala yanmaya başlar. Yağ değişimi sonrası söner.

Yukarı ok işareti ikaz göstergesi

Ok ve çeşitli yazıların olduğu küçük bir işaretler grubu şeklinde de tasvir edilebilir. Düz vitesli araçlarda bulunur. Sürücünün vitesi yükseltmesi gerektiğini gösterir.

Kucağında yuvarlan olan oturan adam ikaz göstergesi

Hava yastıklarının devrede olduğunu gösterir. Araç çalıştırıldığında bir kere yanıp söner. Eğer arıza varsa süreli olarak yanmaya devam edecektir.

Bitki dalı ikaz göstergesi

Ekonomik bir sürüş istediğinde sürücünün devreye alabileceği bir sistemdir Econ modu. Açık olduğunda gösterge panelinde simgesi aktif olarak yanmaya başlar. Bunun haricinde araç çalıştırıldığında bir kere yanıp söner.

YouTube video
Honda arıza lambaları

D işareti ikaz göstergesi

Araç çalıştırıldığında bir kere yanıp sönmesi normaldir. Ama daima yanmaya başlarsa şanzımanda arıza var demektir. Bu durum sürüş güvenliğini tehlikeye atacaktır. Sürücülere hızlanmaları tavsiye edilmez. Bir servise gitmek en doğrusu olacaktır.

Dikdörtgen için M2 yazısı ikaz göstergesi

Otomatik vitesten düz vitese geçildiğinde bunun göstermek için yanar. Şanzıman arızalarında da yanmaktadır.

Honda Arıza İşaretleri
Honda Arıza İşaretleri

Anahtar simgesi ikaz göstergesi

İmmobilizer sistemiyle ilgili bir görseldir. Eğer araç takılan anahtarı tanımazsa bu işaret yanacaktır. Birkaç kere daha sürücü aracı çalıştırmayı deneyebilir. Anlık hatalar olması normaldir. Ama çalışmıyorsa tek çare çekici çağırmaktır.

Bagaj kısmı açık ikaz göstergesi

Araç çalıştırılınca bir kere yanıp sönebilir. Ama daha sonra kesintisiz yanmaya başladıysa bagaj açık demektir. Bagaj tam olarak kapatılmalıdır. Yoksa işaret sönmez.

DRL yazısı ikaz göstergesi

Aracın gündüz seyir lambalarında bir sorun olduğunda yanar. Araç çalıştığında da yanıp sönebilir.

Direksiyon yanında ünlem ikaz göstergesi

EPS sisteminde sorun olduğunda yanar. Hidrolik direksiyon sisteminde sorun olduğunu gösterir. Bu işaret yanınca hızlıca servise gitmek doğru olacaktır. Direksiyon sistemi hareket esnasında kazaya sebebiyet verebilir.

Honda Arıza İşaretleri

Honda oldukça gelişmiş araçlar üretmektedir. Bu nedenle sürücüler ön gösterge panelinde birçok farklı ikaz göreceklerdir. Fakat bu işaretlerin birçoğu tanıdık olduğu için sürücüler gösterge paneline kolayca alışacaktır. Bu kadar detaylı bir gösterge paneli birçok avantajda sağlamaktadır. Sürücüler dikkat etmediği ufak detayları bu göstergeler sayesinde kolayca yakalayabilir. Ayrıca periyodik zamanlarını takip etmek zorunda da kalmazlar. Honda arıza lambaları konusunda bilgi sahibi olmanız; aracınızda bir sorun çıktığı zaman erken bir zamanda telafi etmenize destek olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.