Araba sevdalılarına özel!

Araba Kalorifer Isıtmıyor

0 1

Araçlarda bazı teknik problemler söz konusu olduğunda aracın bazı noktaları çalışmamaktadır. özellikle en çok karşılaşılan problemler arasında kaloriferlerin ısıtması veya çalışmaması sorunu yer almaktadır.

Araba kalorifer ısıtmıyor problemi söz konusu olduğunda özellikle kış aylarında oldukça ihtiyaç duyulan bu noktaların çalışmaması ciddi problemlere yol açmaktadır. Kış aylarında otomobillerin en önemli bileşenlerinden bir tanesi kalorifer sistemi olmaktadır.

YouTube video

Ancak zaman zaman kalorifer sistemlerinde birtakım problemler söz konusu olabilmekte o da araçların bir noktada işlevsiz kalmasına neden olmaktadır.

Kalorifer Isıtma Problemleri Neden Kaynaklanır?

Araçlarda meydana gelen kalorifer ısıtma sorunu genellikle sık sık karşılaşılan problemler içerisinde yer almaktadır özellikle bu problemin başlıca nedeni kalorifer radyatörünün tıkanmış olmasıdır. Bu noktada genellikle bu problem eski otomobillerde daha çok ortaya çıkmaktadır.

Bunun yanı sıra kalorifer ısıtma problemlerinin başlıca bir diğer nedeni ise soğutma sisteminde sadece su kullanılması ve bu noktada soğutma sisteminin içerisinde radyatör delik tıkayıcı eklenmesi veya pas veya çökerttiler de neden olabilmektedir.

bunların yanı sıra kalorifer ısıtma problemlerinin sebepleri genel olarak şöyle sıralanabilir;

  • kalorifer radyatörü ünün veya radyatöre gelen hava kanallarının tıkalı olması
  • kalorifer vanasının veya vana kontrol ekipmanlarında arıza meydana gelmesi
  • bilinçsizce yapılan LPG montajının kalorifer borularının hatalı birleştirilmesi

Gibi nedenler kalorifer sistemlerinin çalışmasını engellemektedir. Bu durumda ise arabanın kalorifer peteğini çalıştırılmaması gibi bir problem ortaya çıkmaktadır.

Kalorifer Sisteminin Çalışma Prensibi Nedir?

Otomobillerde bulunan kalorifer sistemi motor soğutma suyu yardımı ile çalışmakta olan bir sistemdir. motorun yanması sonucu ortaya çıkan ısı enerjisinin bir kısmı motor bloğunda bulunan kanallar içerisinden soğutma sıvısına aktarılmaktadır.

İlgini Çekebilir  Akü Zayıflarsa Ne Olur? Tamir Fiyatları

Daha sonra depolanan bu sıvı radyatöre iletilerek klimanın sıcak veya soğuk hava üflemesi şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Tıkanmış Kalorifer Radyatörü Nasıl Açılır?

Kalorifer radyatöründe meydana gelen tıkanıklık kalorifer sistemlerinin çalışmasını engellemektedir. Bu durumda tıkanmış kalorifer radyatörü nasıl açılır? Sorusu genellikle bu problemi ile karşı karşıya kalan kişiler tarafından sık sık sorulmaktadır.

Tıkanmış kalorifer radyatörü günü açmak için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki motor soğutma sistemi içerisinde radyatör temizleyici kimyasalların ilave edilmesi olup diğer yönteme göre daha kolay bir yöntem olmaktadır.

Eğer tıkanıklık kullanılan kimyasallar ile açılmayacak durumdaysa bu noktada ikinci yöntem olan kalorifer radyatörün su giriş ve çıkışları sökülerek buraya basınçlı olarak kimyasal açıcı uygulanmaktadır.

Bu işlem özel cihazlar kullanılarak uygulanmakta olup daha zor ve daha maliyetli olmaktadır. Bu sayede aracın kalorifer sistemleri eski haline gelerek çalışmaya devam etmektedir.

Araç Kaloriferinin Soğuk Üflemesinin Nedenleri

Araçlarda meydana gelen bazı problemler içerisinde doğrudan kaloriferin hiç çalışmaması veya kaloriferin soğuk üflemesi söz konusu olabilmektedir. Özellikle sıcak üflemesi gereken kaloriferlerin soğuk hava vermesi araçta birtakım problemlerin olduğunu göstermektedir.

Özellikle araç kaloriferinin soğuk yüklemesinin nedenleri doğrudan bu alanda yetkili bir usta tarafından tespit edilebilir olduğundan mutlaka kişilerin kendisinin tamir etmeye çalışması yerine oto tamircisine götürmesi veya doğrudan servise götürmesi gerekmektedir.

Eğer sorun termostat ile alakalı ortaya çıktıysa burada parça değişikliğine neden duyulmaktadır. sorunun petek ile alakalı olması halinde komple peteğin değiştirilmesi veya peteğin içinin temizlenmesi gerekmektedir.

Bu yöntemlerin uygulanması halinde kalorifer yeniden sıcak hava üflemeye devam etmektedir. Bu durumda kişilerin araçlarında karşı karşıya kaldıkları arızaların tam olarak nedenini tespit edemeyecek durumda olmaları söz konusu olduğunda mutlaka tamirciye veya aracın markasına ait yetkili servise götürülmesi gerekmektedir.

İlgini Çekebilir  Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar? 2022
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.