Araba sevdalılarına özel!

Araç Sigortası Neden Atar?

0 7

Araç sigortası neden atar? Araç sigortası, sürücülerin karşılaştığı en yaygın araç sorunlarından biridir. Araba sigortasının neden attığından emin değilseniz veya arabanın sigortasının atıp atmadığına dair bilgi sahibi olmanız gerekir. Ancak bu sayede aracınıza daha isabetli bir şekilde müdahale edebilirsiniz. Peki, araç sigortası neden atar? İşte detaylar! Bir araba sigortasının atmasının en yaygın nedeni aşırı elektrik yüklenmesidir. Bu şu durumlarda olabilir:

  • Akünüz veya alternatörünüzle ilgili bir sorununuz vardır
  • Arabanıza elektrik sistemiyle uyumlu olmayan bir şey bağlamışsınızdır

Araba sigortasının atması nadir değildir ve çeşitli nedenlerle olabilir. Arabanızın sigortasının attığından şüphelendiğinizde göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler şunlardır. Aracınızdaki ışıkların normalden daha kısık olduğunu veya radyonuzun çalışmadığını fark ederseniz, bu bir sigortanın yanmış olduğu anlamına gelebilir. Sigortalar, içlerinden çok fazla akım geçtiğinde patlayarak elektrik sisteminizi aşırı yüklenmeye karşı korur.

Sigorta kutuları aracınızın her yerine yerleştirilmiştir ve her biri ön cam silecekleri, farlar veya radyo gibi farklı sistemlere güç sağlar. Bu sigortalardan biri atarsa, siz yeni bir sigortayla değiştirene kadar söz konusu sistemin işlevini etkiler. Bir araba sigortasının atmasının en yaygın nedeni, aynı anda çok fazla aksesuarın bir prize bağlanması gibi bir şeyin neden olduğu aşırı elektrik yüklenmesidir. Bir prizin aşırı yüklenmesi, gözetimsiz bırakılırsa yangına yol açabilen cihazlara ve kablolara zarar verebilir.

Araç Sigortası Neden Atar?

Sigorta Atması Neden Olur?

Araç sigortası atması, araç sahiplerinin en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Bunun olmasının nedeni aracınızın elektrik sisteminde kısa devre olmasıdır. Kısa devre, elektrik tellerden geçemediğinde ve hedefine ulaştığında meydana gelir. Bunun nedeni herhangi bir sayıda nedenden kaynaklanabilir. Akü, alternatör veya marş motorunuzla ilgili bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Araba sigortasının atmasının en yaygın nedeni, yenisiyle değiştirilerek kolayca düzeltilebilen arızalı bir aküdür.

Aracınızdaki pili nasıl değiştireceğinizden emin değilseniz, her zaman bu görevde size yardımcı olacak bir oto tamirhanesine veya tamirciye götürebilirsiniz. Ancak, bunu kendiniz nasıl yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, izlenmesi gereken bazı temel adımlar vardır:

  • Akü terminallerinden tüm kabloları çıkarın
  • Bu terminallerdeki korozyonu giderin ve tekrar bir araya getirmeden önce tamamen temizleyin
  • Akü terminallerinde çalışırken birbiriyle temas edebilecek farlar ve arka lambalar vb. gibi diğer tüm elektrik bağlantılarını ayırın
Sigorta Atması Neden Olur?

Sigorta, aracın elektrik sisteminin aşırı ısınmaya karşı korunmasına yardımcı olan bir güvenlik aygıtıdır. Aracın elektrik sistemi aşırı yüklendiğinde sigorta erir ve bir elektrik devresini açar. Atmış sigortaların en yaygın nedeni, hatalı kablolama veya kötü bağlanmış kablolardır. Diğer nedenler şunları içerir:

  • Arızalı voltaj regülatörü
  • Hasarlı kablo veya terminallerin varlığı
  • Aşınmış akü kabloları veya terminalleri
  • Aküye, alternatöre ya da marş motoruna aşırı yükleme
  • Kablo demetlerinde veya bileşenler arasında kısa devreler

Sigorta, aşırı akıma karşı koruma sağlayan bir elektrik bileşenidir. Sigorta, bir elektrik devresini aşırı yük veya kısa devreden kaynaklanan hasarlardan koruyan bir güvenlik cihazıdır.  

Araçta Sigorta Attığını Nasıl Anlarız

Araçta Sigorta Attığını Nasıl Anlarız

Araba sigortaları, aracın elektrik sistemini aşırı yüklenmelerden korumak için tasarlanmıştır. Patladıklarında, genellikle daha büyük bir sorunun işaretidir. Bir sigortanın atmasının birkaç nedeni vardır.  Bu tarz bir arıza varsa hızlı bir şekilde tamircinize uğramanız gerekir.

Hasarlı kablolama veya paslanmış bağlantıdan kaynaklanan kısa devre en yaygın nedenlerden birisidir. Bu, akü terminallerindeki korozyondan veya hatta motor bölmesinin içindeki gevşek bir negatif akü terminalinden olabilir. Kısa devre, sistemdeki diğer bileşenlere de zarar verebilir ve ileride başka sorunlara yol açabilir.

Sigortalar, aracınızın elektrik sisteminin aşırı yüklenmesini engelleyen bir güvenlik özelliğidir. Evinizdeki bir devre kesici gibidir. Kablolardan çok fazla akım geçtiğinde, sigorta atacak ve değiştirilene kadar elektrik akışını durduracaktır.

Araçta Sigorta Attığını Nasıl Anlarız

Atmış bir sigortanın en yaygın nedeni, içinden geçen çok fazla akım nedeniyle hasar görmüş olmasıdır. Aracınızdaki aynı elektrik prizine takılı birden fazla cihaz varsa, bu durum sigortalarınıza zarar verebilir ve sonunda sigortaların atmasına neden olabilir. Diğer nedenler şunları içerir:

Hasarlı kablo tesisatı sigorta atmasına neden olabilir

Kablo tesisatınız hasar görmüş veya paslanmışsa bu, sigortalarınızda sorunlara neden olabilir. Herhangi bir hasardan şüpheleniyorsanız yapılacak en iyi şey, arabalarla ne yaptığını bilen profesyonel bir tamirciye kontrol ettirmektir. Bu tür bir sorunla risk almamak daha iyidir!

Aşırı yüklenmiş devreler sigortanın atmasını tetikleyebilir

 Bu, aracınızdaki bir devreye aynı anda çok fazla cihaz veya cihaz takıldığında olur. Bu, stereolar, ışıklar ve hatta klimalar gibi şeyleri içerebilir! Devrelerin aşırı yüklenmesi veya cihazın zarar görmesi riskinin olmaması için her ekipmanın kendi prizine takıldığından emin olmanız gerekir.

YouTube video
Araç sigortası neden atar?

Aynı anda çok fazla ışığı, fanı ve ısıtıcıyı açtığınızda olduğu gibi, bir devreden çok fazla güç çekilmesinden kaynaklanan aşırı elektrik yükü varsa bu da sigorta atmasına neden olur. Kötü giden veya yanlış takılan elektrikli bir bileşen gibi beklenenden daha fazla akım çeken arızalı bir bileşen varsa bu da aracınızda sigorta atmasına neden olacaktır. Böylece araç sigortası neden atar sorusuna detaylarıyla yer verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.