Araba sevdalılarına özel!

Araç Periyodik Bakım Fiyatları 2023

0 357

Araç periyodik bakım fiyatları 2023 yılı itibariyle güncellenmektedir. Araçlar açısından periyodik bakım son derece kritik bir işlemdir. Araç periyodik bakım fiyatları 2023 seçenekleri gündeme geldiği zaman markadan hatta modelden modele bile farklılıklar vardır. Bundan dolayı şayet aracınıza periyodik bakım yaptıracaksanız mutlaka detaylı bir araştırma yapmalısınız.

Aracınızı kullanmaya başlamadan önce genel bir kontrol yaptırmanız önemlidir. Bu, durumu hakkında kendinize güvenmenize ve gelecekte herhangi bir sorunun oluşmasını önlemenize yardımcı olacaktır. Periyodik bakım farklı süreçleri içine alan titiz bir çalışma alanı olarak karşımıza çıkar. Lastiklerin ve tekerleklerin incelenmesinden tutun da sıvı seviyelerinin kontrol edilmesine kadar farklı işlemler periyodik bakımın içerisinde yer alır.

 Araç periyodik bakımında Lastiklerinizin yan duvarlarında çıkıntı veya çatlak olmadığından emin olmanız gerekir. Şayet bir sorun varsa değiştirmeniz her zaman önerilir. Ayrıca kazalara neden olabilecek çatlak veya hasarlı tekerlek olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekir. Aracınızın içindeki tüm sıvıların uygun seviyelerde olduğundan emin olmanız gerekir. Burada aşağıda sıraladığımız kontrollerin yapılması gerekir;

 • Motor yağı
 • Soğutma suyu
 • Antifriz
 • Fren sistemi
 • Şanzıman
 • Ön cam suyu
 • Hidrolik direksiyon yağı
 • Hava filtreleri
 • Yağ filtreleri
Araç Periyodik Bakım Fiyatları 2023

Araç periyodik bakım konusunda kullanıcı el kitabı, marka ve modele bağlı olarak her bir sıvı türü için tavsiye edilen seviyeler hakkında bilgi içerecektir. Bu arada aracınıza gereksiz yere zarar vermemek için bu talimatlara dikkatle uymanız gerekir. Araç periyodik bakım fiyatları 2023 yılı seçeneklerin yapılacak olan işlemlere göre değişiklik gösterse de 2 bin TL ile 10 bin TL arasında bir periyodik bakımdan söz edebiliriz.

Araç periyodik bakımında yapılacaklar
Cam Suyu ve Sileceklerin Kontrol EdilmesiMotor Yağı ve Yağ Filtresi Değişimi
Hava ve Polen Filtresi Kontrol DeğişimiYakıt Filtresi Kilometre Kontrolü
Ön Balata Kontrol EdilmesiSüspansiyon Kontrolünün Yapılması
Aks Körükleri Kontrolünün YapılmasıAkü Kutup Başları Kontrolünün Yapılması
Direksiyon Körükleri Kontrolünün YapılmasıFren Hortumları Kontrolü
Yakıt Hortumları KontrolüDış Lamba Sinyal Kontrolü
Tüm Sıvı Sızıntıların KontrolüKaporta aksamı ve Lastiklerin Kontrolü
Dizel ve Benzinli Araç Bakım Fiyatları
Dizel ve Benzinli Araç Bakım Fiyatları

Dizel ve Benzinli Araç Bakım Fiyatları

Araç sahiplerinin düzenli bakıma ayak uydurmaları önemlidir. Dizel motorlar benzinli motorlardan daha dayanıklıdır ve eskisi kadar bakım gerektirmez. Ancak gelecekte sorun yaşamamak için daha fazla dikkat gerektirir. Her iki yakıt türüyle çalışan araçların kendine özgü bir çalışma sistemine sahip oldukları bilinmektedir.

Periyodik Bakımın Kapsamı2023 Güncel Fiyat Aralığı
Yağ Ekleme+Yağ-Hava Filtreleri Değişimi1. 300 TL – 1.700 TL
Yağ Ekleme +Yağ-Hava-Polen Filtreleri Değişimi1.500 TL – 1.900 TL
Yağ Ekleme +Yağ-Hava-Yakıt Filtrelerinin Değişimi1.400 TL – 2.000 TL
Yağ Ekleme +Yağ-Hava-Polen-Yakıt Filtrelerinin Değişimi1.600 TL – 2.100 TL
Motor Yağı ile Yağ Filtresinin Değişimi800 TL – 1.500 TL
Hava Filtresinin Değişimi450 TL – 900 TL
Yağ Filtresinin Değişimi450 TL – 950 TL
Akü Değişimi İçin İşçilik Ücreti350 TL – 500 TL
Arka Set Fren Balataları Değişimi Fiyatı1.400 TL – 2.000 TL
Ön –Set Fren Balataları Değişimi Ücreti1.400 TL – 2.100 TL
Arka – Set Fren Diskleri Değişimi Fiyatı1.600 TL – 2.200 TL
Ön – Set Fren Diskleri Değişimi Fiyatı1.700 TL – 2.300 TL
Fren Hidroliği Değişimi Fiyatı350 TL – 600 TL
Tek Taraflı Stop Ampülü Değişimi Ücreti150 TL – 200 TL
Tek Taraflı Far Ampülü Değişimi Ücreti120 TL – 200 TL
Klima Genel Temizlik Ücreti100 TL – 200 TL
Cam Sileceği Lastiği Değişimi Fiyatı150 TL – 210 TL
Tek Taraflı Rot Başı Değişimi Ücreti800 TL – 1200 TL
Dizel Araç Bakım Fiyatları Ne Kadar?
Dizel Araç Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Dizel Araç Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Özellikle dizel araç sahibi olan veya kullananlar farklı kriterlere dikkat etmek durumundadır. Buna otobüsler, kamyonlar ve diğer araçlar dahildir. Dizel motorlar, benzinli motorlardan daha güçlü ve verimlidir, ancak daha sık bakım ve bakım gerektirirler. Bu adımları takip ederseniz, dizel motorunuzu yıllarca çalışır durumda tutabilirsiniz;

 • Yağı düzenli olarak değiştirin
 • Hava filtresini sık sık temizleyin
 • Tüm sıvıların dolu olduğundan emin olun
 • Yakıt sızıntısı olup olmadığını kontrol edin
 • Kayışlarda ve hortumlarda aşınma olup olmadığını kontrol edin

Aracınızın hava filtresini yılda bir değiştirin. Ulaşmakta zorlanıyorsanız, arabanızı kendiniz yapmaya çalışmak yerine bir tamirciye götürün. Unutmayın hava filtreleri yanıltıcıdır! Çünkü birden fazla boyut ve şekil vardır ve bunlar araba markaları ve modelleri arasında değiştirilemez. Arabanız için hangi filtre boyutunun doğru olduğunu bilmiyorsanız, mutlaka profesyonellerden destek almalısınız.

Dizel Araç Bakım Fiyatları Ne Kadardır

Araç bakımı açısından motorunuzu olabildiğince temiz tutmaya özen göstermeniz her zaman önemlidir. Bu, motorda meydana geldikten sonra çıkarılması zor olan çamur birikmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Soğutma suyu seviyesini kontrol etmeniz de gerecektir. Uygun seviyede olduğundan emin olmak için soğutma suyu seviyesini aylık olarak kontrol etmelisiniz. Düşük olduğunu fark ederseniz, uygun seviyeye ulaşılana kadar daha fazla soğutma sıvısı eklemelisiniz.

Dizen aracınız için üretici spesifikasyonları dahilinde olduğundan emin olmak için lastik basıncını aylık olarak kontrol etmeniz periyodik bakımın kritik aşamaları arasında yer alır. Sızıntı olup olmadığını kontrol etmek de gerekir. Bir sızıntı olabileceğinden şüpheleniyorsanız, hortumların ve radyatörlerin etrafındaki sızıntıları aylık olarak kontrol etmelisiniz. Araç periyodik bakım fiyatları 2023 yılında aracınızın modeline bağlı olarak değişecektir.

Benzinli Araç Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Benzinli Araç Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Benzinli araç bakım fiyatları aracın özelliklerine göre değişir. Buradaki bakım işleminin son derece titiz bir süreci beraberinde getirdiğini ifade etmek gerekir. Benzinli araçlarda yağ seviyesini düzenli olarak kontrol etmek önemlidir. Bunu nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız, bilen birine sorun veya çevrimiçi olarak okuyun. Performansını önemli ölçüde etkileyebilecek aşırı sıcak ve soğuk hava dahil tüm koşullar için test edildiğinden yalnızca önerilen yağı kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

YouTube video
Araç Periyodik Bakım Fiyatları 2023

Tüm ışıkları kontrol edin ve düzgün çalıştıklarından emin olmanız benzinli araçlar için kritik bir etkiye sahiptir. Gerekirse ampulleri değiştirin ve sisli veya kirli görünüyorlarsa temizlemeniz de gerekebilir. Bir de diş derinliğini kontrol ederek ve yüksek hızlarda sürerken kazalara veya patlamalara yol açabilecek düşük kaliteli lastiklere işaret edebilecek herhangi bir kesik, çıkıntı veya başka hasar olup olmadığına bakarak lastikleri incelemelisiniz. Böylece Araç periyodik bakım fiyatları 2023 güncel listesine dair kapsamlı bilgilere yer verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.