Araba sevdalılarına özel!

Honda Civic Arıza Lambaları

0 0

Honda Civic arıza lambaları, araçta meydana gelen arıza konusunda net bilgileri sürücüye ulaştırmaktadır. Honda Civic araçlarda bulunan arıza lambaları sürücülerin araçlarda olan sorunları fark etmesi ve bu durumlara karşı önlem alabilmesi içindir. Bu uyarılar görüldüğünde sürücülerin en kısa zamanda servise gitmesi gereklidir.

Emniyet Kemeri İkaz Lambası; bu ikaz hem sürücü hem de yolcular emniyet kemerini takmadığında yanar. Araç çalıştırıldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Şoför bu uyarıya aldırmazsa bir süre sonra ikaz ışığının yanında sesli uyarı da başlar.

Anahtar İkaz Lambası; bu uyarı kontak anahtarı takılı iken aracın kapısı açılırsa ortaya çıkar. Sürücünün anahtarını araçta unutmaması içindir. Bu durumda kontaktan anahtarı çıkarmanız gerekir.

Anahtar Üzerinde Ünlem İkaz Lambası; Araçlarda bulunan anahtarsız giriş sistemlerinde bir arıza olduğunda ortaya çıkar.  Honda Civic arıza lambaları söz konusu olduğu zaman karşımıza son derece titiz bir süreç çıkmaktadır.

Üzerinde İngiliz Anahtarı Olan Araç İkaz Lambası; araçlarda bakım zamanı geldiğini gösterir. Bu uyarıyı gördükten sonra 30 gün içinde sürücülerin aracı servise götürmesi önerilir.

Araç Denge Destek İkaz Lambası; bu sistem kaygan yüzeylerde ve virajlarda aracın çekişini düzenler. Araç her çalıştırıldığında bir kere yanıp söner. Eğer devamlı yanıyorsa sistemde bir arıza var demektir. Bu durumda sürücüler sistemi kapatarak yola devam edebilirler. Ama en kısa sürede servise gitmeleri şarttır.

Su Üzerinde Anahtar Simgesi; bu işaret motor soğutma suyunun sıcaklığı düşük olduğunda yanar. Su sıcaklığı normal hale geldiğinde ise söner. Eğer su sıcaklığı normal göründüğü halde yanmaya devam ediyorsa bir arıza var demektir.

Honda Civic arıza lambaları

Benzinlik İkaz Lambası; bu işaret aracın deposunda ki yakıt 7,5 litrenin altına düştüğünde yanar. Sürücülerin en kısa sürede yakıt almaları gerektiğini gösterir.

Vites İkaz Lambası; bu işaret sürücülerin işini kolaylaştırmak için düz vitesli araçlarda yer almaktadır. Bu işaret yandığında sürücüler vites yükseltmeleri gerektiğini anlamalıdırlar.

Econ İkaz Lambası; Civic model araçlarda yakıt tasarrufu sağlamak için geliştirilmiş Econ sistemini aktif ettiğinizde bu işaret yanar. Özellikle sıkışık trafikte sürücüler bu sistemi kullanabilir.

Şanzıman İkaz Lambası; normalde bu işaret araç çalıştığında bir kere yanar ve söner. Fakat bir arıza durumunda sürekli yanmaya başlar. Böyle bir durumda aniden kalkmamalı ve hızlanmamalısınız. En kısa sürede servise gitmelisiniz.

M2 İkaz Lambası; sıralı vites değiştirme modu aktif olduğunda yanar.

İmmobilizer İkaz Lambası; sürücü anahtarı taktığında sistem anahtarı tanımazsa bu işaret yanıp sönemeye başlar. Bu durumda sürücü aracı çalıştıramaz. Anahtarı çıkarıp bir süre bekleyip tekrar takmak bazen işe yaramaktadır. Fakat olmuyorsa çekici ile aracı servise götürmek gerekebilir.

Bagaj İkaz Lambası; bagaj tam olarak kapılı olmadığında yanar. Araç çalıştığında da bir kere yanar söner.

Honda Civic Arıza İşaretleri

İçerik Tablosu

Honda Civic Arıza İşaretleri

Motor Arıza Lambası; araç çalışıyorken bu ikaz lambası yanıyorsa motor emisyon sisteminde bir sorun var demektir. Bu işaret yandıktan sonra performans düşebilir ya da araç çok daha fazla yakıt tüketebilir. En kısa sürede bir servise gitmek şarttır.

Hava Yastığı Uyarı İşareti; hava yastığı sisteminde arıza olduğunda yanar. Bu işaret yandıktan sonra sürüş tehlikeli hale gelir. Çünkü kaza anında hava yastıkları açılmayacaktır.

ABS Uyarı Lambası; ABS fren sisteminde arıza olduğunun göstergesidir. Bu ikaz lambası sürekli yanıyorsa sürücüler aracı dikkatli sürmelidir. Frenler çalışmaya devam edecektir. Fakat eskisi kadar efektif olmayacaktır.

Hidrolik Direksiyon Arıza Lambası; direksiyon hidrolik sisteminde arıza olduğunda yanar. Normal durumlarda sadece kontak açıldığında kısa süreliğine yanıp söner. Eğer direksiyon hidroliği arıza yaptıysa aracı yönetmek zorlaşacaktır. Bu nedenle en doğru hamle uygun bir yerde durup çekici çağırmak olacaktır.

Yağ Basıncı İkaz Lambası; aracın yağ seviyesi düşük olduğunda ortaya çıkar. Önemli bir uyarıdır. Mutlaka aracı durdurup yağ seviyesini kontrol etmeniz gerekir. Aksi taktirde aracın parçaları hasar alabilir. 

Honda Civic Arıza Lambaları Nasıldır?

Honda Civic Arıza Lambaları Nasıldır?

Honda Civic ’de yer alan arıza lambaları oldukça standarttır. Bu sayede araca ilk kez bir sürücü bile ikaz lambalarının çoğunu anlayabilir. Göstergelerin konumlandığı noktalar ve büyüklükleri gayet yeterlidir. Sürücüler ikaz lambalarından biri yandığında bunu kolaylıkla anlayabilirler. İkaz lambalarının detaylı olması da sürücülerin işini kolaylaştırır. Böylece sürücüler araçta ki her özelliğe kolaylıkla hâkim olabilirler. Tüm bu bilgiler ışığında Honda Civic arıza lambaları aracınızdaki arızaya dair daha isabetli bir şekilde karar vermenize neden olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.