Araba sevdalılarına özel!

Golf Hangi Segment?

0 16

Golf hangi segment? Alman otomobil üreticisi olan Volkswagen markasının sevilen modellerinden birisi olan Golf 74 yılından beri üretilmektedir.  Şu ana kadar teknolojik gelişmelerle donanımsal özellikleri artan ve kasası makyajlanan araç 8 nesil geçirmiştir. Peki, Golf hangi segment? İşte bu ve benzeri sorulara dair merak edilenlerin tamamı!

 2019 yılında 8. Nesli tanıtılan araç piyasaya çıktığı ilk günden itibaren dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır. C segment araç orta gelir seviyesinde ki alıcılara yönelik tasarlanmıştır. İç genişliği ve bagaj hacmi konusunda cömert davranan araç aileler tarafından da sevilerek kullanılmaktadır.

Bu modelin ilk serileri o zamanlar oldukça sevilen bir diğer model olan Beetle ’ın yerine gelmesi amacıyla çıkarılmıştı. Bu nedenle daha kompakt bir tasarıma sahipti. Ama bir süre sonra araç kendi hayran kitlesini oluşturmayı başardı. Haliyle Volkswagen markasının şöhretli başka bir serisi olarak anılmaya başlandı.

Golf hangi segment

Volkswagen Golf Hangi Segment?

Yüksek satış rakamları elde eden otomobil her girdiği piyasada üst sıralara oynadı. Amerika’da Rabbit adıyla tanıtılmasının ardından zamanın pek çok ünlü markasını geride bırakmayı başardı. Zamanında keskin hatalara sahip bir görüntüyle çıkan araç birçok farklı modele ilham olmayı da başardı. Escort, Omni ve Cavaller bu modellerden bazılarıdır. İlerleyen yıllarda Golf modeli birçok değişiklik geçirmiş ve çağa ayak uydurmuştur.   

Bunun için zamanının önde gelen markaları satın alınmış ve teknolojileri modele entegre edilmiştir. Birçok mühendis modelin tasarımını aracın veriminin yüzde 100 olması için titizlikle çizmiştir. Örneğin bagaj hacminin artırılması için mühendisler birçok farklı tasarım üzerinde çalışmış ve en sonunda arka kısmı dik şeklide bitirmişlerdir. Böylece önden çekiş sistemi çok daha verimli bir şekilde çalışmaya başlamıştır.

Bagaj hacmi küçük boyutlu araçlara göre çok daha yüksek bir hale gelmiştir. Model sürücüye birçok özelliği bir arada sunmayı amaçlamaktadır. Bunlar;

  • Konfor
  • Sürüş güvenliği
  • Düşük yakıt tüketimi
  • Performans

Vadettiği bu özelliklerin çoğunu verebilmiş bir model olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Yol tutuşu konusunda oldukça başarılı bir araçtır. Sürücüler geçmişten günümüze kadar aracın performansından şikâyet etmemiştir.  Atik ve performansı üst noktalarda bir araç olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki, Golf hangi segment? Dahası hangi sınıftır? İşte detaylar!

Volkswagen Golf Hangi Segment?

Golf Hangi Sınıf Araç

C segment bir araç olan Golf ’ün dinamik görüntüsü özellikle gençleri büyülemektedir. Performans tutkunu gençlerin hayallerinde her zaman bir Golf araca sahip olmak vardır. Hatları zamanla yuvarlaklaşan araç bu haliyle çok daha sportif görünmektedir. Birçok farklı renge sahip olması da daha çok sürücüye hitap etmesini sağlamıştır. Son çıkan modelleri fiyat olarak pahalı da olsa hala ülkemizde azımsanmayacak satış rakamlarına sahiptir.

Modelin sonra çıkan versiyonunun giriş paketinde 1000 cc motor yer almakta. 200 Nm tork üretebilen bu motor 200 kilometre hızı zorlayabiliyor. Aracın zamanla daha da genişlediğini söylemek mümkün. Uzunluğu 4,2 metre olan aracın genişliği ise 1,7 metre. Arka koltuk mesafesi biraz dar olsa da 4 kişi nispeten konforlu bir seyahat yapabilecektir. Aracın ağırlığı 1.2 ton civarında.

Fakat ağırlığına rağmen hantal kalmıyor. Tabi bu durum 1,5 ve üstü motor hacimlerine sahip olan araçlar için geçerli. Motor hacimleri düştükçe ne yazık ki performans düşmeye başlıyor. Sürücülere tavsiyemiz düşük motor hacimli araçlar alacaklarsa turbo özelliği olan modellere tercih etsinler. Böylece çok daha iyi performans alabilirler. Düşük motorların tek avantajı düşük yakıt tüketim değerleri sunmasıdır.

Golf Hangi Sınıf Araç

Golf Teknik Özellikleri Nasıldır?

1,5 altı hacimlere sahip motorlarda ortalama şehir içi yakıt tüketimi 6,4 litre civarında olmaktadır. Şehir dışı yakıt tüketimi ise 4,9 litre civarında olmaktadır. 50 litre yakıt deposuna sahip olan aracın 5 litre civarında yakıt tükettiğini söyleyebiliriz. Otomatik ve düz vites seçenekleri olan araç donanım bakımından sürücüleri mutlu edecektir. Son modellerinde kokpit oldukça dijital bir hale gelmiştir.

Golf Teknik Özellikleri Nasıldır?

Sürücü ön konsolda ki ekrandan birçok özelliği kontrol edebilmektedir. Aracın farları LED Matrixtir. Yapay zekâ desteğine sahip olan farlar çok daha etkin bir aydınlatma sağlamaktadır. Direksiyonunda ve ön koltuklarında ısıtma bulunmaktadır. İçine yaz kış sürücüleri konforlu hissettirecek 3 bölgeli iklimlendirme sistemi konumlandırılmıştır. Bunun yanında araç alüminyum jantlara sahiptir. Kokpitinde ise ambiyans aydınlatma bulunmaktadır. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.