Araba sevdalılarına özel!

Skoda Hangi Ülkenin?

0 55

Skoda hangi ülkenin? Ülkemizde de ilgi gören bir araç markası olarak dikkatleri üzerine çeken Skoda, 1895 yılında Laurin ve Klement olarak kurulan bir Çek otomobil üreticisi olan bir markadır. Skoda Auto, önde gelen Çek otomobil üreticisi ve Avrupa’nın en büyük binek otomobil üreticilerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şu anda Orta Avrupa’nın dördüncü büyük otomobil üreticisi konumunda yer almaktadır. 1991 yılı itibariyle Volkswagen Grubu satın alınan Skoda, bu tarihten sonra oldukça hızlı bir gelişim sürecine dahil olmuştur.

Skoda markasının genel merkezi, her şeyin 1895 yılında bisiklet ve motosiklet üretimi ile başladığı Çek Cumhuriyeti’nin Mlada Boleslav kentinde bulunmaktadır. Skoda aslen bir bisiklet üreticisi olmasına rağmen, 1906 yılında Hans Ledwinka adlı Avusturyalı bir mühendisin onlar için 485cc tek silindirli bir motor tasarlamasıyla motosiklet üretmeye başlamıştır. Bu aşamadan sonra hızlı bir gelişim sürecine dahil olan markanın daha çok uygun fiyatlı araçlarıyla dikkatleri üzerine çektiğini ifade edebiliriz.

1912’de Skoda ilk kendi tasarımını tanıtarak, otomotiv sektörüne giriş yapmıştır. 1937 yılına kadar çeşitli makyajlarla üretilen Favorit A5 adlı 4 silindirli bir model bu markayla zaman içerisinde özdeşleşmiştir. Bu model aynı zamanda seri kamyon üretimine de tanık olmuştur. Hatta sonraki süreçte dahi Favorit modeli pek çok farklı modele ilham kaynağı olmuştur. Bu durum Skoda markasına dair soruların da sayısını arttırmaktadır. Peki, Skoda hangi ülkenin? Dahası Skoda hangi ülkenin arabası? İşte merak edilenlere dair yanıtlar!

Skoda hangi ülkenin
Skoda hangi ülkenin

Skoda hangi ülkenin arabası

Skoda, 1895 yılında Laurin ve Klement adıyla kurulan bir Çek otomobil üreticisi olarak dikkatleri üzerine çeken uluslararası bir markadır. 2000 yılında Volkswagen Group’un tamamına sahip olduğu bir yan kuruluş olan Skoda 2017 yılında ise PSA Groupe tarafından satın alınan bir marka olarak ön plana çıkmaktadır. Şirketin adı Çekçe “skoda” zarar ve “mutlu” kelimelerinden türetilmiştir. Dolayısıyla bu firmanın üretimi sonraki sürecinde kendine özgü bir hikayesi bulunmaktadır.

Skoda Auto şu anda altı farklı lokasyonda kullanıcısının karşısına çıkmaktadır. Özellikle Fabia, Rapid, Yeti ve Superb gibi modeller üreten markanın anı zamanda konfor noktasında da etkili bir yapıya sahip olduğu biliniyor. Skoda Auto kurulduğu ilk günden bu yana hızlı bir gelişim sürecine dahil olmuş ve adından sıklıkla söz ettirmeyi başarmış olan bir marka olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Ülkemizde de son zamanlarda yoğun bir düzeyde ilgi gören markanın aynı zamanda uygun bütçeli bir şekilde satışa sunulduğu da biliniyor.

Skoda hangi ülkenin arabası

Skoda hangi ülkenin markası

Skoda, merkezi Mlada Boleslav, Çek Cumhuriyeti’nde bulunan bir Çek otomobil üreticisi olarak ön planda yer almakla birlikte günümüzde Volkswagen Grubu’na ait olan bir markadır. Skoda, 1895’ten beri otomobil üreten bir marka olarak köklü bir geçmişe sahiptir. Şirketin ilk modeli, hava soğutmalı 744 cc (44,8 cu inç) V-ikiz motora ve şaft tahrikine sahip arkadan çekişli bir otomobil olan Laurin ve Klement A7 modeliydi. 1905 yılına gelindiğindeyse bu marka toplamda 43 araba ve kamyon üretirken, buhar motorlarının üretimine de 1914 yılı itibariyle devam etmiştir.

Özetle Skoda; 1925’te ilk arkadan motorlu araba modeli Skoda Popular’ı üretmiş, sonraki süreçte farklı modellerle karşımıza çıkmaktadır.  Bu arada Skoda tarafından üretimi yapılan ilk model 1924 yılında Ford ve Fiat kamyonlarına rakip olarak tanıtılmıştır. Daha sonra, Skoda’nın otobüs üreticisi olarak ünü 1936’da troleybüs üretimiyle başlamıştır. Bu araçlar aynı zamanda Amsterdam veya Zürih gibi diğer Avrupa şehirleri tarafından da kullanılmıştır. Dolayısıyla Skoda markasının 1930’lu yıllarda dahi Avrupa’da bilinen bir marka olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Skoda hangi ülkenin markası

Skoda nerede üretiliyor

Skoda hangi ülkenin? Ülkemizde de ilgi gören bir marka olarak Skoda, Çek asıllı bir uluslararası markadır. Skoda’da günümüz itibariyle Çekya’da Mladá Boleslav kentinde üretilmektedir. Ayrıca Hindistan’ın Aurangabad ve Maharashtra kentlerinde de bu markaya ait araçlar üretilmektedir. Bir de Endonezya Cakarta da araç üretilen kentlerden birisidir. Rusya, Vsevolozhsk, Slovakya; Pelhošťany ve Polonya; Gliwice-Sudety kentlerinde bu markaya ait araçlar üretildiği biliniyor.

Özetle Skoda, 1895’ten beri otomobil üreten bir Çek otomobil üreticisi olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu şirket, 1890 yılında Mladá Boleslav’da Václav Laurin ve Václav Klement tarafından kuruldu. 1895 yılında bisiklet ve motosiklet üretmeye başlamıştır. Sonraki süreçte otomotiv sektöründe de yer alan markanın günümüz itibariyle uluslararası ortamlarda en çok araç satan markalar arasında yer almayı başarmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.