Araba sevdalılarına özel!

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası

0 3

Ruhsatsız araç kullanma cezası hemen her yıl güncellenmektedir. Günümüzde bazı çalıntı araçların ruhsatları olmayabiliyor bu yüzden trafik denetlemelerde polis ekipleri ilk önce sürücü belgesini ve daha sonrasında aracın ruhsatını isterler. Aracın ruhsatı o aracın kimliği gibidir ruhsatında rengi plakası motor gücü muayene bilgilerine dair tüm her şeyi o aracın ruhsatında yazılıdır polisler durdurup sorguladığı aracın sürücüsüne ilk önce ehliyet ve ruhsatını sormaktadır. Ruhsatsız araç kullanma cezası yanınızda ruhsat bulundurmadığınız zaman uygulanmaktadır.

Günümüzde çok önemli bir yeri vardır aracı ruhsatı olmadan her hangi bir yerden bir yere hareket ettirmek mümkün değildir aksi taktirde çalıntı araç diye düşünülür 2021 yılında araçta ruhsat yok ise cezası 122 TL olan ceza fiyatı 2022 yılında günümüzde 166 TL olarak zam getirilmiştir araçta ruhsat yok ise aracın sürücüsünü öğrenebilmek amacı ile polisler sistemden bakarak öğrenebiliyorlar ve cezayı öyle kesebilirler fakat aracın sahibi siz değilseniz ise ve ruhsatınız yoksa o aracı çekici yardımı ile otoparka götürüp trafikten men edilir.

Ruhsatsız araç kullanma cezası 2023 yılı itibariyle yüzde 36’ın üzerinde artış gösterecektir. Bu henüz netlik kazanmış olmasa da 2023 yılında ortalama ceza miktarını 300 TL civarına çıkabileceğini ifade edebiliriz. Şayet bu tür bir ceza alırsanız karşılığı sadece para cezası da olmayacaktır. Bununla birlikte -10 puan da ceza puanı ehliyetinize yazılacaktır. Bir de şayet bu ceza miktarını 15 gün içerisinde öderseniz böyle durumlarda yüzde 25 oranında bir indirim yapılmaktadır.

Ruhsatsız araç kullanma cezası

Ruhsatsız araç kullanma cezası ne kadardır

Günümüzde çoğu insanlar ruhsatsız araç kullanmasından ötürü göze kolay ve basit gelse de aracınızın otoparka götürülüp trafikten men edilme olasılığı vardır ruhsatsız araç kullanma cezası 2021 yılında 122TL iken günümüz 2022 yılında ise 166TL olarak zam getirilmiştir. Fakat 15 gün içerisinde ceza ödemesini yaparsanız ceza fiyatında %25 oranında bir indirim hakkınız oluyor bu indirim ile beraber 91TL ceza fiyatı ödersiniz ve sürücü belgenize 10 ceza puanı eklenir.

 Ruhsatsız araç kullanma cezası puanlarınız arttıkça sürücü belgeniz süresiz olarak men edilip tekrardan sürücü belgesi çıkartmak zorunda kalabilirsiniz. Trafik ekibinden her hangi bir polis aracın size ait olup olmadığını kesinleştirdikten sonra cezanızı ödeyebilirsiniz. Böyle durumlarla karşılaşmamamız için ruhsatınızı yanınızda bulundurmanızda ve trafik kurallarına uygun hareket etmenizde fayda vardır. Ruhsatsız araç kullanma cezası konusunda dikkatli davranmanız gerekmektedir.

Ruhsatsız araç kullanma cezası ne kadardır

Araçta ruhsat bulundurmama cezası

Artık günümüzde trafik polisleri çok sıkı denetim yapmakta ve sizi durdurduğunda size ilk sorduğu 2 soru vardır. Bu sorulardan birisi ehliyet diğeri ise aracın ruhsatıdır aracın ruhsatı arabada yok ise o aracın size ait olup olmadığını kanıtlamak için sistemine aracın bilgilerini girip size ait olup olmadığını doğruladıktan sonra 166 TL cezanızı kesilir. Sürücü belgenize ise 10 ceza puanınız eklenir. Eğer aracın sizin ile bir bağlantısı yoksa yani araç sizin değil ise ve ruhsatı yok ise o araç çalıntı olarak kabul edilir.

Böyle durumlarda polis ekipleri her hangi bir çekici çağırıp o aracı otoparka çeker. Daha sonrasında o araç trafikten men edilir. Ruhsatsız araç kullanma cezanızı gelir idaresi başkanlığı internet sayfasından ödeyebilirsiniz. Ayrıca bu tarz cezalarda her hangi bir taksitlendirme işlemi bulunmamaktadır. Ruhsatsız araç kullanma cezası konusunda dikkatli hareket etmek pek açından önemlidir.

Araçta ruhsat bulundurmama cezası

Ruhsat nedir ve ne işe yarar

Ruhsat aracınızı satarken veya satın alırken noter memuru tarafından tekrardan noter evrağı düzeltilip aracı yeni ruhsatıyla beraber sahibine verir. Muayenelerden geçerken egzoz ve diğer muayene seviyesinden geçerken o ruhsata işlenir ruhsatı olmayan araç ne satılabilir ne satın alınabilir. Hatta bu şekilde araçlar muayenelere bile giremez.

Yolda her hangi bir ekip polis ile karşılaşırsanız adınıza işlem uygulanıp aracın çalıntı olup olmadığını sisteminden onaylayarak cezanızı kesip ve sürücü belgenizden 10 ceza puanınız eklenir. Fakat aracın ruhsatı yanınızda ise bu gibi her hangi cezalara mahrum kalmazsınız günümüzde araçların bilgilerini sürücüsünü plakasını rengini ve birçok bilgisini kapsar yani bir nevi aracın kimliği gibidir. Sokakta insanların kimlik taşıma gibi zorunluluğu var ise araçlarında ruhsat taşıma zorunluluğu vardır.

Yoksa aksi taktirde cezalara mahrum kalabilirsiniz eğer aracınızın ruhsatını olurda kaybederseniz ise derhal ilk olarak ruhsatınızın çalındığı il veya ilçenin en yakın emniyet müdürlüğüne gidip haber vermelisiniz. Elinizi çabuk tutmalısınız ekstra olarak da sosyal medyalara gazetelere ilan vermeniz gerekebilir. Unutmamak gerekir ki Ruhsatsız araç kullanma cezası sıklıkla kesilen bir cezadır.

Yeni ruhsat çıkarma ücreti ise motorlu araçlarda resmiyet belgesi yani tescil belgesi 250TL olup aracınızı satın alırsanız veya satarsanız ise ödemeniz gereken ücret 457TL yeni ruhsat eksiksiz tamamlanıp ve yanlış yok ise başvuru tarihinizden itibaren 30 gün içerisinde ruhsat verilir. Böylece ruhsatınızı almış olursunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.