Araba sevdalılarına özel!

Arabanın Kaloriferi Isıtmıyor

0 1

Arabanın kaloriferi ısıtmıyor sorunu özellikle kış aylarında çokça soruluyor. Esasında bu sorunun pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Peki, arabanın kaloriferi ısıtmıyor sorunu nedir, çözümü nasıldır? İşte bu ve benzeri sorulara dair merak edilenlerin tamamı!

Kış aylarının vazgeçilmez sistemlerinden birisi ısıtıcılardır. Konforlu bir şekilde seyahat etmeyi sağlayan ısıtıcılar bazen çalışmamazlık edebilir. Standart bir ısıtma sistemi soğutma suyu üzerinden çalışır. Motor çalışırken ortaya çıkan ısı kanalların içinde dolaşan soğutma sıvısı sayesinde bertaraf edilir. Soğutma sıvısına geçen ısı ise radyatör sayesinde atılır. Su ile soğutulan sistemlerde çift radyatör bulunur. Soğutma sıvısının ısınan suyu bir radyatörden diğerine aktarılır. Aktarılan radyatörde bunu ısıtma sistemi için kullanır.

İşte ısıtma sistemi soğut üflüyorsa bu döngüde bir aksilik olmuş demektir. Isıtma sisteminde oluşabilen en bilindik sorun radyatörün tıkanmasıdır. Özellikle yaşlı otomobillerde radyatör tıkanması sıklıkla görülür. Ayrıca sürücüler kalitesiz antifiriz ve saf su kullanıyorsa yine tıkanma sorunu görülebilir. Bunun çözümü olaraksa sürücüler radyatör temizleyici kullanabilirler. Bu kimyasallar hafif tıkanmalarda oldukça etkilidir. Kısa sürede radyatörünüzü açacak ve aracınız sıcak üflemeye başlayacaktır. Ağır tıkanmalarda ise farklı çözümler denenmelidir.

Bunların en bilineni servislerde uygulanan basınçlı cihazlarla temizliktir. Bunun için öncelikle tıkanmış radyatör sökülür. Açıcı cihaza bağlanır. Daha sonra içinden temizleyici sıvı geçirilir. Oldukça başarılı olan bu yöntem uygulanırken dikkatli olunmalıdır. Eğer basınç iyi ayarlanmazsa radyatör zarar görebilir. İçinde çatlaklar oluşabilir. Radyatör eski yerine bağlandıktan sonra kaçak yapmaya başlayabilir. Bu nedenle seçtiğiniz firmayı dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz.

Arabanın kaloriferi ısıtmıyor

İçerik Tablosu

Arabanın Kaloriferi Neden Isıtmaz

Araç kaloriferi ısıtmıyorsa bunun başlıca sebepleri şunlardır;

  • Kalorifer vanası arızalı olabilir
  • Vana kontrol ekipmanları hasarlı olabilir
  • Radyatör tıkalı olabilir
  • LPG montajı sırasında kalorifer boruları hasar almış olabilir
  • LPG montajı sırasında bağlantılar yanlış yapılmış olabilir

Oluşan bu sorunların çoğu eski model araçlar için geçerlidir. Günümüzde araçlarda ki sistemler sensörler yardımıyla denetlenmektedir. Olası arızalar yol bilgisayarlarında gösterilmektedir. İklimlendirme sistemleri artık tek bir kutu kadar alan kaplayan kompakt sistemlerdir. Eski araçlarda bu sorunlardan birisinin olup olmadığını anlamak için aracın verdiği tepkiler incelenmelidir.

YouTube video

Öncelikle aracınız soğuk üflediğinde hararete bakmanız gerekir. Aracın ısıtıcı sistemi motor sıvısına bağlı olduğundan hararet düşükse gelen havada sıcak olmayacaktır. Hararetin 40 ila 50 civarında olduğu durumlarda kalorifer en fazla ılık hava üfleyecektir. Araç bir miktar hareket ettikten sonra kaloriferi çalıştırmayı deneyin. Araç harareti yükseldiği halde soğuk üflüyorsa bu noktada sorun termostatta olabilir.

Servise gidip termostatı değiştirmekten başka bir çare olmayacaktır. Kaloriferi açtığınızda bazı peteklerden sıcak bazı peteklerden soğuk hava gelebilir. Bubazı peteklerin tıkandığını gösterir. Eğer araçlar konusunda bilginiz varsa tıkalı olan petekleri çıkarıp temizleyebilirsiniz. İsterseniz aynı temizlik işlemini servislerde de yaptırabilirsiniz. Kalorifer peteklerinin bazıları soğuk üflemeye devam ederse peteklerin değişmesi gerekiyor demektir.

Arabanın Kaloriferi Neden Isıtmaz

Arabanın Kaloriferi Isıtmıyor Çözümü Nedir?

Kaloriferi açtığınızda soğuk hava gelmesi ağır ya da hafif sorunlardan kaynaklanabilir. Hafif sorunlar tıkanıklık ya da kirlilikten kaynaklı olabilir. Ağır sorunlar ise genelde sistemde yaşanan hatalardan kaynaklanmaktadır.  LPG montajının yanlış yapılması özellikle yetkisiz noktalarda LPG taktırıldığında görülür. Sisteme yeni eklenen parçaların yanlış bağlantı noktalarına takılması sonucunda olur. Bu durumda en kısa zamanda yetkili bir servise girmek gereklidir. Bağlantılar sökülüp yeniden takıldıktan sonra sorun tamamen düzelecektir. Oluşabilecek bir diğer sorun ise devridaim pompasının arızalanmasıdır.

Bu pompa soğutma sıvısının motorun içinde dolaşmasını sağlar. Bu pompanın arızalanması aracın hararet yapmasın neden olacaktır. Aynı zamanda ısınan suyun radyatöre ulaşmasının da önüne geçecektir. Radyatöre su ulaşmadığından da kalorifer açıldığından sadece soğuk hava gelecektir. Bu durumun tek çaresi pompayı değiştirmektir. Pompa değişince uzun süreler sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edecektir. Görülebilecek olan sorunlardan biriside kalorifer sisteminde hava olması durumudur. 

Arabanın Kaloriferi Neden Isıtmaz

Hava olduğunda görülen en bilindik belirti gaza basıldığı zaman su şırıltısı şeklinde ses gelmesidir. Sistemin havası alındıktan sonra sistem sorunsuz şekilde çalışacaktır. Günümüzde araçlarında artık bu tarz sorunlar neredeyse görülmemektedir. Çünkü günümüz araçlarında kullanılan iklimlendirme sistemleri çok daha gelişmiştir. Bazı araçlarda elektrikli rezistans sistemleri vardır. Dışardan alınan hava bu sistemden geçirilip elektronik fanlar yardımıyla aracın içerisine dağıtılmaktadır. Bu yazımızda arabanın kaloriferi ısıtmıyor sorununa ayrıntılarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.