Araba sevdalılarına özel!

Plaka Değiştirme Ücreti 2023

0 37

Plaka değiştirme ücreti 2023 güncel rakamlarına bu yazımızda ulaşabilirsiniz. 2023 yılına henüz girdiğimiz için bazı ücretler güncellenmiş değil. Bunlardan bir tanesi de plaka değiştirme ücretidir. Günümüzde plaka değiştirme ücreti olarak 475 TL isteniyor. Plaka basım ücretleri ise tamamen istenen niteliklere göre değişiklik göstermektedir. İki plakanın basımı 160 TL ücret istenmektedir. Tek plaka basım ücreti ise 80 TL olarak belirlenmiştir. Plaka değişimi kişisel nedenlerden istenebilir. Bunun haricinde yıpranma ve kaza gibi nedenlerden de sürücüler değişim isteyebilmektedir.

Sürücüler genelde araçlarını kişiselleştirmek için plaka değişimine gidebilmektedir. Özel plaka adını verdiğimiz bu tarz plakalar için ücret ödemek gereklidir. Kişilerin öncelikle notere başvurmaları daha sonra form doldurmaları gerekir. Ardından sürücünün isteği değerlendirilir. İstenen plaka boştaysa ve sürücü alabilecekse talebine olumlu yanıt gelir. Daha sonra sürücü Şoförler Odasına gidip plakasını bastırıp kullanmaya başlayabilir. Günümüzde bütün plaka işlemleri noterde yapılmaktadır. Sürücü eski plakasını notere teslim etmelidir.

Plaka Basım Ücreti 2023

Eğer bu yapılmazsa sürücü noterden onay alamayacaktır. Uygun şartları yerine getiren sürücüler diledikleri kadar plakalarını değiştirebilirler. Normalde araç sahibinin plaka değişimi için başvurması gereklidir. Fakat kişilerin notere gitmek konusunda engeli varsa vasisi de kişi yerine başvuruda bulunabilmektedir. Ayrıca noterde aracın vergi borcu olup olmadığına da bakılmaktadır. Vergi borcu olan sürücüler bu borcun kapandığına dair belge getirmediği sürece yeni bir plaka alamaz. Plaka değiştirme ücreti 2023 söz konusu olduğu zaman plaka basım ücreti de karşımıza çıkmaktadır.

Plaka değiştirme ücreti 2023

Plaka Basım Ücreti 2023

Plaka basım ücreti tek plaka için 80 iki plaka içinse 160 TL’dir. Henüz ücret değişimi gerçekleşmediğinden yeni yılda ücretlerin ne kadar olacağı bilinmemektedir. Basım işlemleri için Şoförler odasına başvurmak gereklidir. Plaka değişimi için başvuran sürücüler ise aşağıda ki belgelere sahip olmalıdır. 

 • Nüfus cüzdanı
 • Satış ardından plaka değiştiriliyorsa araca ait eski belgeler
 • Değiştirilecek olan plaka
 • Satış arından plaka değiştiriliyorsa noterden alınmış olan satışa dair belgeler
 • Araca ait ruhsat
 • Araç sahibinin ikametgâh belgesi
 • Satış sonrası plaka değişiminde yeni yapılmış trafik sigorta poliçesi
 • Nakil dosyası (Şoförler Dosyasından alınır)
 • Satış sonrası plaka değişiminde alınan geçici tescil belgesinin aslı ya da fotokopisi

Plaka alma işleminden önce sürücülerin istedikleri plakanın başka biri tarafından alınmış olup olmadığını kontrol etmesi elzemdir. Plakalar eşsizdir. Her aracın plakası kendine özgüdür. Sürücü eğer plaka başka bir aracın üstüne tanımlıysa alamaz. Boş plaka sorgulaması ise internet üzerinden ya da kısa mesajla yapılabilir.

Online olarak yapılması için arama motorun boş plaka öğrenme yazılabilir. Emniyet müdürlüğünün sayfası en üst sırada çıkmaktadır. Kısa mesaj içinse detay yazın. Bir boşluk bırakın. İstediğiniz plakayı yazın. Daha sonra 5664 numaralı telefona gönderin. Fakat bu işlem ücretlidir. Sürücüye mesaj başına 46 TL ücret kesilecektir.

Plaka Basım Ücreti 2023

Plaka Değiştirme Ücreti Ne Kadar?

Plaka değiştirme ücretleri her sene daha fazla artmaktadır. Plaka değişimiyle ilgili de her sene ufakta olsa değişimler olabilmektedir. Plakası kazadan dolayı hasar görmüş ya da uzun süre kullanımdan dolayı yıpranmış artık daha basit şekilde plakasını alabilmektedir. Bunun için öncelikle evraklarınızı tamamlamanız gereklidir. Bunun için;

 • Eski plaka
 • Nüfus cüzdanı ya da fotokopisi
 • Aracın ruhsatı ya da fotokopisi

Yeterli olacaktır. Daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğüne gidip yenileme başvurusu yaparsınız. Ardından Şoförler Odasına gidip yeni plakasını bastırabilirsiniz. Bunun haricinde de şoförler bazı sebeplerle araç plakalarını değiştirmek isteyebilirler. Fakat sürücülerin yapamayacağı tek şey istedikleri ilin plakasını alamamaktır. Sürücüler sadece bulundukları ile ait plaka alabilirler. Başka ilden plaka almak isteyenler ise doğrudan o ile gidip plakasını çıkarmalıdır. Bu işlem biraz zorda sürücüler araçlarını kişiselleştirmek için yapabilmektedir.

Sürücüler istedikleri plakanın özelliğine göre bazı ücretlere de katlanmak zorunda kalabilirler. Genelde dört harfe kadar plaka alınabilmektedir. Bilindik bir kısaltmanın olduğu bir plaka alınacaksa fiyatlar fazla olabilir. Çünkü bu tarz plakalara olan talep oldukça yüksektir. Daha kişisel kısaltmaların ise fiyatları uygun olacaktır. Sürücüler araçları için uygun fiyatlı plakalar istiyorlarsa bu detayı göz önünde bulundurmalıdır. Böylece Plaka değiştirme ücreti 2023 konusunda detaylarıyla yer verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.