Araba sevdalılarına özel!

Araç Muayene Cezası 2023

0 14

Araç muayene cezası 2023 yılında güncellenmeye devam ediyor! Trafiğe çıkan her aracın belirli periyodlar halinde muayeneye girmesi gereklidir. Bunun sebebi trafikte ki araçların güvenlik standartlarına uyup uymadığının kontrolünün yapılmasıdır. Sürücüler bazen aynası olmayan, farları yanmayan araçlarla trafiğe çıkabilmek ve bu sorunları umursamamaktadır. Bu durum hem sürücünün hem de diğer araçların tehlikeye girmesine sebebiyet vermektedir. İşte yapılan bu muayeneler sonucu eksiği olan araçlar ya trafikten men edilmekte ya da eksiklerini tamamlamaları için süre tanınmaktadır.

Araç Muayene Cezası Nasıl Uygulanır

Muayene işlemi TÜVTÜRK denetim noktalarında gerçekleşmektedir. Plakanın doğru olup olmadığı, motor numarasının eşleşip eşleşmediği, şasi numarasının uyuşup uyuşmadığı gibi detaylara da göz atılır. Arından fiziki muayene başlar. İlk olarak denetimde aracın ruhsat bilgilerine bakılmaktadır. Sürücünün ruhsata işlenmemiş bir donanımı araca takıp takmadığı tespit edilmektedir. Daha sonra aracın önemli parçalarına göz atılır. Frenler, lastikler ve yürüyen aksam kontrol edilir. Ardından aydınlatma sistemlerine bakılır.

Aracın içinde ki kemerlere bakılır. Aynaların işlevini yerine getirdiğinden emin olunur. Yapılan detaylı kontrolden sonra eksikler belirlenir. Bunları sürücülerin gidermesi için zaman verilir. Sorun olmayan araçlar ise muayeneden sorunsuz şekilde geçer. Ağır kusurları olan araçlara trafiğe çıkmamaları söylenir. Hafif kusurlu araçların ise trafiğe çıkmasında sorun yoktur. Eğer bir araç trafiğe muayenesiz çıkarsa cezai yaptırıma tabi olur. Sürücüler isterlerse Sulh Hukuk Mahkemesine itirazda bulunabilirler.  Araç muayene cezası 2023 güncel hali farklı nedenlerden dolayı güncelleniyor.

Araç muayene cezası 2023

Araç Muayene Gecikme Cezası 2023 

Araç sahipleri için önemli konulardan bir tanesi muayene aşamasıdır. Muayene süreleri geciktirildiğinde cezalarda bununla orantılı olarak artmaktadır. Üstelik aracın ikiden fazla muayenesiz şekilde yakalanması durumunda araç trafikten men edilebilmektedir. Bu durumda sürücüler araçlarını yeniden trafiğe çıkarmak için çok daha yüksek bedeller ödemek zorunda kalırlar. Muayenesini geciktiren sürücülere aylık olarak para cezası uygulanır. Cezalar şu şekildedir;

  • Kamyon, tanker, otobüs, çekici 685,58 TL öder.
  • Motosiklet, traktör, motorlu bisiklet 258,42 TL öder.
  • Minibüs, Özel Amaçlı Taşıt, Kamyon, Arazi Taşıtı 507,40 TL öder.

Muayenesini geciktiren sürücülere Karayolları Trafik Kanunun 35. Maddesi uyarınca ceza kesilir. Buna göre araç sahibinin cezası her ay için yüzde 5 oranında artırılır. Araç sahibi kesilen cezaları ödemediği sürece de araç muayenesi için randevu alamaz. Araç sahipleri kesilen cezaları İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden online olarak ödeyebilirler. Ayrıca anlaşmalı bankaların internet bankacılığı sistemleri üzerinden de cezalar ödenebilmektedir. PTT şubelerine de cezalar yatırılabilir.

Kendilerine kesilen cezalara itiraz etmek isteyen sürücülere de hukuk yolu açıktır. 15 gün içinde araç sahibi itirazını gerçekleştirebilir. Sürücü belgesine yazılan cezalarda süre aynı günden başlar. Ceza plakaya yazılmışsa da tebliğ tarihinden başlar. Sulh Hukuk Mahkemelerine verilecek olan bir ceza dilekçesi, sürücü belgesi, kimlik, ruhsat, ceza tutanağından oluşturulmuş dosya itiraz için yeterli olacaktır. Fakat yapılan değerlendirmelerden sonra eğer mahkeme araç sahibinin haksız olduğuna kanaat getirirse bu cezai yaptırım sebebi olarak değerlendirilebilir. Araç muayene cezası 2023 yılındaki uygulamalar her zaman merak ediliyor!

Araç Muayene Gecikme Cezası 2023 

Araç Muayene Cezası Nasıl Uygulanır

2022 yılı itibariyle trafiğe muayenesiz çıkan bir araca 427 TL ceza kesilmektedir. Eğer sürücü cezayı erkenden öderse meblağ 320.25 TL’ye kadar düşmektedir. Kesilen trafik cezası şoföre değil aracın sahibine gönderilir. Aracın muayenesiz olduğu tespit edildikten sonra geçici bir trafiğe çıkış belgesi düzenlenir. Araç sahibine aracın muayenesini yaptırması için 7 gün süre tanınır.  Eğer bu süre sonunda araç bir kere daha muayenesiz olarak yakalanırsa bu sefer gecikme cezası olarak 888 TL kesilir.

Bu noktadan sonra araç trafiğe salınmaz. Hemen bağlanır. Ardından muayene istasyonuna gönderilir. Sürücünün muayeneyi yaptırmadığı her hafta için 427 TL’lik para cezası uygulanmaya devam eder. Eğer araç ağır kusurlu olarak görünüyorsa ve kontrol muayenesinden kalmışsa 30 gün süre tanınır. Aracın hala gereken tamirleri gerçekleştirilmemişse yine ceza olarak 888 TL para cezası kesilir. Araç sahibi erkenden ödeme yaparsa bu durumda ceza 666 TL’ye düşer.   

Aracının muayene zamanının gelip gelmediğini merak eden sürücüler e-devlet üzerinden kontrollerini gerçekleştirebilirler. Bunun için arama kısmına araçlarım yazılmalıdır. Gerçek kişiler gerçek, şirketler ise tüzel seçeneğini seçmelidir. Daha sonra karşılarına çıkan sayfadan muayene raporuna ve ne kadar geçerli olduğuna bakabilirler. Aracının muayene zamanı gelmiş sürücüler ise yine e-devlet üzerinden randevu alabilirler. TÜVTÜRK’ün kendi sayfasına girdikten sonra muayene raporu kayıt sekmesine girilmelidir. Buradan yeni başvuru seçeneğine tıklayıp gerekli bilgileri girdikten sonra randevu oluşturmuş olurlar.   Böylece Araç muayene cezası 2023 yılının bilgilerini sizlerle paylaştık!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.