Araba sevdalılarına özel!

Ambaleye Kalkmak Ne Demektir

0 6

Ambaleye kalmak ne demektir? Dizel araçlarda ki sistemler diğer araçlardan farklı olduğu için şoförlerin oldukça dikkatli olması gerekiyor. Çünkü yıpranmaya başlamış olan dizel araçların motoru ambaleye kalkmak denilen oldukça korkunç bir sorun çıkarabiliyor. Bu terim aslında Dizen Runaway olarak literatüre geçmiştir. Motor iflas edene kadar devir atlar ve sonunda adeta infilak eder. Şoförlerin bu durumu yaşamaması için araçlarının bakımını aksatmaması gereklidir. Ayrıca yüksek kilometreler yapmış araçları almak isteyenlerde dikkatli olmalıdır.

Dizelin kontrolden çıkması iki farklı şekilde olabilir. Dizel araçlarda ateşleme bujisi yerine sıkıştırma tekniği kullanılmaktadır. Aracın motoru düzenli olarak kontrol edilmezse motorda ki kaçaklar aracın yağ yakmasına sebep olur. Yanan yağ buhar oluşturmaya başlar. Daha sonra bu buhar yanma odalarının içine çekilir. Sonunda aracın devri artmaya başlar. Sonunda motor aşırı yükselir. Eğer tepkime durdurulamazsa sonunda motor pert olur. Aracın böyle bir sorunu yaşamaya başladığını fark eden sürücü şu adımları izleyebilir.

  • Böyle bir durumda endişeye kapılmamak önemlidir.
  • Sürücü yapamayacağını düşünüyorsa araçtan uzaklaşmalı ve çevredekileri uyarmalıdır.
  • Araç stop edilmelidir.
  • Motor yağı yakıt işlevi göreceğinden aracın durdurulması yeterli gelmeyecektir.
  • Kaput açılmalıdır.
  • Hava emme kısmı tıkanmalıdır.
  • Aracın kaputundan yoğun duman geleceği için sürücüler dikkatli olmalıdır.
  • Manuel araçlarda en yüksek vitese aracı geçirip debriyajı bırakmakta işe yarayabilir.
Ambaleye Kalkmak

Ambaleye Kalkmak Ne Demek

Ambaleye kalmak ne demektir? Motorun devirlenerek kendisini yok etmesine Ambaleye kalmak denir. Sürücüleri korkutan bir durum olan Dizel Runaway birçok kimse tarafından duyulmuştur. İnternette bu durumu yaşayan kimselerin çektikleri videoları izleyen sürücüler dizel araç alma konusunda tereddütte düşmektedir. Durumun oluşmasında ki en temel neden yanma odasının içine yağ buharı kaçmasıdır. Bu noktadan sonra adeta sonsuz bir tepkime başlar. Durdurulması oldukça zordur. Ortaya çıkan ısıdan dolayı motor pert olana kadar tepkime sürmeye devam eder. Bu süreçte araç alev alabilir.

Konu hakkında bilgisiz olan dizel araç sürücüleri bu durumun yaşanabilmesine ihtimaline karşı uyarılmalıdır. Sürücüler mutlaka aracın hava emme kısmının nerede olduğunu önceden öğrenmelidir. Çünkü o anki panikle bu kısmı bulmakta ve kapatmakta zorluk yaşayabilirler. Ayrıca sürücülerin araçlarının bakımını ihmal etmemeleri lazımdır. Dizel motorlar enjektörlü sistemler içerirler. Haliyle oldukça yüksek basınçlar ortaya çıkar. Bu nedenle motorların bakımı düzgün şekilde yapılmazsa hızla yıpranabilirler. Enjektörler kaçak yapmaya başlayabilir.

Yaşanan bu durum sadece dizel araçlarda geçerli değildir. En çok dizel araçlarda görülmesine rağmen turbo benzinli araçlarda da görülebilir. Fakat benzinli araçlarda yaşanan bu durum dizel araçlara göre daha kolay atlatılabilir. Dizel araçlarda kontak kapansa da tepkime devam ederken benzinli araçlarda kontak kapandığı anda tepkime durur. Çünkü benzinli araçlarda ateşleme bobinleri bulunmaktadır. Sürücülerin dikkatli olması ve aracın çıkardığı seslerin önemsenmesi gereklidir. Ambaleye kalmak dikkat edilmesi şart olan bir durumdur.

Ambaleye Kalkmak Ne Demek

Neden Ambaleye Kalmak Ne Demektir?

Araç motorun kontrolden çıktığı Dizel Runaway durumunda sürücüler ortaya çıkacak yoğun dumana hazır olmalıdır. Korkutucu derecede yoğun gri duman aracın egzozundan ve kaputunun altından çıkacaktır. Her geçen dakika dumanın yoğunluğu artacağından bekledikçe müdahale etmek daha da güçleşecektir. Ayrıca yüksek bir ses çıkacağı da unutulmamalıdır. Özellikle çıkan sesler araç sahiplerini oldukça korkutmaktadır. Bu nedenle birçok sürücü müdahale etmek yerine kaçmayı tercih etmektedir.

Sürücüler araçlarının yanmasını istemiyorlarsa en azından kontağı kapatabilmelidirler. Aracın durumuna hızlı bir şekilde müdahale edilmelidir. Eğer zamanında müdahale yapılamazsa sürücüler sadece motorun eriyip bitişini izleyebilirler. Ardından servise haber verilir. Araç çekici ile servise götürülür. Motor tamamen pert olduğu için aracın tamiri oldukça yüksek bedeller tutacaktır. Diğer parçalarında bu sırada yıpranmış olduğunu unutmamak gereklidir. Duruma göre aracı perte çıkarmak sürücü için daha doğru bir seçenekte olabilir.

YouTube video
Neden Ambaleye Kalmak Ne Demektir?

Araç sahipleri müdahale ederlerken de oldukça dikkatli olmalıdırlar. Bu süreçte kendilerine zarar vermeleri olasıdır. Kaputta ki hava emme manifoltu kapatılırken sürücüler yoğun dumana maruz kalabilir. Dumanın yoğunluğuna göre nefes tutmak iyi bir seçenek olabilir. Egzozu tıkama sırasında da basınç ve sıcaklık olacağı unutulmamalıdır. Bu bölgeye temas etmek yanıklara sebep olabilir. Basınç sebebiyle tıkama işlemi de oldukça zorlayabilir. Bu yazımızda Ambaleye kalmak, konusuna detaylarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.