Araba sevdalılarına özel!

Şanzıman Ne İşe Yarar?

0 1

Şanzıman ne işe yarar? Vites kutusu anlamına gelen şanzıman; aracınızın en kritik bölümleri arasında yer alır. Şanzımanın içerisinde miller ve dişlilerle birlikte vites çatalı da bulunmaktadır. Şanzıman yardımıyla motordan alınan güç tekerleklere iletildiğinden bu parça araçlar için hayati derecede önemlidir. Şanzıman, aracınızın motorunun çok önemli bir parçasıdır. Motordan güç aktarımına yardımcı olur ve vites değiştirmenizi sağlar.

Şanzıman yağının iki temel görevi vardır. Bunlar; dişlileri, yatakları ve diğer iç parçaları yağlı tutar ve arabanızın içindeki toz ve kiri uzak tutmasıdır. Bunların her ikisini de gerçekleştirmesinin yolu, bir dizi farklı yöntemden geçer, ancak bunlardan biri, küçük parçacıklar için bir tür “filtre” görevi görmesidir.

Sürüş sırasında, herhangi bir toz partikülü veya kir, şanzıman kasanızdaki dişliler arasındaki açık alanlara düşecektir. Trafik ışıklarında durduğunuzda veya bir kavşakta aracınızı durdurduğunuzda, bu kir eninde sonunda motor bölmenizin alt kısmına yerleşir ve orada hareket etmesini sağlayacak hava akışı olmaz. Bu nedenle şanzıman yağınızı düzenli olarak değiştirmeniz önemlidir. Bu parçacıkların motor bölmenizin içinde birikmesini önleyebilirsiniz!

Şanzıman ne işe yarar?

Şanzıman, arabanın temel bir bileşenidir ve yaptığınız her yolculukta gerekli olacaktır. Şanzıman, motor gücünün tekerleklere iletilmesinden sorumludur. Şanzımanın aşağıda sıraladığımız 3 farklı görevi üstlenen son derece kritik bir parçadır;

  • Gücü bir akstan diğerine aktarır
  • Farklı sürüş modlarına izin verir
  • Tahrik milinin dönüş hızını, çok daha yüksek hızda dönen yol tekerleklerinin hızına uyacak şekilde değiştirir

Bütün bu bilgiler ışığında şanzıman aracınızın çalışma sistemini doğrundan etkiler. Dolayısıyla şanzımanda ortaya çıkacak bir sorun aracınızın hareket etmesine engel olur. Şanzımanlarda bir sorun yaşamayı istemiyorsanız, düzenli aralıklar halinde bakım yaptırmalısınız. Bu aşamada karşımıza şanzıman yağı çıkar. Peki, şanzıman ne işe yarar, şanzıman yağı neden önemlidir? İşte detaylar!

Şanzıman yağı ne işe yarar?

Şanzıman yağı; korozyona karşı metal parçaları koruyan ve metal parçaların aşınmalarını önleyici bir etkiye sahip olan bir yağdır. Laboratuar ortamında geliştirilen şanzıman yağı; şanzımanın bakımı konusunda kritik bir etkiye sahiptir. Şanzımanın ömrünü uzatmayı istiyorsanız şanzıman yağını düzenli olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Böylece aracınızdan üst düzeyde bir performans de elde edersiniz. Çünkü şanzımanlar bir araç açısından en kritik parçalardır.

Şanzıman yağı ne işe yarar?

Bir araç için kritik bir öneme sahip olan şanzıman motordan aldığı gücü tekerleklere iletir. Kutunun içindeki dişliler, hangisini seçtiğinize bağlı olarak ne kadar hızlı gittiğinizi değiştirir. Çoğu arabada vitesleri manuel olarak değiştiremezsiniz, ancak bazı modeller, bunu kendiniz yapmak isterseniz bunu yapmanıza izin verir. Otomatik şanzımanlar bugünlerde daha yaygındır. Bu tarz parçalarının bakımı yapılması gündeme geldiği zaman yağ değişimi her zaman kritik bir etkiye sahiptir.

YouTube video

Şanzıman, bir otomobilin aktarma organlarının önemli bir bileşenidir. Vites değiştirmenizi sağlar ve motor ile tekerlekler arasında bulunur. Şanzıman, dişliler ve yataklar dahil olmak üzere birçok farklı parça içerir. Ayrıca, her biri kendi benzersiz tasarımına ve amacına sahip birçok farklı dişli kutusu türü vardır. Bu aşamada şanzıman yağının her zaman kritik bir etkiye sahip olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır.

Şanzımanın amacı, arabanızı sürerken vites değiştirmenize olanak sağlamaktır. Şanzımanınız, gücü motordan tekerleklere aktarmanın yanı sıra bazı motor titreşimlerini de arabanızın kabinine iletir. Bu nedenle üreticiler genellikle şanzımanın her iki ucuna ve ayrıca egzoz manifoldları veya tahrik milleri gibi diğer gürültülü bileşenlerin yakınına yüksek kaliteli bağlantılar takarlar. Böylece aracın performansı da olumlu yönde etkilenmiş olur.

Şanzıman takozu ne işe yarar?

Şanzıman takozu ne işe yarar?

 Şanzıman takozu, şanzıman kulağı olarak da isimlendirilmektedir. Bu parça; şanzımanı desteklemek için tasarlanmıştır. Ayrıca araç çalıştığı zaman şanzımanınızın titremesini ve ses yapmasını önlemek amacıyla da tasarlanmıştır. Şanzıman takozunun iç kısmı kauçuktan yapılmıştır. Dış kısmıysa meta malzemeden üretilmiştir. Bu takoz, şanzıman mahfazasına bağlanan ve onu destekleyen metal bir parçadır. Şanzımanın hareket etmesini engeller ve bu nedenle otomobilin aktarma organlarının hizada kalmasına yardımcı olur.

Şanzıman takozu, vites kutusunu aracın gövdesine bağlayan kauçuk amortisörlerdir. Şanzımanınızı yol gürültüsünden, tümseklerden ve titreşimlerden izole etmeye yardımcı olurlar. Motor takozu genellikle şanzıman takozu ile karıştırılır. Çünkü ikisi de benzer görünür, ancak oldukça farklı işlevleri yerine getirirler. Motor rakoru, şanzıman hala serbestçe hareket ederken motorunuzun hareket etmesini durdurmak için tasarlanmıştır. Böylece şanzıman ne işe yarar? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.