Araba sevdalılarına özel!

Engelli Raporuyla Alınabilecek Araçlar 2023

0 107

Engelli raporuyla alınabilecek araçlar 2023 yılında güncellendiğinden karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkmaktadır. Engelliler için bir araç sahibi olmak çoğu zaman hayat kurtarıcı olmaktadır. Çünkü ülkemizde ki toplu taşıma araçlarında ve yayalara ayrılan bölgelerde her zaman engellilere yönelik donanımlar olmayabilmektedir. Araçlar engellilerin hayatlarına büyük katkı sağladığından dolayı devlet onlara araç alımında kolaylık sağlamıştır. Rapor derecesine göre engelliler ÖTV’siz ya da ÖTV ve vergilerde indirimli halde araç alabilmektedir.

Engellilerin alabileceği markalara bakarsak ülkemizde birçok şoförün beğenerek kullandığı Ford markası en üst sıralarda yer almaktadır. Focus, Fiesta, Puma, Courier, Tourneo, Ecosport modellerinin düşük motor hacmine sahip standart paketlerine engelliler sahip olabilir. Bu markadan sonra ise Honda’nın modelleri gelmektedir. Civic ve Jazz modellerinin birçok paketi engelliler için uygundur.  

Kore markası olan Kia’nın Rio, Stonic, Picanto modelleri ve Sportage modelinin düşük motor hacimli iki paketi engellilerin beğenisine sunulmuştur. Yine bir uzak doğu markası olan Nissan’ın Micra modeli ve Juke ile Qashqai modelinin standart paketleri varıdır. Bunlar engellilere uygun modeller arasında yer almaktadır. Son dönemlerde İtalyan estetiğini daha çok yansıtmaya başlayan Opel’in Corsa, Crossland, Astra HB modelleri alınabilecek modeller arasındadır. Engelli raporuyla alınabilecek araçlar hakkında detaylı bir araştırma yaptığımız zaman karşımıza farklı seçenekler çıkmaktadır.

Engelli raporuyla alınabilecek araçlar 2023

Engelli Raporu ile Hangi Araçlar Alınır 2023

Engelli raporu ile alınabilecek araçların taşıması gereken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Binek araçlarda motor hacmi 1600 metreküpün altında olmalıdır
  • Hafifi ticari araçlarda motor hacmi 2800 metreküpün altında olmalıdır
  • Motosiklet benzeri araçlarda ise motor hacmi limiti yoktur
  • Kişi kendi üzerine aracı alacaksa 18 yaşından büyük olmalıdır
  • Kişi aracı kendi sürecekse ehliyet sahibi olmalıdır
  • En az yüzde 40 en çok 90 oranında engelli olduğunu gösterir raporu olmalıdır
  • Eğer engelli kişi sadece özel düzenekli araçları kullanabiliyorsa raporunda bunu gösterir bir açıklama bulunmalıdır
  • Engelli raporunda otomatik vitesli araç kullanabilir ya da kullanamaz şeklinde ayrıca bir ibare bulunmalıdır.
  • Yüzde 90 ve üzerinde engelli olan kimselerin aileleri vasilik belgesi ile engelli şahsın ihtiyaçlarının karşılanması için araç alabilir
  • Yüzde 90 engelli bireylerin raporlarında ÖTV istisnalı araç kullanabileceğine dair bir ibare bulunmalıdır
Engelli Raporu ile Hangi Araçlar Alınır 2023

ÖTV Muafiyetli Araçlar 2023

Geçtiğimiz senelerde engelli raporu ile alınabilecek araçların fiyat sınırı 450.500 TL şeklindeydi. Fakat bu durum engellilerin seçeneklerini oldukça kısıtlamaya başlamıştı. Çünkü araç fiyatları hızla yükseliyordu. Bunun üzerine devlet kanunda yeni bir düzenlemeye gitti ve üst limiti yükseltti. Artık engelliler fiyatı 1 milyon 4 bin TL’ye kadar olan araçlar arasından seçim yapabilirler.  

Böylece engelliler isterlerse Peugeot markasının 208, 308, 2008 modellerinin giriş paketleri arasından seçim yapabilir hale gelmiştir. Yine Renault markasının Taliant, Megan ve Clio modellerinin birçok paketini tercih edebilirler. Seat markasının ise İbiza ve Leon modelleri engellilerin seçim yapabileceği modellerdir. Skoda’nın ise Fabia, Octavia modellerinin giriş modelleri ve Scala ile Kamiq modellerinin bütün paketleri engelliler için uygundur. 

Toyota markasına baktığımızda ise Proace City ve Yaris modellerini engeliler tercih edebilirler. Volkswagen markasının ise Polo ve Golf bilinen modelleri engelliler tarafından seçilebilir. Volkswagen markası genelde yüksek motor hacmine sahip araçlar üretmektedir. Bundan dolayı markanın birçok modeli engellilerin maddi sınırlarının çok üzerinde bulunmaktadır.   Engelli raporuyla alınabilecek araçlar arasından bir tercihte bulunurken detaylı bir araştırma sürecini yakından takip etmek gerekmektedir.

ÖTV Muafiyetli Araçlar 2023

Engelli Raporuyla Alınabilecek Araçlar Hangileridir?

Engelli bireyler raporlarıyla yalnızca 1 tane alabilirler. Birden çok araç almak istediklerinde ise ÖTV muafiyetlerini kullanamazlar. Aldıkları aracı 5 yıl boyunca kullanmaları gerekmektedir. Bu aracı 5 yıl boyunca ellerinden çıkaramazlar. Eğer kaza sonunda araç kullanamaz hale gelirse bu durumda yeni bir araç almak için raporlarıyla başvuruda bulunabilirler. 18 yaşından küçüklerde ise vasileri bayilere engelli raporu ile başvurup araç alabilir.

Rapor konusunda herhangi bir süre limiti bulunmamaktadır. Raporun çıktığı günden sonra kişi ÖTV indirimi ile araç almaya hak kazanır. Genelde bu raporun sadece sıfır araçlarda kullanıldığı düşünülmektedir. Fakat bu yanlıştır. Engelli raporuna sahip bir kişi isterse 5 yıl kullandıktan sonra ÖTV muafiyetiyle arasını raporu bulunan başka bir kişiye de satabilir. İnternette engelli araç ilanlarına rastlamak mümkündür.

Kişiler engelli raporunu tam teşekkül bir hastaneden almaları gerekmektedir. Aksi taktirde ÖTV’siz araç alma imkanından yararlanamazlar. En düşük fiyatlara sahip modeller Fiat, Hyundai, Dacia markalarında bulunmaktadır. En yüksek fiyatlara sahip modeller ise Volkswagen, Opel, Honda markalarında yer almaktadır. BMW gibi birçok bilindik markanın araçları ise ÖTV muafiyetine girememektedir. Engelli raporuyla alınabilecek araçlar konusunda ayrıntılı bilgilere sahip olmak; beraberinde önemli kazanımları getirmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.