Araba sevdalılarına özel!

Ters Yöne Girmenin Cezası 2023

0 25

Ters yöne girmenin cezası 2023 yılında da güncellenmektedir. Günümüzde dikkatsiz bazı insanların dalgınlık, yolu bilmemesi, navigasyon hataları, trafik levhalarına uymayıp magandalık yapmak gibi sebeplerden ötürü her ne kadar göze kolay gelse de sonuçları ağır kazalara neden olabiliyor. Günümüzdeki trafik kazalarının oluşması nedenlerinden büyük bir sebebi de ters yöne girmektir karşı taraftan gelen araçlar hızlı olup veya ağır yüklü olması nedeniyle duramayıp ters yönden gelen araç ile çarpışması ve zincirleme kazanın oluşmasına neden olur.

Genelde insanlar ters yöne aciliyetten sebep trafik levhalarına uymayıp ters yöne girebiliyor. Fakat trafik cezalarından kaçamıyor. Geçtiğimiz her günde ters yöne girmeyi caydırmak amacıyla ters yöne girmenin cezaları arttırılıyor ve insanları trafik kurallarına uymayı zorunlu hale getiriyor. Bir önceki yıl ters yöne girmenin cezası bin 823 TL olarak benimsenmişti. 2023 yılındaysa bu cezasının daha fazla artış göstereceği biliniyor. Ters yöne girmenin cezası, genel olarak trafiği tehlikeye atma durumundan kaynaklı olarak çok fazladır.

Otobanlarda caddelerde küçük dar sokaklarda bile bu kazalar can kaybına neden olduğu için bu cezalar çok yüksek meblağlara ulaşmakta bu cezalardan kaçınmak için trafik levhalarına uyulmalı ve dikkate alınıp bu trafik kurallarına uyulmalıdır. Ancak bu sayede ters yöne girmenin cezasında kurtulabilirsiniz! Ters yöne girmenin cezası 2023 yılı itibariyle en az yüzde 35’ten fazla zamlanacağı düşünülmektedir. Bundan dolayıdır ki bu tarz bir ceza alacak olursanız; daha üst düzeyde bir para ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Ters yöne girmenin cezası

Ters yöne girmenin cezası ne kadar

Trafikte ters yöne girmek can kaybına neden olabiliyor ve günümüzde olan kazaların bir çoğunu bu kazalar oluşturuyor bu kazaları engellemek ve insanları ters yöne girmeyi caydırmak amacıyla geçtiğimiz yıllarda ters yöne girmenin cezası 1339 TL olarak belirlenmiştir. Fakat 2022 yılında bir miktar zam getirilerek bu ceza 1823 TL olarak belirlendi ters yöne girip cezası bildirilen sürücüler 15 gün içerisinde ceza ödemesi yaptığı halde cezadan %25 indirim uygulanıp cezanın fiyatı 1367,25 TL olarak belirlendi.

Bununla birlikte; cezayı kesilen sürücüye trafik levhalarına uymadığı gerekçesiyle 132 TL ek olarak kesilir. Bu ceza sadece para ödemesi olarak bitmeyip ehliyetlerine 20 ceza puanı ekleniyor ve bu ceza puanları her geçen gün arttıkça ehliyetlerine bir süreliğine veya sınırsız olarak el koyulabiliyor. Tekrardan ehliyet almaları gerekiyor bir yıl içerisinde 3 kez 100 ceza puanı olan kişinin ehliyeti süresiz olarak iptal olur. Tüm bu bilgiler ışığında Ters yöne girmenin cezası 2023 yılı itibariyle artış göstermektedir.

Ters yöne girmenin cezası ne kadar

Ters şerit cezası 2023

Günümüzde sürücüler otobanlarda ters şeride dalgınlıkla navigasyon sebebiyle yanlışlıkla giren ve trafik levhalarına uymayan sürücüler kazalara yol açabiliyor. Bu kazalar sonucunda ağır can ve mal kaybı yaşanabiliyor bu can ve mal kayıplarını önlemek günümüzden kaldırmak amacıyla her geçen gün cezaların fiyatları artıyor. Sürücülerin daha dikkatli olmasına neden oluyor. 2022 yılında 1823 TL olan ceza miktarı eğer 15 gün içerisinde ödenir ise %25 indirim uygulanabiliyor.

Ters yöne girmenin cezanın fiyatı 1367,25 TL olarak ödenebiliyor. İnsanları bu cezalar daha dikkatli hale getirerek trafik kurallarına uymayı can ve mal kaybını önlemekte büyük rol oynuyor. Günümüzde bir çok hatalı sürücü ters şeride girebiliyor. Bu sebepten ötürüde her hangi polis çevirmesi olmadan direk kameralar ile veya dronlar yardımıyla plakasına cezası kesilip ikametgahı kayıtlı olduğu evine cezası iletiliyor. Bütün bu bilgiler ışığında Ters yöne girmenin cezası almamak istiyorsanız; kurallara uygun davranmak durumundasınız.

Ters şerit cezası 2023

Ters şerit cezası neden alınır

Günümüzdeki bazı sürücülerin dalgınlık ve küçük hataları sebebiyle zorunlu istikametten gelen hızlı ve ağır taşıtların duramaması nedeniyle can ve mal kaybına yol açabiliyor. Bunu önlemek adına trafik cezaları günümüzde aktif rol oynuyor. Hem trafik levhalarına uymayıp diğer sürücüleri tehlikeye attığı gerekçesiyle hem de trafiği olumsuz etkilediğinden dolayı o sürücüye ters şerit cezası ve trafik levhalarına uymadığı için ceza kesilir. Bu sebepten ötürü ise sürücülerimiz artık daha dikkatli olup ters şerit levhalarına uymaktadır.

Ters yöne girmenin cezası bir polisin sizi yolda çevirip cezayı kesmesine gerek yoktur. Plakanıza kameralardan ve dronlardan görüntülenen görüntü kayıtları ile direk evinize ceza teslim ediliyor. Böylece cezalarınızı ödeyebiliyorsunuz. Trafik kurallarına uyup trafik levhalarına dikkat ederseniz ise bu cezalardan kurtulabilirsiniz. Trafik kurallarına uyulmadığı ve trafik levhalarına dikkat edilmediği için bu cezalara mahrum kalabilirsiniz. Dikkat etmeniz amacıyla trafik levhalarına uyup yollarda daha dikkatli sürüş yapabilirsiniz.

Ters yöne girmenin cezası 2023 yılında da güncellendiğinden bu tarz bir ceza almamaya dikkat etmelisiniz. Esasında bu kendi can ve mal güvenliğini sağlamanız açısından da kritik bir etkiye sahiptir. Unutmamak gerekir ki trafik kurallarına uygun bir şekilde araç kullanılıyor olmak hem sizin hem de diğer sürülerin hayatlarını riske atmamanız anlamına gelecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.