Araba sevdalılarına özel!

Devirdaim Pompası Arızası

0 12

Devirdaim pompası arızası can sıkıcı bir sorundur. Motoru çalıştırmak için günümüzde devirdaim sistemi pompası gereklidir. Soğutma sıvısının motor bloğu, radyatörler ve hortumlardan akışını kontrol eder. Ayrıca motor için soğuk çalışma sıcaklığını koruyarak soğuk havalarda suyun donmasını etkili bir şekilde önlemektedir. Ayrıca suyu motor bloğu, hortumlar ve radyatörden geçirerek paslanmayı engeller.

Devirdaim pompası arızası günümüzde oldukça fazla sık görülen arıza çeşitleri arasında bulunuyor. Bu arızalarla karşılaşan kişilerin birçok sorunla baş etmesi gerekir. Arızanın mutlaka hiç vakit kaybetmeden yapılandırılması önemli bir süreci teşkil eder.

Motor verimliliğindeki düşüş, su pompasının arızalanmasına veya aşınmasına neden olarak motorun çalışmasına neden olur. Bir araçta, su pompası motordan gelen enerjiyi fan kayışına aktarır. Bu uygun bakım ve bakım nedeniyle olur. Devirdaim pompası arızası sorunu yaşamamak için sıklıkla bakım yapmak gerekir.

Su, hortumlar aracılığıyla motorun etrafında dolaşır ve daha sonra su pompasına geri dönmeden önce radyatörde soğutulur. Bu işlem, su sirkülasyon sisteminde dolaştıkça tekrarlanır. Eğer devirdaim pompası bozulursa, sizi yarı yolda bırakabilir. Aynı zamanda aksam sistemi contalarının sızdırmasına ve iç parçalarında aşınmalara neden olabilir.

Devirdaim pompası arızası

Devirdaim Pompası Ne İşe Yarar?

Devirdaim pompası aracın düzgün çalışması için önemlidir. Modern su pompaları bazen kırık plastik çarklara sahiptir; bu, titreşim kaybı nedeniyle arızalanmalarına neden olur. Arızalı pompayı yenisiyle değiştirmek en iyisidir. Motor soğutma sıvısının iyi durumda kalmasını ve uygun miktarda antifriz içermesini sağlamak çok önemlidir. Bunu yapmak kolaydır çünkü her araç belirli bir çalışma sıcaklığı gerektirir.

Otomobil mühendisleri, arızaları ve aşırı ısınmayı önlemek için minimum motor sıcaklığı değerini korur. Bu sorundan mustarip tüm araçlar onarılmalı veya değiştirilmelidir. Profesyonel bir hizmet olanağı dahilinde bu sorunları çok hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. Bu aşamada Devirdaim pompası arızası belirtilerine dikkat etmek gerekmektedir.

YouTube video

Devirdaim Pompası Arızası Belirtileri

Devirdaim pompası arızası belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Pompa kısmında su kaçakları oluşabilir,
  • Rulman bölgesinden sesler gelir,
  • Araç hareketlerinde yükselmeler meydana gelir,
  • Aracın hareket düzeyi yüksek olmasına rağmen ısınma orta düzeyde kalır.

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde arızalar birçok faktöre bağlı olarak anlaşılabilir. Bazı sirkülasyon pompalarında dönen bir parçaya bağlı kayışlar bulunur. Bazıları zincir kullanır ve bazıları alternatör kayışı kullanır. Bir sirkülasyon pompası satın almayı düşünen herkes, genellikle kayış veya zincir kullanan seçenekleri değerlendirir. Sirkülasyon pompasının hatalı çalışması araçta çok sayıda soruna neden olabilir.

Devirdaim Pompası Ne İşe Yarar?

Dolayısıyla günümüzde bu sorunlardan bazıları motor arızalarını, aşırı ısınmayı ve sirkülasyon arızasını içerir. Birçok kişi günümüzde devirdaim pompası sorunlarıyla karşılaşır; en sık karşılaşılan otomobil arızaları arasında yer alır. Bu sorunlardan biriyle karşılaşırsanız, hızlı bir şekilde düzeltmek için çalışmanız önerilir. Sirkülasyon pompasındaki kasnak düzgün çalışmadığında, ona bağlı kayış ve pervane arızalıdır. Motorun içindeki motora bağlı plastik bıçakların dönmediği anlamına gelir. Ayrıca kasnaktaki bilyalar birbirine sıkıca bastırıldığında mil üzerindeki hareket durur.

Sirkülasyon Sistemini Doğru Kişiye Değerlendirin

Sirkülasyon sistemini değerlendirirken, sirkülasyon pompasıyla ilgili herhangi bir sorunun aracınıza ciddi zararlar verebileceğini unutmayın. Elbette bu, zamanlamalı bir araçta meydana gelen son sorun türüdür. Ancak, yaygın nedenlerden dolayı arızalı pompalar meydana gelebilir. Zamanla aşınmış contalar veya keçeler soğutma sisteminde su sızıntısına neden olabilir. Bu sistemde sirkülasyon eksikliğine neden olur ve bu da genel sıvı akışında hatalara neden olur.

Zamanlama setinin sirkülasyon pompasının değiştirilmesi bu soruna etkili bir çözümdür. Bunu yapmak yüksek bir fiyat etiketi gerektirmez. Aracınızın sirkülasyon pompası arızalanırsa komple triger kayış setini değiştirmeniz önerilir. Bunu yapmak, değiştirme işlemi tamamlandıktan sonra bir arıza meydana gelme ihtimalini ortadan kaldırır. Devirdaim pompası arızası mutlaka dikkate alınması gereken bir arızadır. Bu radyatör pompası için de geçerlidir.

Sirkülasyon Sistemini Doğru Kişiye Değerlendirin

Radyatör Pompası Bölmesi ve Değişim

Arabalar günümüzde ısı birikimini düzenlemek için bir radyatöre güvenir. Bir motorun yanma işlemi sırasında küçük patlamalar meydana gelir. Bu küçük patlamalar tekerleklere güç vererek arabanın hareket etmesini sağlar. Sürekli su sirkülasyonu motorun soğutma sistemine güç sağlar. Motor, sirkülasyon pompasındaki suyu ısıtır ve daha sonra radyatörde sürekli dolaşır. Sonuç olarak, bu sistem “radyatör pompası” olarak anılır.

Motor bloğunun yanında bulunan bir sirkülasyon pompası, triger kayışından gelen gücü kullanır. Motor tarafından ısıtılan motor suyunu radyatöre dolaştırır. Motorun sağlıklı bir sıcaklıkta kalmasını sağlamak için radyatörde soğutulan su pompa vasıtasıyla motora geri pompalanır. Araç çalıştığı anda yüzlerce kez yapılır ve conta başı yanıkları gibi ciddi sorunları önler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.