Araba sevdalılarına özel!

Direksiyon Hidrolik Yağı Biterse Ne Olur?

0 1

Direksiyon hidrolik yağı biterse ne olur? Direksiyon hidrolik yağının eksilmesi; beraberinde önemli sıkıntıları getirir. Bundan dolayıdır ki bu tarz sorunları önemsemek gerekmektedir. Peki, direksiyon hidrolik yağı biterse ne olur? İşte detaylar!

Günümüz araçlarının çoğu hidrolik direksiyon özelliğine sahiptir. Hidrolik direksiyon sistemi elektrikle çalışmaktadır. Ama hareketini motorun gücünden aldığı destekle sağlar. Yani içinde mekanik yapılar mevcuttur. Bu yapıların sorunsuz şekilde çalışabilmesi içinde yağlanması gereklidir. Eğer yağ hortumunda ya da haznesinde bir çatlak meydana gelirse sistemde ki yağ zamanla azalabilir. Haznede yağın azaldığını görürseniz mutlaka yağ eklemeniz gerekir. En kısa zamanda da servise gidip hazne ve hortumlarını kontrol ettirmelisiniz.

YouTube video

Yağ bittiğinde parçaların çalışmasında bir sorun olmaz. Fakat parçalar birbirine çok daha fazla sürtmeye başlar. Bu nedenle direksiyonu her çevirdiğinizde ön kısımda uğultuyu andıran sesler çıkabilir. Ayrıca parçaların sürtünme katsayısı arttığından direksiyonu çevirirken ki o yumuşak his yerini daha çok zorlandığınız ve konforsuz bir kullanıma bırakır. Aracınızın yağı tamamen biter ve hazneye yağ eklemezseniz bir süre daha sistem çalışmaya devam eder.

Direksiyon hidrolik yağı biterse ne olur

Fakat en sonunda sistemler sürtünmeden dolayı yıpranır ve çalışamaz hale gelir. Ya da bir noktada bütün sistem dağılabilir. Bu durumda aracınızı yeniden çalışır hale getirmek için çok daha yüksek bedeller ödemek zorunda kalırsınız. Hasarın büyüklüğüne göre parça değişimi gerekebileceği gibi sistemin tamamen değişimi de gerekebilir. Eğer sistem tamamen değişirse bu durumda süreçte oldukça uzayacaktır. Bu aşamada direksiyon hidrolik yağının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.

İçerik Tablosu

Direksiyon Hidroliği Eksilirse Ne Olur?

Kimi sürücüler araçlarının işleyişini yakından takip ederken kimi sürücüler ise araç arıza vermediği sürece işleyişini asla kontrol etmezler. Aracın hortumunda ya da haznede mikro çatlaklar oluşması oldukça sık görülen bir durumdur. İşte araçlarını kontrol etmeyen sürücüler bu durumun farkına oldukça uzun bir zaman sonra araçta bozulmalar meydana gelmeye başlayınca varırlar.

Bazı sürücüler ise hazne ve boru değişimi fiyatı çok pahalı olmasa dahi bu maliyete katlanmak istemediklerinden dolayı araçlarının eksilen yağını yeniden doldurarak araçlarını kullanmaya devam ederler. Bu iki durumda oldukça yanlıştır. Araçta oluşan bir sorun tamamen çözülmeden aracın kullanılmaması gereklidir. Çünkü çatlaktan sızan yağlar başka parçaların üzerine dökülerek onların işleyişinde de sorun çıkarabilir. Özellikle ısınan parçaların üzerine dökülen yağ o parçalarda da sorun çıkmasına sebep olacaktır.

Bu nedenle eğer arabanızın yağı eksilirse bozulana kadar beklemeniz yanlıştır. En erken sürede aracınızı bir servise götürmeniz ve sorunu düzelttirmeniz gereklidir.  Bu şekilde aracınızı kullanmaya devam etmek araca zarar verdiği gibi sizin konforunuzu da azaltacaktır. Aracınızın direksiyonu hidrolik olmayan direksiyon gibi size mukavemet gösterecektir. Aracınızın direksiyonunu her çevirdiğinizde hoşnutsuzluk yaratacak sesler çıkacaktır.

Direksiyon Hidrolik Yağı Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Bakımı düzenli şekilde yapılan bir aracın parça ömrü de oldukça uzun olacaktır. Bu sayede aracınızı sorun yaşamadan uzun süreler boyunca kullanmanız da mümkün olur. Eğer aracınızın direksiyon hidrolik yapı biterse;

  • Direksiyon sertleşir
  • Uğultular başlar
  • Parçalar yıpranır

Bunlarla uğraşmamak için yağ haznesini zaman zaman kontrol etmelisiniz. Eğer yağda bir eksilme varsa servise gitmelisiniz. Normalde hidrolik direksiyona sahip araçların yağında eksilme gibi bir durum olmaz. Sadece yağ zamanla eskiyebilir ve özelliğini yitirebilir. Bu durumda servis yağı değiştirecek ve aracınızın direksiyon hareketleri eskisi kadar yumuşak olacaktır. 

Direksiyon Hidroliği Eksilirse Ne Olur?

Direksiyon yağının eksildiğini ya da kirlendiğini direksiyon hareketlerinin sertleşmesinden kolayca anlayabilirsiniz. Eğer durum ilerlemişse uğultular geldiğini de duyabilirsiniz. Genelde hidrolik yağı az kullanılan araçlarda 5 yıl kadar gitmektedir. Çok kullanılan araçlarda ise 100.000 kilometreye gelindiğinde bir servise uğrayıp yağ kalitesi kontrol ettirilmelidir.

Bunun haricinde aracın çalışmasında oldukça önemli birçok sıvı mevcuttur. Çünkü aracın içinde birbirinden güç alarak çalışan birçok sistem mevcuttur. Bu sistemlerin birbirine zarar vermemesi için yağlanması şarttır. Direksiyon hidroliğinin haricinde fren ve debriyaj hidroliğine de baktırmayı ihmal etmemelisiniz. Bu parçalarda ki olası bir arıza kaza yapmanıza ve oldukça kötü sonuçlar yaşamanıza sebep olabilir. Bundan dolayıdır ki direksiyon hidrolik yağı eksilirse, bu eksikliğin giderilmesi gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.