Araba sevdalılarına özel!

Küçük Suv Araçlar

0 12

Küçük SUV araçlar; şehir içinde kullanıma müsait olan modeller olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. SUV araçlar oldukça sevilmesine rağmen şehir içinde uzunluğundan dolayı park sorunları yaşatabilmektedir. Bu nedenle şehir içinde SUV kullanmak isteyenler daha kompakt modellere yönelmektedir.

Mini ya da kompakt SUV olarak anılan bu modellerin ilk öncülerinden birisi olarak Nissan markasının Juke modeli gösterilebilir. Marka bu araçla birlikte oldukça iyi satış rakamları elde edince birçok marka da mini SUV üretmeye başladı. Kompakt bir SUV almak isteyen sürücüler aşağıda ki modellere göz atabilirler. İşte 2023 yılında ön plana çıkan küçük SUV araçlar;

 • Skoda Kamiq
 • Ford Puma
 • Audi Q2
 • Opel Mokka
Küçük SUV araçlar

Skoda Kamiq

Led farları ve farklı görüntüsüyle Kamiq birçok alıcının ilgisini üzerine çekmektedir. Performans olarak oldukça iyi olan araç şehir içi kullanım için ideal. Yakıt konusunda tasarruflu olduğunu söylemek mümkündür. Dışarıdan ufak görünse de iç hacmi oldukça geniş. Kabin tasarımı da özenli şekilde yapılmış. Yumuşak hissiyata sahip koltukları konforlu bir seyahat imkânı sunacaktır. Bagaj hacmi ise oldukça geniştir.

Ford Puma

Yuvarlak hatlara sahip farklı bir otomobil. Görüntüsü herkese hitap etmeyebilir. Ama bir SUV’den beklenecek bütün imkanlara sahip. Aracı kullanan kişiler keyifli bir sürüş deneyimi yaşadıklarını belirtiyorlar. ST isminde daha sportif bir modeli de bulunuyor.

Hyundai Bayon

Fütüristik tasarıma sahip bir model. Yenilikçi bir görünüm arayanların oldukça hoşuna gidecektir. Ayrıca 5 yıllık marka garantisine de sahip. İç mekân ölçüleri ise normal SUV modeller kadar geniş.

Küçük SUV araçlar nelerdir

 Audi Q2

Daha lüks bir model arayanlar bu modeli mutlaka incelemelidir. İç mekân tasarımı oldukça başarılı. Sade bir ön panele sahiptir. Dokunmatik ekran üzerinden aracın birçok özelliğine erişilebiliyor. Böylece sürücü çok daha kolay bir şekilde araca hâkim oluyor. Ayrıca konforlu koltuklara sahiptir. Otomatik vites ile birlikte gelen araç yakıt tüketimi konusunda da ekonomik.

Opel Mokka

Sağlam bir otomobil arayanların hoşuna gidebilecek bir model. Markanın yaygın servis ağı ve yedek parçalarının sorunsuz şekilde bulunabilmesi modeli alınası kılıyor. Model birkaç kere makyajlandı. Bu nedenle farklı tasarımlara sahip araçlar bulabilmek mümkün. Günümüz teknolojisini yakalayabilmiş bir araç. Dizel motora sahip olması da yakıt tasarrufuna katkı sağlayacaktır.

Mini Suv Araçlar Hangileri

Mini Suv Araçlar

SUV araçları genişliğine göre ikiye ayırmak mümkündür. B segment SUV’ler oldukça donanımlı araçlardır. Park sensörü, hız sabitleyici gibi birçok gelişmiş özellik barındırır. Sürücü çok rahat bir şekilde aracı kullanabilir. Konforlu ve boyut olarak daha küçük araçlardır. C segment SUV’ler ise daha geniş bir iç hacim isteyenlerin beğeneceği modellerdir. Bu modellerde teknolojiler daha az olabilir veya bazı özellikler opsiyonel olarak sunulabilir.

SUV modeller son yıllarda oldukça popüler olduğu için bilindik markaların çoğu SUV modeller çıkarmıştır. Çıkarılan modellere baktığımızda markaların dinamik tasarımlarla aracın yüksek performanslı olduğu hissini vermeye çalıştığı görülüyor. Çünkü arazi araçları genelde hantal modeller olarak görülmektedir. Ayrıca bu araçların kontrolü zor olabildiğinden sürücü destekleyici birçok özellikte araçlara eklenmektedir. Böylece sürücüler aracı park etme ve dönüşler konusunda sorun yaşamamış olurlar. Çoğu markanın aracında gelişmiş bir eğlence sistemi bulunmaktadır.

Mini Suv Araçlar

Aracın ön paneline yerleştirilmiş olan geniş ekranlar sayesinde modellerin içinde sade bir tasarım yapmak mümkün hale gelmektedir. Aynı zamanda araç içinde ki yolcularda keyifli bir seyahat geçirebilmektedir. Normalde SUV gibi büyük araçların tükettikleri yakıt miktarları oldukça yüksek olmaktadır. SUV araçlar şehir içinde kullanıldığından sürücüler yakıt tasarrufu istemektedir. Bu nedenle araç üreticileri de yakıt tasarrufuna önem vermektedir. Kimi markalar dizel motorlar kullanmaktadır.

Küçük Suv Araç Marka ve Modelleri

Kimi markalar ise düşük hacimli turbo özellikli motorlar kullanarak aracın daha az yakmasını sağlamaktadır. Son zamanlar elektrikli ya da hibrit SUV’lerde piyasalara çıkmaya başlamıştır. Ayrıca sürücülerin şehircinde daha rahat kullanmaları için modellerin boyutlarında küçülmeye gitmiştir. Kompakt modellerin boyu 4 metre civarında olmaktadır. Aracın boyutları küçülmesine rağmen çeşitli tasarım hileleri ile araçların iç hacmi mümkün olduğunda geniş tutulmaktadır.

Küçük Suv Araç Marka ve Modelleri

Piyasada ki kompakt SUV modellerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Nissan Rouge
 • Chevrolet Blazers
 • Hyundai Tuscon
 • Toyota RAV4
 • BYD Song
 • Ford Escape
 • Cupra Leon
 • Fiat Egea Cross
 • Hyundai Sante Fe
 • Kia Sportage
 • Cupra Formanter
 • Cupra Ateca

Bu yazımızda küçük SUV araçlar konusuna detaylarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.