Araba sevdalılarına özel!

Şanzıman Yağı Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

0 6

Şanzıman yağı eksikliği nasıl anlaşılır? Şanzıman seviye çubuğunuzdaki gösterge çizgisinin altında olduğunu fark ettiğinizde şanzıman yağı eklemelisiniz. Çünkü şanzımanın dişlileri, yatakları, contaları ve diğer dahili parçaları yağlamak ve korumak için bu sıvıya ihtiyacı vardır. Düşük sıvı bu parçalara zarar verebilir. Bu da şanzıman parçalarının ömürlerini kısaltabilir. Özellikle şanzıman yağı konusunda tercih ettiğiniz yağ markasının da kalitesine dikkat etmelisiniz.

Şanzıman yağı, tam anlamıyla aracınızın şanzımanının can damarıdır. Şanzımanınızın içindeki dişlileri ve yatakları yağlar, soğutur ve temizler. Otomatik şanzıman, aracınızdaki herhangi bir bileşen arasında en yüksek arıza oranlarından birine sahiptir. Bu tür şanzımanlarda yağ seviyesinin iyi durumda tutmak çok önemlidir. Çünkü ancak bu sayede şanzıman parçalarında herhangi bir sorun yaşamazsınız. Bu şamada şanzımandaki yağ seviyesini düzenli olarak kontrol etmekte fayda vardır.

Eğer, aracınızda düz şanzımanınız varsa, viteslerinizi tutan debriyaj şanzımanın kendisinden ayrıdır. Bundan dolayı aracınızın yağının azalıp azalmadığını daha pratik bir şekilde anlayabilirsiniz. Çünkü düz vitesli araçlarda, aracınızı vitese taktığınızda veya ayağınızla üzerine baskı uyguladığınızda yüksek bir gıcırtı sesi çıkaracağından, böyle durumlarda şanzıman yağında bir eksilme olduğunu pratik bir şekilde anlama şansına da sahip olursunuz.

Araçlarda iki tür şanzıman vardır. Bunlar; manuel ve otomatik şanzımanlardır. Manuel şanzımanlar 1800’lü yıllardan beri kullanılmaktadır. Üstelik bugün hala vites değiştirmeyi seven araç sahipleri tarafından kullanılmaktadır. Otomatik şanzımanlar günümüzde daha yaygındır ve gaz pedalına basmanın ötesinde herhangi bir sürücü girişi gerektirmeden motordan tekerleklere güç aktarmak için üst düzeyde bir performans ortaya koyarlar. Sonuç olarak her iki tür şanzımanın da yağa ihtiyacı bulunmaktadır. Dolayısıyla aracınızda yağın eksik olmamasına dikkat etmelisiniz.

Şanzıman yağı eksikliği nasıl anlaşılır

Otomatik vites şanzıman yağı azalırsa ne olur

Şayet şanzımanınızda yeterli yağ bulunmazsa, yüzeyler arasındaki sürtünme artabilir. Bu, aşırı ısınmaya ve sonunda dahili parçaların aşınmasına neden olabilir. Böylece şanzıman parçaları bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenir. Özellikle otomatik vites şanzımanlı bir aracınız varsa yağ konusuna çok daha fazla miktarda özen göstermelisiniz. Çünkü bu tür şanzımanların tamir maliyetleri çok daha yüksek maliyetli olacaktır.

Otomatik şanzıman yağı; aracınızın şanzımanında kullanılan ve bu parçanın daha etkili ve verimli bir şekilde çalışmasını mümkün kılan bir özelliğe sahiptir. Şanzımanınızın içindeki dişlilerde, yataklarda ve contalarda aşınma ve yıpranmayı önlemeye yardımcı olmak için mutlaka yağ bulunası şarttır. Ancak bu sayede aracınızın şanzımanından üst düzeyde bir performans elde etme olasılığınız da artış gösterecektir.

YouTube video

Arabanızda otomatik şanzıman varsa ve yağını düzenli olarak değiştirmeyi ihmal ettiyseniz, o zaman yağ azalmış olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. Bunun olmasının nedeni, yağın zamanla parçalanması, viskozitesini kaybetmesi ve fabrikadan yeni çıktığı zamana göre daha ince hale gelmesidir. Sonuç olarak, aracınız şanzıman parçalarını artık eskisi kadar iyi yağlayamaz. Bu da motorunuzdaki pistonlar ve bujiler gibi parçaların normalden daha hızlı aşınmasına neden olur.

Şanzımanınızın gıcırdadığını fark ederseniz veya ondan herhangi bir anormal ses geldiğini duyarsanız, mutlaka yağ seviyeni kontrol etmelisiniz. Bunu yapmanın ilk adımı, aracınızın kullanım kılavuzunu okumaktır. Sonuç olarak şanzıman yağı araçlar için kritik bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla aracınızdaki yağ seviyesini periyodik olarak kontrol etmenizde fayda vardır. Ancak bu sayede aracınızdan herhangi bir sorun yaşamadan performans elde edebilirsiniz.

Otomatik vites şanzıman yağı azalırsa ne olur

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl anlaşılır

Şayet arabanız bir süredir duruyorsa, tekrar çalıştırmadan önce otomatik şanzıman yağ seviyesini kontrol etmeniz gerekir. Bu seviyeyi sadece yağ çubuğunu kontrol ederek kontrol edebilirsiniz. Bunun için yağ çubuğunun işaretinden düşükse, o seviyeye ulaşana kadar aracınıza yağ koymanız gerekir. Unutmamak gerekir ki otomatik şanzımanlarda yağ eksikliği bulunması ciddi bir sorundur! Peki, otomatik şanzıman eksikliği nasıl anlaşılır?

  • Aracınızın vites atlaması
  • Aracınızın şanzımanından koku gelmesi
  • Park ettiğiniz bölgede yağ sızıntı izlerinin bulunması
  • Özellikle vites geçişlerinde aracınızda belirgin bir yavaşlık
  • Vites değişimi sırasında zorlanma ve gıcırtı sesini geliyor olması

Aracınızda şanzıman yağı eksikliği varsa bunun ilk işaret genellikle şanzımandan gelen gıcırtı sesidir. Bir de özellikle hızlanma veya yavaşlama sırasında aracınızda vites geçişlerinde zorlanma varsa böyle durumlarda akla ilk gelen seçenek şanzıman yağı eksikliği olmalıdır. Sonuç olarak Şanzıman yağı eksikliği nasıl anlaşılır? Aracınızda vites atlama sorunu varsa yan da park ettiğiniz yerde yağ izleri varsa, yap eksikliğinden şüphelenmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.