Araba sevdalılarına özel!

Tramer Belge No Nedir?

0 6

Tramer belge no nedir? Tramer araçların hasar kayıtlarının ve trafik poliçelerinin sorgulandığı ulusal bir sistemdir. Özellikle ikinci el araç piyasasından alım yapmak isteyenlerin en büyük yardımcısıdır. Bu sistem sürücülere kaza tespit tutanağı yazılırken gerekli olabilecek Tramer belge numarası adında bir numara verir. Numaraya e- devlet üzerinden ulaşmak mümkündür. Trafik sigortanızı Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri sorgulama ekranı üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Belgenin üzerinde tramer belge numarası da yazmaktadır.

Tramer belge numarası aynı T.C. numarası gibidir. Poliçeyi yaptıran kişiye özel bir şekilde otomatik olarak üretilir. Araç sahiplerinin bu numarayı bir yere not etmesinde fayda vardır. Olası bir kazada sigorta şirketleri ve servisler bu numara üzerinden işlemleri gerçekleştirmektedir. Tramer Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin isminin kısaltılmış halidir. Online şekilde hizmet veren bir şirkettir. Sürücüler araçla ilgili ihtiyaç duydukları bilgilere bu sistem üzerinden kolaylıkla ulaşabilirler.

Sistem üzerinde bilgiler detaylı bir şekilde yazdığından alıcılar bu sistem üzerinden alacakları araca dair her türlü bilgiye ulaşabilirler. Trafik poliçesi, kasko poliçesi, kaza tespit tutanağı, kusur sorgulama bilgileri sistem üzerinden ulaşılacak bilgilerden bazılarıdır. Fakat aracı ağır arızalı olan kimseler yanıltmak amacıyla araçlarını sisteme sokmadan tamir ettirebilmektedir. Bu durumda da aracın hasarı sistemde gözükmemektedir. Sistemin tek açığı ve olumsuz yanı da budur.  

Tramer belge no nedir

Kaza Tespit Tutanağı Tramer Belge No Nedir

Kaza tespit tutanağı;

  • Maddi hasarlı kazalarda hazırlanan bir belge türüdür.
  •  2008 yılından beri kullanılan bir sistemdir.
  • Tutanağı her taraf kendi gördüğü şekilde doldurur.
  • Sistem aslında kaza tutanağı tutulmasını oldukça pratik bir hale getirmiştir.

 Normalde kimsenin zarar görmediği maddi hasarlı kazalarda da polis çağrılırdı. Polis gelene kadar trafik kilitlerini taraflar dakikalarca beklerlerdi. Yeni sistem sayesinde artık taraflar kendileri arasında kaza tespit tutanağı tutup olay yerinden ayrılabiliyorlar.

Tutanak üzerinde iki tarafından kişisel bilgilerini girmesi için ayrı ayrı alanlar bulunur. Yine iki tarafında kazayı resmetmesi için ayrı bölümler vardır. Her iki tarafta kaza olduktan sonra 5 gün içinde bu tutanakları sigorta şirketlerine teslim eder. Rapora kazaya dair fotoğraflarda eklenir. Daha sonra sigorta şirketleri olayı değerlendirir ve iki taraf içinde kusur oranı belirler. Bu işlem yaklaşık 3 ya da 4 gün içinde tamamlamaktadır.

Verilen karar göre kasko şirketleri gereken ödemeleri yapar ve sonuç çözümlenmiş olur. Kusur oranlarına itiraz etmek isteyenler ise Sigorta Bilgi Merkezi üzerinden form doldurabilirler. Fakat ödemeler yapılmışsa bu durumda Sulh Ceza Mahkemesine gitmek gerekir. Değerlendirmelerin yeniden yapılmasından sonra sonuç tekrar karara bağlanır. Bu süreçte varsa kamera kayıtları ve görgü tanıkları incelenir. Tutanaklar araç sahiplerine poliçe yaptıklarında verilir. Kötü durumlar için araçta bir nüsha tutanak bulundurmak yararlı olacaktır. Peki, Tramer belge no nedir? Dahası neden önemlidir? İşte detaylar!

Kaza Tespit Tutanağı Tramer Belge No Nedir

Tramer Belge Neden Önemlidir?

Ulusal bir servis olan Tramer birçok yarar sağlamaktadır. Normalde araç almak isteyenler bir araç beğendiklerinde bu araçla iliği bilgi almak için kurumdan kuruma dolaşmak zorundaydı. Eğer bunu yapmazlarsa satıcının dediği bilgilere güvenmeleri gerekirdi. Tramer sisteminin gelmesiyle birlikte alıcılar artık tarafsız bir kurumdan kolayca bilgi alabilir hale geldiler. Tramer sistemine birçok noktadan ulaşma imkânı olması da sistemi kullanmayı oldukça kolaylaştırdı. Sisteme ulaşmak ve sorgu yapmak dakikalar içinde gerçekleşebiliyor.

Sistem sayesinde satıcının ne kadar dürüst olduğu da kontrol edilebiliyor. Aracı ekspere sokmadan önce sürücüler tramer sistemi üzerinden hasar bilgileri varsa bunları alıyor. Daha sonra eksperde sistemde verilen bilgilerle örtüşmeyen yeni hasar detayları ortaya çıkarsa satıcının dürüst olmadığı anlaşılıyor. Böylece alıcı aracı gözü kapalı almamış oluyor. Alma kararı vermeden önce net bir şekilde kiminle muhatap olduğunu anlayabiliyor. Hatta bu tarz hile yapan satıcılar mimlenebiliyor ve piyasada satış yapması zorlaşıyor.

Tramer Belge Neden Önemlidir?
Tramer Belge Neden Önemlidir?

Sistem üzerinden görüntülenen bilgiler sadece alıcı ve satıcıya yardımcı olmuyor. Aynı zaman güvenlik güçlerine de katkı sağlıyor. Plakası alınmış bir aracın bilgilere sistem üzerinden ulaşım sağlanıyor ve plakanın sahte olup olmadığı tespit edilebiliyor. Aracın sahibinin bilgilerine kolayca ulaşılabildiğinden olası bir çalınma durumunda kolayca işlem yapılabiliyor. Trafikte ki çoğu aracın kayıtlı olduğu bu sistem sayesinde araç trafiği çok daha güvenli bir hale geliyor. Yazımızda Tramer belge no nedir? Sorusu hakkında merak ettiklerinize yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.