Araba sevdalılarına özel!

Keyfi Plaka Değişikliği

0 2

Keyfi plaka değişikliği; araç sahiplerinin isteği üzerine, kendilerinin beğendikleri plaka numarası almaları işlemidir. Son zamanlarda keyfi plaka değişikliğine olan talep artış göstermektedir. Peki, keyfi plaka değişikliği nedir? İşte bu soruya dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Geçtiğimiz yıllarda başlayan özel plaka sevdası insanları sarmış durumda. Özellikle erkekler arabalarına çok değer veriyor, özenle tasarladıkları arabalarının plakalarının da özel olmasını istiyorlar. Bu yüzden de araçlarının plakalarını keyfi olarak değiştiriyorlar.

Araçlara bir insan gibi değer verenler, plakaların da değerli olmasını istiyorlar. Özel plaka yapmak istemeleri bundan kaynaklanıyor. Plakanız özel de olsa bazı şartları değiştiremiyorsunuz. Genel olarak üç harfli plakalar almanız gerekiyor. Bu tuttuğunuz takım, sevdiğinizin baş harfleri, adınız gibi kısaltmaları özel plakanızda tercih edebilirsiniz.

YouTube video

Özel plakanın göze hoş gelmesi, dışarıdan görenlerin ilgisini çekmesi araba tutkunlarının hoşuna gitmektedir. İnsanlar arabalarını, plakayı övdükçe mutlu olmaktadırlar. Bu yüzden özel plakaya binlerce para dökenler bile vardır.

Almak istediğiniz plakaya göre maliyetler oynasa da işin özünde maliyetli bir iş denebilir. Keyfi plaka değişikliğinden kabaca bahsettiğimize göre bu işlemi nasıl yapacağımızdan bahsedelim. Keyfi plaka değişikliği için birtakım yasal prosedürleri tamamlamanız gerekmektedir. Ancak bu sayede pratik bir şekilde bu tarz işlemleri yaptırabilirsiniz.

Keyfi plaka değişikliği

Araç Satışı Olmadan Keyfi Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır

İlk yapmanız gereken plaka değişikliği yapmaya karar vermek. Kararınız netleştikten sonra yapmanız gereken; almak istediğiniz plakayı bulmak. Bulmak yeterli değil tabii ki. Bulduğunuz plakanın boşta olması lazımdır. Plakanızı buldunuz. Boşta olduğuna eminsiniz. Plakanın kullanılmadığına eminseniz öncelikle plakayı ayırtmanız gerekmektedir.

Plakayı ayırttıktan sonra ücretini ödemeli ve makbuzu almalısınız. Bu noktada plaka sizin olmuş sayılabilir. Sonrasında plakanızın devir işlemleri için notere gitmeniz gerekecektir. Noterde vezne görevlisine yapmak istediğiniz işlemi belirtmeniz ve makbuzu göstermeniz yeterli olacaktır.

Noter işlemleri bittikten sonra Şoförler ve Otomobilciler esnaf odasına gitmeniz ve plakanızı bastırmanız gerekmektedir. Sonrasında plakanızı takıp kullanabilirsiniz. Ben de dâhil günümüzde çoğu insan cemiyette basılan plakayı kullanmak istemez. Daha şık, sayıların ve harflerin daha kalın durması için app plaka tercih eder. Bu tamamen sizin tercihinize bağlıdır. App plaka yaptırırken önemli olan muayeneden geçerken sorun yaratmayacak bir app plaka yaptırmanızdır.

Keyfi plaka değişikliği sürecinde tarafınızdan istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Ancak bu sayede tam olarak beklentinizi karşılayacak bir şekilde bu tarz işlemleri tamamlayabilirsiniz. Keyfi plaka değişikliğinin nasıl yapılacağından üstte söz ettik. Dilerseniz maddeler halinde özet geçerek tekrar belirtelim.

 • Almak istediğiniz plakayı bulunuz
 • Plakanın boşta olduğundan “kullanılmadığından” emin olunuz
 • Plakayı ayırtınız
 • Plakanın ücretini yatırıp makbuzu alınız
 • Notere gidip oradaki işlemleri hallediniz
 • Şoförler ve Otomobilciler esnaf odasında plakanızı bastırınız
 • Plakanızı takıp kullanabilirsiniz

Keyfi plaka değişikliği konusunda adım atarken; yasal olarak atmanız gereken adımlar konusunda dikkatli hareket etmekte fayda vardır. Ancak bu sayede hızlı bir şekilde istediğiniz plaka numarasına sahip olabilirsiniz.

Araç Satışı Olmadan Keyfi Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır

Araç Plakamı Değiştirmek İstiyorum

Araç plakamızı keyfi olarak nasıl değiştireceğimizi yukarıda belirtmiştik. Bu işlemler için neler gerekiyor? Belli bir ücreti var mı? Varsa ne kadar? Şimdi de bu konular üstünde duralım. Öncellikle özel plakanın bir bedeli vardır. Bu bedel Türkiye’nin her yerinde aynı değildir. Mesela İstanbul’da talep çok olduğundan fiyatlar daha pahalı olabilir. Bunun yanında nüfus fazlalığından ötürü işlemleriniz uzun sürebilmektedir.

Keyfi plaka değişikliği yaparken net bir fiyat vermek anlamsız olacaktır. Yaşadığınız il, almak istediğiniz harf kombinasyonları fiyatı fazlaca etkilemektedir. Bazı işlemler 1000-2000 gibi ücretlerle bitebilirken bazıları yüz binleri aşabilmektedir. Bu yüzden dediğim gibi net bir fiyat vermek saçma olacaktır.

Araç üzerinde bir değişiklik yapıldığında muayeneye girmesi gerektiğini iddia edenler olacaktır. Bazı konularda bu doğru olabilir ancak plaka değişikliğinde muayene şartı yoktur. Keyfi plaka değişikliğinde sizden neler istenir şimdi de ona göz atalım.

 • Özel alınan plaka kodu ile ikamet adresiniz uyuşmalıdır
 • Sizden istenilen bağış miktarı ödenmeli ve makbuz alınmalıdır
 • Özel plakaların yılda 2 kez vergisi vardır ve bu vergi ödenmelidir
 • Şahıs için alınıyorsa, kimlik belgesi istenmektedir

Özel plaka alırken yapmanız gerekenlerden yazımızda detaylıca bahsettik. Umarız sizler de istediğiniz özel plakayı bulur ve aracınızı dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Keyfi plaka değişikliği son zamanlarda sıklıkla talep edilen bir işlem olduğundan oldukça popülerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.