Araba sevdalılarına özel!

Linea Yakıt Tüketimi

0 44

Linea yakıt tüketimi ne kadardır? Yakıt tüketimi konusunda ideal bir etkiye sahip olan Linea, ortalama 100 km’de 6 litre kadar yakıt tüketmektedir. Elbette ki bu tüketim miktarı, aracı kullandığınız alan, aracın mevcut durumu ve hız limitiniz gibi kriterden etkilenmektedir. Linea yakıt tüketimi konusunda detaylı bir araştırma yaptığımızda şehir içi ve şehir dışı yakıt tüketiminin fark ettiğini görürüz.

Ülkemizde sürücülerin severek kullandığı markaların başında gelen Fiat Linea ortak bir modeldir. Fiat ile Tofaş markalarının ortak çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. İlk tanıtımı 2006 yılında yapılan otomobil önden çekişli 4 kapılı sedan tarzı bir araçtır. Fiat Marea’dan sonra gelen modelin 2017 yılından sonra yerini Fiat markasının Egea ve Viaggio modelleri almıştır. Linea yakıt tüketimi konusu her zaman gündemde yer almaktadır.

Aracın 1,3, 1,4, 1,6 olmak üzere 3 farklı motor seçeneği bulunmaktadır. Donanım paketlerine baktığımızda ise birbirinden farklı paketler görüyoruz. Active, Actual, Active Plus, Actual Plus, Dynamic, Dynamic Plus, Emotion, Emotion Plus ülkemize gelen paketlerdir. Ayrıca Hindistan, Rusya gibi ülkelerde daha güçlü motor hacmine sahip çeşitleri de üretildi fakat ülkemizde satışa sunulmadı.

Linea yakıt tüketimi benzinde ve dizelde farklı seçenekler halinde karşımıza çıkar. Benzinle çalışan aracın yakıt tüketimine gelirsek;

  • Ortalama 77 HP güç üretebilen 1.3 motora sahip modelleri 100 kilometrede 6 litre civarında benzin tüketmektedir.
  • 1,4 motor olan ve 95 HP güç, 200 Nm tork üreten modelin yakıt tüketimi ise ortalama 4,9 litre civarındadır.
  • 1,6 motor olan105 HP güç, 290 Nm tork üreten modelin yakıt tüketimi ise 6.4 litredir.
Linea yakıt tüketimi

İçerik Tablosu

Linea 1.3 Multijet Yakıt Tüketimi

Kendini sürekli yenileyerek yoluna devam eden Fiat markasının baş yapıtlarından birisi diyebileceğimiz multijet motorlu Linea kullanıcılar tarafından oldukça sevilmiştir. Multijet motor sistemi tek devirde peş peşe 5 kere yakıtı püskürtebilir. Bunun yanında enjeksiyon sistemi de bulunmaktadır. 2005 yılında tanıtımı yapılan bu motor Fiat’tan başka Lancia, Ram, Jeep gibi markalar tarafından da kullanılmıştır. 

Kullanıcılar motorun tasarruflu olmasının yanında dayanıklılığını da oldukça övmektedir. Motorun 400.000 kilometrede fazla yol kat edebildiği yönünde bilgiler bulunmaktadır. Bu motora sahip araçların sahipleri aracı ne kadar yorarlarsa yorsunlar aracın belirli performansın altına düşmediği söylüyorlar. Ayrıca motor zorlandığında bile kabin içinde rahatsız edici sesler oluşmadığını belirtiyorlar. Süspansiyon sistemi de sürücülerin hoşuna giden özellikler arasında yer alıyor.

YouTube video

Üretimine 2012 yılında başlanmış olan Fiat Linea M.jet 1,3 üretimi uzun yıllar devam etmiş bir modeldir. Motor gücünü dizen yakıttan almaktadır. 1260 kilogram ağırlığa sahip aracın motoru 95 HP güç ve 200 Nm tork üretebilmektedir. 5 manuel vitese sahiptir. 100 kilometreye yaklaşık 13 saniyede çıkabilmektedir. Bu özellikleri ile araç şehir içinde 6,5 litre, şehir dışında ise 4 litre yakıt tüketmektedir. Linea yakıt tüketimi modelden modele farklılıklar göstermektedir.

Linea 1.3 Multijet Alınır Mı

Araç fiyatlarının artmasının ardından insanlar ikinci el piyasasına yönelmiş, kendilerini uzun süreler idare edebilecek güçlü araba arayışına girmiştir. Bu noktada geniş iç hacmi ve dayanıklı motoruyla Linea kullanıcıların karşısına bir seçenek olarak çıkmaktadır. Bu araç oldukça alınası dursa da malzeme kalitesinin yüksek olmadığını hatırlatmak isteriz. Yani ilk kez araca bindiğinizde kaliteli hissi uyanmayabilir. İkinci ellerinde soyulmuş gövde kaplaması gibi hoş olmayan detaylar gördüğünü iddia eden kullanıcılar bulunmaktadır.

Linea 1.3 Multijet Yakıt Tüketimi

Daha çok şehir içi kullanım için uygun olduğunu söylemekte yanlış olmaz. Çünkü aracın motor hacmi oldukça düşüktür. Uzun yolda bu durum sizin için olumsuzluklar yaratabilir. Ayrıca yol tutuşunun iyi olmadığı da söylenmektedir. Şehir içinde düşük yakıt tüketimi ile sizi oldukça mutlu edecektir. Arka yolcu kısmı ve bagajı geniş olduğu için aileler için oldukça uygundur. Fakat ikinci elini alırken dikkat etmenizi öneririz. Ancak bu sayede ikinci el aracınızdan istediğiniz performansı elde etmeniz mümkün hale gelecektir.

Yakıt tüketiminden dolayı daha çok taksiciler bu aracı tercih ettiğinden piyasada taksiden dönüşen birçok Linea bulunmaktadır. Bu araçlar uzun kilometreler yaptığından dolayı oldukça yorgun olmaktadır. Günümüzde aracı ikinci el piyasasında temiz ve uygun fiyatlı olarak bulabilirseniz alabilirsiniz. Bu şartlar haricinde Fiat almak istiyorsanız halefi olan modellere bakmanızı öneririz. Linea yakıt tüketimi söz konusu olduğu zaman genel olarak tasarruflu seçenekler karşımıza çıkmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.