Araba sevdalılarına özel!

Üçgen İçinde Ünlem İşareti

0 14.148

Üçgen içinde ünlem işareti ne anlama geliyor? Aracın ön panelinde yer alan üçgen içinde ünlem işareti farklı modellerde farklı sorunları ifade etmek için kullanılabilmektedir. Genelde bu işaret el freni çekili olduğu zaman ortaya çıkar. Fakat bazı modeller bu işareti genel bir arıza durumunda da yakabilmektedir. Bu arızalar oldukça çeşitlidir.

  • Sensör arızası
  • Patinaj
  • Hidrolik yağında eksiklik
  • Elektrik problemleri

Olduğunda bu işaretçi yanmaya başlayabilir. Bu nedenle sürücülerin bu işareti gördüğünde ilk yapması gereken aracın kullanım kılavuzuna bakmak olmalıdır. 

Eğer işaret araçta ki park freni ile ilgiliyse bu durumda yapılacak en doğru şey park freninin tamamen indiğinden emin olmaktır. Bazı araçlarda bu sorun görülebilmektedir. Aracın freni yarım konumda olduğu halde araç hareket edebilir. Bu durumda aracın dişlileri hasar görecek ve arıza yapacaktır. Bu nedenle mutlaka freni kontrol etmenizi öneririz. Fren tam olarak inik konumda olunca bu işaret kendiliğinden sönecektir. Peki, Üçgen içinde ünlem işareti sarıysa ne anlama gelir? İşte detaylar!

Üçgen İçinde Ünlem İşareti

Arabada Sarı Üçgen Ünlem İşareti

Sarı üçgen içerisinde bulunan ikaz işareti ilk bakışta çok önemli bir sorunu işaret ediyormuş gibi gelebilir. Bu oldukça doğal bir durumdur. Çünkü acil bir durumun bildirilmesinde genellikle sarı üçgen içinde ünlem işareti kullanılır. Sürücüler el frenini indirdikten sonra işaret hala yanmaya devam ediyorsa aracın fren hidrolik sıvısı kontrol edilmelidir. Çünkü işaret fren hidrolik sıvısının bittiğini de ifade ediyor olabilir. Aracın zamanla aktarım borularında çatlaklar oluşabilir. Bu durumda sıvı yavaş yavaş sızarak biter.

Bu sıvı frenlerin tutması için gereklidir. Bu nedenle eğer uyarı fren hidroliği ile ilgiliyse araç çalıştırılmamalıdır. Aksi taktirde frenler çalışmadığı için kazalar ortaya çıkabilir.  İlk kontrol olarak aracın durduğu yerde sıvı izleri olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer varsa borular çatlamış olabileceğinden servis çağırmak en doğrusu olacaktır. Bazı araçlarda üçgen içerisinde ünlem şeklinde kullanılan bu işaretin bir diğer anlamı da direksiyon problemi var demektir. Bu durum sürüş güvenliğini büyük ölçüde tehlikeye atacaktır. Direksiyon hareket halinde kilitlenebilir.

Bu nedenle sürücüler işareti gördükten sonra aracı dikkatli şekilde kullanmalıdır. Ayrıca bu işareti elektriksel problemleri anlatmak için kullanan markalarda bulunmaktadır. Elektriksel problemler aracın içinde ki sistemlerin kısa devre yapmasına yol açabilirler. Aracın farları çalışmayı durdurabilir. Böyle bir durumda aracın sigortaları atabilir. Bu nedenle sürücülerin aracı bir servise götürmeleri gerekecektir. Araç dikkatli şekilde incelendikten sonra durumun ne kadar ciddi olduğu anlaşılacaktır. Elektriksel problemler olması durumundan bundan diğer parçalarda etkilenecektir. Bu nedenle farklı arıza ışıkları da yanmaya başlayabilir.

Arabada Sarı Üçgen Ünlem İşareti

Kırmızı Üçgen İçinde Ünlem İşareti Anlamı

Araçlarda kırmızı üçgen içinde yanan ünlem işareti önemli bir durumu işaret edebilir. Genelde sürücünün acil olarak ilgilenmesi ya da dikkat etmesi gereken bir durum olduğunda kırmızı üçgen içerisinde ünlem işareti çıkabilmektedir. Böyle bir işaret çıktığında öncelikle araç kontrol edilmeli daha sonra hareket ettirilmelidir. Genelde bu işaretle birlikte önemli bir sorun varsa arıza kodu düşecektir. Bu nedenle aracın yol bilgisayarına girilmeli ve bir kod olup olmadığına bakılmalıdır.

Daha sonra kontrol işlemine motor dinlenerek başlanabilir. Bir tekleme ya da çalışma sorunu varsa işaret bunu anlatmaya çalışıyor olabilir. Eğer motorun sorunu olmadığını düşünüyorsanız aracın çalışması için gerekli olan sıvıların yeteri kadar olup olmadığına bakmalısınız. Bazı araçlarda cam suyu bittiğinde bu işaret çıkabilmektedir. Bu kontrolün ardından elektriksel problemlere bakılmalıdır. Bunun için aracın farları açılmalıdır. Farlar sorunsuz şekilde yanıyorsa kabin içi ışıklar kontrol edilmelidir. Burada da bir sorun yoksa araçta önemli bir problem olmayabilir.

YouTube video

Bazı markalar bakım zamanı geldiğini anlatmak içinde bu ikaz ışığını kullanabilirler. Aracınızı müsait bir zamanda servise götürebilirsiniz. Ustalar aracı OBD cihazına bağlayacak ve değerlerine bakacaklardır. Gerçekten bir sorun olup olmadığı burada çok daha iyi anlaşılır. Işık belirli bir sonra söndüyse bunun sebebi sensör arızası olabilir. Tekrar yanıp yanmayacağına bakmanız gerekir. Ünlem işareti hiç sönmediyse aracı dikkatli bir şekilde kullanmanızı öneririz. Çünkü araç beklenmedik bir noktada sorun çıkarabilir. Bu yazımızda Üçgen içinde ünlem işareti konusuna yarınlarıyla yer verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.